«Աստված արդեն տվել է, մնում է գործը վերջացնենք»
«Խոտորաշեն-Մարտակերտ» ջրագծի Մեծ Շենի տեղամասի աշխղեկ Շմավոն Վիրաբյանը ցույց է տալիս թափանցիկ մշուշի մեջ նշմարվող անտառածածկ լեռն ու ասում. «Այ, էն սպիտակ կետը տեսնո՞ւմ եք, Իրեք Մանկունք վանքն ա, ջուրն էնտեղից ա գալիս, մեր նաչալնիկն էլ (ղեկավարը) հենա հրեն էնտեղ»:
Միջնադարյան այս հոյակապ շինությունից հինգ կիլոմետր վեր' Խոտորաշեն կոչվող վայրում, կա լեռնային հորդառատ մի աղբյուր, որի ջրերը հոսելով խառնվում էին գետերին ու կորչում, մինչդեռ Մարտակերտ քաղաքում ու շրջանի գյուղերում ջուրը մարդկանց, կարելի է ասել, տրվում էր կաթիլներով:
«Անտանելի, շատ անտանելի է վիճակն էս գյուղերում»,- ասում է Շմավոն Վիրաբյանը: Նա ծնունդով Ասկերանի շրջանի Չանախչի գյուղից է: Երկար տարիներ ապրում է Ստեփանակերտում: Ասում է, թե Ղարաբաղում ամեն տեղ էլ ջրի դժվարություն կա, բայց Մարտակերտում «շատ ա դժար»: «Դա շատ մաքուր ջուր ա, շատ մաքուր աղբյուր ա, շատ լավ աղբյուր ա դա: Բա ջուրն ըլնի ու մարդիկ ծարավ մնա՞ն,- ասում է աշխղեկն ու օրհնում արտասահմանի մեր էն հայերին, ովքեր օգնում են ջուր քաշելու գործին:-Սա փրկություն ա, է¯, փրկություն»:
| Շմավոն Վիրաբյանը | Վագիֆ Միրզոյանը |
Մեծ Շենի տեղամասում խրամատներն արդեն փորված են, խողովակները կան: Զոդման աշխատանքներ են կատարվում: Տեղամասի աշխղեկն ասում է, թե բարենպաստ եղանակի դեպքում կհասցնեն մինչեւ Նոր տարի խողովակաշարը դնել խրամատների մեջ ու ծածկել:
Տեղի բնակիչները տարիներ շարունակ երազել են ունենալ մի ջրագիծ, որով հնարավոր կլիներ Իրեք Մանկունքի աղբյուրը հասցնել մինչեւ Մարտակերտ քաղաք: Այս երազանքն իրականություն դարձավ 2005 թվականի նոյեմբերին, երբ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամն աշխարհասփյուռ հայությանը ներկայացրեց Մարտակերտի շրջանի զարգացման ծրագիրը: «Հայաստան» հիմնադրամի ծրագրով նախատեսված է խմելու ջուրը Խոտորաշենից ինքնահոս ձեւով տեղափոխել Մարտակերտ քաղաք: Աղբյուրի բարձրությունը հնարավորություն է տալիս մայր խողովակաշարից ճյուղային ջրագծեր տանել նաեւ դեպի մոտակա գյուղեր:
Ջրագծի շինարարության Մաղավուզի տեղամասի պետ Վագիֆ Միրզոյանը Մարտակերտի բնակիչ է: Երբ հարցնում ենք ջրի մասին, ասես զարմանում է, որ չգիտենք. «Մարտակերտ մարդ կա' հինգ օրը մի անգամ ջուր ա վեր կալում երկու ժամով, մի ժամով ջուրը բաց են թողում»:
Նա ճանապարհի մոտ կանգնած սպասում է Մարտակերտից եկող տրակտորներին, որոնք կատարելու են խողովակների տեղադրման գործը: «Գնացեք ճանապարհով քիչ վերեւ,-ասում է Վագիֆը,- մեր էքսկավատորներն էնտեղ խրամատ են փորում»:
Հեռվից ժապավենի պես երեւում է «Խոտորաշեն-Մարտակերտ» ջրագծի խրամատը, որը բլրի գագաթից իջնում է ձորն ու կրկին բարձրանում: Էքսկավատորը , ասես քանոնով, գծում է խողովակաշարի ստորգետնյա ուղին: Քանի որ ջուրն ինքնահոս է, ամեն անկյունն ու թեքությունը կարեւոր նշանակություն ունեն:
Երբ վերադառնում ենք, Վագիֆն ինքնագոհ ժպիտով հարցնում է. «Տեսա՞ք, ինչ յուվելիրնի (ոսկերչական) գործ է արվում, ճնշման կորուստ պիտի չըլնի: Ճնշումն էնպես է հաշվարկած, որ ճյուղավորումով ջուր ստանան նաեւ Մեծ Շեն, Մաղավուզ, Վարընկաթաղ գյուղերը»:
Իրիկնադեմին Վագիֆի սպասած տրակտորները գալիս են: Մեքենավարներն իրենց հետ անկողին, հագուստ ու անհրաժեշտ պարագաներ են բերել: Մնալու են տեղամասում մինչեւ գործն ավարտելը: «Մենք աշխատում ենք, որ շուտափույթ վերջացնենք, որովհետեւ ժողովրդի համար ա էդ գործը, շուտ ջուրը հասցնենք տեղ,-ասում է Վագիֆ Միրզոյանը:-Ժողովրդի հարստությունը դա ջուրն ա: Եթե ջուրը եղավ, մնացածը հնարավոր ա ամեն ինչը ստեղծեն իրանք»:
Միասին գնում ենք Մարտակերտ' անծանոթ, բայց կարճ ճանապարհով: Ամեն տեղ հուշաքարեր են դրված, որոնք հավերժացնում են այս տարածքներում զոհվածների հիշատակը: -Սա Կարինեի քարն ա, սա քսանվեցի Յուրայինն ա® ,-հերթով թվարկում է Վագիֆն ու ընդհանրացնում,- էս մարդիկ որ զոհվել են, բա ջուրը հի՞նչ ա, որ չըլնի սրանց հարազատների հետին»:
