Ֆրանսիան, Թուրքիան եւ Հայոց ցեղասպանությունը
Սույն թվականի փետրվարի 28-ին ֆրանսիական հանրապետության Սահմանադրական խորհուրդը բեկանեց օրենսդիր մարմնի կողմից նախորդիվ ընդունված մի օրինագիծ, ըստ որի՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը կհամարվեր հանցագործություն: Բոլոր դեպքերում, մենք հարգում ենք Ֆրանսիայի օրենքը եւ նրա ժողովրդի կամքը:
Այն, ինչ 1915թ. պատուհասեց հայ ժողովրդին, ավելին էր, քան ցեղասպանություն, նույնիսկ ավելին` քան ողջակիզում: Դա սոսկ մարդկային կյանքերի կանխամտածված խլում չէր: Դա ամբողջ մի ազգի, մշակույթի, քաղաքակրթության եւ ժամանակի մեջ խտացված կենսակերպի հավաքական սպանդ էր:
Հազարամյակներ ի վեր հայապատկան դպրոցներ, եկեղեցիներ, հիվանդանոցներ, կաճառներ, հաստատություններ, հանրային եւ մասնավոր կալվածքներ ջնջվեցին քարտեզի վրայից, ավերվեցին կամ այլապես զավթվեցին: Հայոց ցեղասպանությունը երիտթուրքական վարչակարգի կողմից սառնասրտորեն իրագործված` հայ ազգի համապարփակ եւ բռնի սեփականազրկումն էր, ինչն աննախադեպ էր իր դաժանությամբ ու աղետաբերությամբ:
Սա Հայրենասպանություն էր:
Թուրք եւ հայ ազգ-պետությունների հաշտեցումը պետք է եւ տեղի կունենա միմիայն սոսկալի ճշմարտության հաղթանակի հիման վրա, ինչպես նաեւ արդարության ապահովման պայմանով` իրական զղջման, իմաստալից վերականգնման ու հայ ժողովրդի` իր Հայրենիքի հետ երաշխավորված վերամիավորման խարսխով:
Այս նպատակով է, որ մենք հիշում ենք մեր նահատակներին, ողջունում բոլոր նրանց, ովքեր կանխարգելում ու պատժում են մարդկության դեմ կատարված ոճիրները, իսկ Թուրքիայից ակնկալում իր կենարար ինքնամաքրումը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը անկախ Հայաստանի արտաքին գործերի առաջին նախարարն է, այժմ՝ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդը եւ ներկայացնում է այն խորհրդարանում:

France, Turkey and the Armenian Genocide
On February 28 the Constitutional Council of the French Republic struck down a bill, previously enacted by its legislature, that would have made it a crime to deny the Armenian Genocide. In all events, we respect the law of France and the will of its people.
What befell the Armenian nation in 1915 was more than genocide, more than holocaust. It was not only the premeditated taking of human lives. It was the collective murder of a nation, a culture, a civilization, and a time-honored way of life.
Schools, churches, hospitals, academies, institutions, public and private properties - which had belonged to the Armenians for millennia - were wiped off the map, destroyed or otherwise expropriated. The Armenian Genocide was the Young Turk regime’s comprehensive and violent dispossession, unprecedented in its evil and effect, of the Armenian nation.
It was the killing of a Homeland.
Reconciliation between the Turkish and Armenian nation-states must, and will, take place based on the triumph of truth, however terrible, and the delivery of justice anchored in earnest remorse, meaningful restitution, and a guaranteed reconnection between the Armenian people and their patrimony.
To this end, we remember our martyrs, salute all who prevent and punish crimes against humanity, and await Turkey’s true redemption.
Raffi Hovannisian, independentArmenia’s first minister of foreign affairs, currently chairs the Heritage Party and represents it in Parliament
The Article was published in the United States of America and Europe: Foreign Policy Journal (Washington), Europe's World (Brussels), Eurasia Review (Madrid), Humanite Magazine (Paris)