Յունիբանկը գործարկել է արհեստական բանականության վրա հիմնված վարկային սքորինգ
Յունիբանկը թարմացրել է անգրավ սպառողական վարկերի սքորինգային համակարգը /վարկարժանության գնահատական/՝ ներդնելով արհեստական բանականության տեխնոլոգիան: Արհեստական բանականության տեխնոլոգիան հնարավորություն կտա ավելի արագ և որակյալ մշակել մեծ ծավալի տեղեկատվություն, վերլուծել հաճախորդների տվյալները և ավելի մեծ ճշգրտությամբ կառուցել նրանց պրոֆիլը: Արդյունքում բանկը, խնայելով ժամանակը և միջոցները, կկարողանա էլ ավելի օպտիմալացնել վարկերի գծով որոշումների ընդունման գործընթացը, բարձրացնել ռիսկերի գնահատման որակը և բարելավել բարեխիղճ հաճախորդների սպասարկումը՝ նրանց առաջարկելով վարկավորման ավելի լավ պայմաններ:
2014թ.-ին Յունիբանկն առաջիններից մեկը Հայաստանում ավտոմատացրեց վարկային հայտերի ուսումնասիրման գործընթացը՝ ներդնելով «Պրոտոբեյզ Լաբորատորիզ» ընկերության նորագույն CRM համակարգը և որոշումների ընդունման ժամանակ լիովին բացառելով մարդկային գործոնը:2019թ.-ին Յունիբանկի վարկային կոնվեյերը մշակեց ավելի քան 480 հազար վարկային հայտ՝ հաճախորդին պատասխանը տրամադրելով գրեթե մեկ րոպեում:
«Արհեստական բանականության տեխնոլոգիայի ներդրմամբ Յունիբանկը քայլ կատարեց դեպի նոր թվային իրականություն: Սքորինգի նոր մոդելը հնարավորություն կտա ակտիվ տեմպերով զարգացնել և ընդլայնել մասսայական վարկավորումը՝ էապես կրճատելով ծախսերը և բարձրացնելով հաճախորդների լոյալությունը: McKinsey -ի ուսումնասիրության արդյունքներով, այն վարկային կազմակերպություններում, որոնք օգտագործում են արհեստական բանականության տեխնոլոգիան, cost-to-income –ը 12 տոկոսային կետով ցածր է միջին շուկայական ցուցանիշից»,— ասում է Յունիբանկի Ռիսկեր կառավարման գծով տնօրեն Սերգեյ Քոչարյանը:
«Յունիբանկը մանրածախ շուկայի առաջատարներից է: Մեր հաճախորդների թիվը Հայաստանի աշխատունակ բնակչության մոտ 1/3-ն է, և մենք ձգտում ենք ոչ միայն համապատասխանել բանկային ծառայությունների ժամանակակից սպառողի պահանջներին, այլ նաև՝ գերազանցել դրանք: Բանկի մոտ 20 տարվա աշխատանքի արդյունքում ձևավորված վիճակագրական տվյալների և Big Data վերլուծության վրա հիմնված սքորինգային համակարգը հնարավորություն կտա մեզ մի քանի անգամ արագ և արդյունավետ որոշումներ կայացնել վարկերի տրամադրման վերաբերյալ»,- նշում է Յունիբանկի Մանրածախ բիզնեսի զարգացման և վաճառքների տնօրեն Գուրգեն Ղուկասյանը:
Հետագայում Յունիբանկը կընդլայնի արհեստական բանականության կիրառումը և կներդնի այդ տեխնոլոգիան նաև գրավով սպառողական վարկերի և բիզնես վարկերի հայտերի ուսումնասիրության հիմքում:
POS վարկերի քանակով 2019թ.-ի չորրորդ եռամսյակում Յունիբանկը Հայաստանի բանկային շուկայում զբաղեցրել է առաջատար դիրք: Այս տարի POS վարկերի հայտերի քանակը զգալի աճել է՝ հասնելով օրական 2000:

Юнибанк внедрил искусственный интеллект в кредитный скоринг
Юнибанк обновил кредитный скоринг для беззалоговых потребительских кредитов, внедрив технологию искусственного интеллекта. Алгоритм ИИ позволяет быстрее и качественнее обрабатывать большие объёмы информации, анализировать поведение клиентов и моделировать их профиль с более высокой точностью. В результате банк, экономя время и ресурсы, оптимизирует процесс принятия решений по кредитам, повышает качество оценки риска и улучшает обслуживание ответственных клиентов, предлагая им наиболее выгодные условия кредитования.
В 2014 году Юнибанк одним из первых в Армении полностью исключил человеческий фактор при рассмотрении кредитных заявок и автоматизировал процесс, используя новейшую CRM-систему от «Протобэйз Лабораториз». За 2019 год Юнибанк с помощью кредитного конвейера обработал свыше 480 тысяч заявок, предоставляя клиенту ответ по кредиту в течение минуты.
«С внедрением ИИ Юнибанк шагнул в новую цифровую реальность. Инновационная модель скоринга помогает нам существенно сократить издержки, улучшить опыт взаимодействия с клиентами и повысить их лояльность, позволяя банку активными темпами развивать и наращивать массовое кредитование. По данным исследования McKinsey, в кредитных организациях, которые используют технологию ИИ, показатель cost-to-income на 12 процентных пунктов ниже среднерыночного», — комментирует директор по управлению рисками Юнибанка Сергей Кочарян.
«Юнибанк — один из лидеров розничного рынка. Наша клиентская база — это около 1/3 трудоспособного населения Армении, и мы стремимся не только соответствовать запросам современного потребителя банковских услуг, но и опережать их. Скоринговая система, основанная на статистических данных почти за 20 лет работы банка и бизнес-аналитике Big Data, позволит нам гораздо эффективнее и быстрее принимать решения о выдаче кредитов», — говорит директор по продажам и развитию розничного бизнеса Юнибанка Гурген Гукасян.
В дальнейшем Юнибанк расширит сферу применения ИИ и внедрит эту технологию в процесс обработки заявок на потребительские кредиты под залог и бизнес-кредиты.
В 2019 году Юнибанк предоставил физическим лицам кредитов на сумму 71 млрд драмов. По количеству POS-кредитов в IV квартале 2019 года Юнибанк занял лидирующую позицию в банковской системе Армении. В этом году количество полученных заявокна POS-кредиты значительно увеличилось и достигло до 2000 обращений в день.