Ստեփանակերտում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Արայիկ Հարությունյանի առանձնազրույցը
Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի առանձնազրույցը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
«Պարոն Վարչապետ, նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել երդմնակալության արարողությանը Ձեր մասնակցության և այն խոսքերի, մտքերի համար, ոոոնք Դուք արտահայտեցիք: Դրանք երկրի առաջնորդի անկեղծ խոսքեր էին, այդ ամենը ես մտահոգության և խորհուրդների տիրույթում եմ դիտարկում և ուզում եմ այսօր ևս հայտարարել, որ պատրաստակամ եմ կիսելու այն բեռը, խնդիրները, որոնք այսօր ծառացած են հայ ժողովրդի, Հայաստան աշխարհի վրա: Շնորհակալություն եմ հայտնում մասնակցության համար»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
«Շնորհակալ եմ մեծարգո պարոն նախագահ: Նախ թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել Ձեզ Արցախի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու և պաշտոնամուտի առիթով: Երեկ իսկապես պաշտոնամուտի տպավորիչ միջոցառումներ տեղի ունեցան և տպավորիչ առաջին հերթին բովանդակության առումով: Մինչ քայլում էինք այստեղ, ես ասացի, որ Արցախում հաստատված է շատ լավ մթնոլորտ և կարծում եմ, որ մեր խնդիրն այս մթնոլորտն այս մակարդակի վրա պահելն է և ավելի զարգացնելը: Եվ իհարկե շատ կարևոր եմ համարում, որ Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների միջև արդյունավետ համագործակցություն տեղի ունենա, դրա համար կան անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները: Համոզված եմ` այդպես էլ կլինի»,- իր հերթին նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
«Միանշանակ համակարծիք եմ պարոն վարչապետ: Մեր հասարակությանը ես դիտարկում եմ որպես մեկ ամբողջություն, չկա Հայաստանի ժողովուրդ, Արցախի ժողովուրդ, կա հայ ժողովուրդ և մենք այդ սկզբունքից ելնելով պետք է պահենք մթնոլորտը, զարգացնենք: Այն նախադրյալները, որոնք այսօր ստեղծված են Արցախում ոչ միայն բարոյահոգեբանական, այլև տնտեսության զարգացման, սոցիալական ծրագրերի, հայրենադարձության առումով, ամեն ինչ հնարավոր է իրականացնել համատեղ աշխատանքի շնորհիվ: Նորից շնորհակալություն եմ հայտնում պարոն վարչապետ»,- եզրափակել է Արցախի նորընտիր նախագահը:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը և Արայիկ Հարությունյանը հանդիպումը շարունակել են Հայաստանի և Արցախի արտաքին գործերի նախարարներ` Զոհրաբ Մնացականյանի և Մասիս Մայիլյանի մասնակցությամբ:

Armenia Prime Minister and New Artsakh President Meet in Stepanakert
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and newly elected Artsakh President Arayik Harutyunyan met today in Stepanakert according to a statement released by Pashinyan’s office.
"Mr. Prime Minister, first, I would like to thank you for attending my inauguration ceremony and for the words and thoughts you expressed. They were the sincere words of the country's leader. I want to state today that I am ready to share the burden and problems facing the Armenian people and the Armenian world today. I thank you for your participation,” Harutyunyan said.
"I thank you, Mr. President. First, let me congratulate you once again on your election as President of the Artsakh Republic. Yesterday, impressive events took place, impressive in terms of content. While walking here, I noted that there is an exceptionally good environment in Artsakh, and I think that our task is to maintain and to develop it. And, of course, I consider it especially important that there is effective cooperation between the Armenian and Artsakh authorities. All the conditions for this exist,” Pashinyan said.
"I definitely agree with you, Mr. Prime Minister. I view our society as a united entity. There is no distinction between the people of Armenia and Artsakh. What exists is the Armenian people and based on that principle we must maintain the current environment and develop it,” Harutyunyan said.
Afterwards, Nikol Pashinyan and Arayik Harutyunyan continued the meeting with the participation of the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Artsakh, Zohrab Mnatsakanyan and Masis Mailyan.