Մարտակերտի մոտ շինարարական մի այլ տեղամասում Վագիֆը հրաժեշտ է տալիս մեզ. «Մայիսին որ գաք, արդեն ջուր ենք ունենալու»:

Бог уже дал, остается работу докончить
Прораб Мец Шенского строительного участка, водопровода “Хоторашен-Мардакерт”, Шмавон Вирабян показывает виднеющуюся в прозрачной дымке лесистую гору и говорит: “Во-о-н ту белую точку видите? Это монастырь “Трех Младенцев”, вода оттуда идет”.
Чуть выше этого дивного памятника средневековой архитектуры, в местечке называемом Хоторашен, из недр земли, бьет ключом, обильный источник кристально чистой воды, который теряется, смешиваясь с горными реками. А в райцентре и в селах Мардакерта, люди получают воду, чуть ли не по каплям.
“В селах положение просто невыносимое”, - говорит Шмавон Вирабян. Он родом из села Чанахчи Аскеранского района Карабаха. Уже долгие годы живет в Степанакерте. Говорит, что с водой в Карабахе везде проблемы, но в Мардакерте “слишком тяжело”. “Вода в этом источнике очень чистая. Полно воды здесь, а там люди страдают ”, - говорит прораб, благословляя армян, которые помогают довести воду этого родника до людей. “Это поистине спасение для мардакертцев”.
| Шмавон Вирабян | Вагиф Мирзоян |
На строительном участке в Мец Шене “окопы” уже вырыты, вовсю варят трубы. При благоприятных погодных условиях, до Нового Года успеют уложить трубы, “после чего и воду пустят”.
Подобный водопровод, посредством которого можно было бы довести воду из хоторашенского источника в Мардакерт,- давнишняя мечта местных жителей. Мечта эта обрела реальные контуры, когда Общеармянский фонд “Айастан” представил на рассмотрение программу возрождения Мардакертского района, частью которой был проект обеспечения жителей райцентра и соседних деревень самотечной водой из хоторашенского источника. Естественная высота источника позволяет отвести воду, посредством “дочерних” трубопроводов к близлежащим селам.
Начальник магавузского строительного участка водопровода, Вагиф Мирзоян, - житель Мардакерта. Когда спрашиваем что-то о воде, он, как бы удивляется, что не знаем. “В Мардакерте люди есть, которые раз в 5 дней воду получают. Если пройдете чуть выше, увидите, как наши экскаваторы “окопы” роют ”, - говорит он, в то время как, стоя посреди дороги ждет, когда подъедут тракторы из Мардакерта, чтоб уложить трубы в траншеи.
Вдали, словно лента вьется траншея, вырытая для водопровода “Хоторашен-Мардакерт”, которая спускается с вершины холма в ущелье и вновь поднимается вверх. Экскаватор, как линейкой, прочерчивает “земной” путь водопровода. Так как вода самотечная, каждый угол, каждый уклон имеет значение.
Когда возвращаемся, Вагиф самодовольно улыбается: “Видите, какая ювелирная работа. Потерь напора не должно быть. Давление рассчитано так, что при разветвлении водой будут обеспечены села Мец Шен, Магавуз и Варнкатах”.
Под вечер, ожидаемые Вагифом тракторы подъехали. Механики приехали “вооруженные” спальными принадлежностями и сменой одежды. Они останутся здесь до окончания работ. “Мы стараемся поскорее закончить работу, чтоб люди воду получили, - говорит Вагиф Мирзоян, - ведь вода - это сокровище для народа. Будет вода, остальное, со временем приложится ”.
Вместе возвращаемся в Мардакерт по незнакомой, но более короткой дороге. Везде мемориальные доски, с именами погибших здесь, за освобождение Мардакерта. “Вот это мемориал Каринэ, это – Юры, позывной которого был “двадцать шестой”. Эти люди погибли за эту землю, а их родные, сегодня, лишены даже воды”, - вздыхает Вагиф.
Не доезжая до Мардакерта, на одном из строительных участков, прощаемся с Вагифом Мирзояном, который с уверенностью говорит: “Когда в мае приедете, у нас уже будет вода”.