ՏՄՊՊՀ նախագահ. «Մեր երկրում արտադրված դիմակը տնտեսվարողները ձեռք են բերում նախ մեծածախ, հետո տալիս դեղատնային ցանցերին»
Բժշկական դիմակների գների բարձրացման հարցով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը վարույթ է հարուցել: Այս մասին խորհրդարանում ՏՄՊՊՀ 2019 թվականի գործունեության զեկույցի քննարկմանն ասաց հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը հիշեցրեց, որ վարչապետը հանձնարարական է հնչեցրել` ուսումնասիրել դիմակների շուկան, ապա հետաքրքրվեց, թե գների բարձրացումն արդյոք կապ ունի անբարեխիղճ մրցակցության հետ:
«Ուսումնասիրությունը ավարտել ենք, հանձնաժողովի վաղվա նիստում ընդգրկված է գերիշխող դիրքի չարաշահման և հակամրցակցային համաձայնության փաստի հիմքով վարույթի հարուցումը: Մենք վերցրել ենք դեկտեմբերից մինչ մայիս ժամանակահատվածը, որովհետև դիմակի գները կարգավորված են եղել դեկտեմբերին, համեմատել ենք բոլոր մեծածախ և մանրածախ վաճառք իրականացնող խոշոր յոթ ընկերությունների մարժաներն ու գնային քաղաքականությունները»,-ասաց Գևորգյանը:
Նրա խոսքով` ներկրումը թանկացել է մոտ տասն անգամ:
«Բայց ներկրման արժեքի թանկացումից, մի մեծածախ ձեռքբերում է իրականացվում, որտեղ մարժա է գումարվում, այնուհետև մի հատ էլ մանրածախ վաճառքի վրա է մարժա կիրառվում, և այդ մարժաների չափը մեզ անհանգստացրել է ու դրա հիման վրա էլ իրականացրել ենք ուսումնասիրություն»,-ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահը:
Գևորգյանն ընդգծեց, որ այս ամենը մի քանի օրվա աշխատանք չէ, քանի որ հանձնաժողովն ուսումնասիրում է ամբողջ շուկան, որպեսզի պարզ լինի շուկայում այդ ընկերության տեղադիրքը, ապա ուսումնասիրում են Պետական եկամուտների կոմիտեի տվալները և փաստացի ուսումնասիրում իրավիճակը բոլոր դեղատնային ցանցներում, այդ թվում` մարզերում:
«Հետո էս բոլոր տվյալների հաշվարկ ենք իրականացնում, և երբ վարույթի հիմք է առաջանում, սկսում ենք հարուցել, որովհետև այս վարույթը չափազանց ծանր է ու պատասխանատվությունը շատ մեծ` նախորդ տարվա ամբողջ շրջանառության հասույթի մինչև տաս տոկոսը»,-ասաց նա:
Խոսելով դիմակների միջազգային գների մասին` Գևորգյանն ասաց, որ ՌԴ-ում Հայաստանից ավելի թանկ է, ընդ որում` տարբեր մարզերում տարբեր գների, Վրաստանում Հայաստանից էժան է, իսկ մեզ մոտ արձանագրված ամենաբարձր գինն, ըստ ՏՄՊՊՀ նախագահի, 220 դրամն է:
«Կա նաև մեկ արատավոր երևույթ, երբ մեր երկրում արտադրված դիմակը տնտեսվարող սուբյեկտները ձեռք են բերում նախ մեծածախ, հետո տալիս դեղատնային ցանցերին, այսինքն` երկու մարժա է կիրառվում»,-ասաց նա:
ՏՄՊՊՀ նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ պարետատան վերջին նիստին քննարկել են հնարավորության դեպքում հանրային վայրերում ավտոմատ ապարատներից դիմակներ գնելու հարցը:
«Էս պարագայում մոտ 100 դրամով գինը կիջնի, որովհետև միջնորդները դուրս կգան»,-ասաց նա:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն արձագանքեց, որ 220 դրամը որևէ տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում: Նա հետաքրքրվեց, թե արդյոք կա ուսումնասիրություն տնտեսվարող սուբյեկտները գերշահույթ ապահովելով են դիմակների գներն այդքան բարձրացրել, թե չէ:
«Տրամաբանությունը հետևյալն է, եթե դեկտեմբերին Չինաստանից ներմուծված եռաշերտ, մեկանգամյա օգտագործման դիմակի ներմուծման գինը եղել է 13 դրամ, ապա ապրիլ-մայիսին եղել է 116 դրամ: Հայաստանում արտադրված դիմակի ինքնարժեքը երբ հաշվում ենք, հիմնականում ներկրվում են պարագաները, ներկրված պարագաների գինը թանկացել է»,-արձագանքեց ՏՄՊՊՀ նախագահը:
Ըստ նրա` տրամաբանությունն այն է, որ ամբողջ աշխարհում եղել է դիմակների մեծ ծավալի առաջարկ և դեֆիցիտ:
«Արտադրող երկրները, որոնք հիմնականում ՌԴ-ն ու Չինաստանն են, որտեղից մենք ներկրում ենք, ներկա պարագայում սկսեցին ավելի մեծ շահույթ հետապնդել և սկսեցին համաշխարհային շուկայում այդ ծավալի դիմակ իրացնել: Միջազգային գները ևս դրա մասին են վկայում. այսինքն` առաջարկի ու պահանջարկի գաղափարն են աշխատեցրել»,-ասաց նա:
Գևորգյանի խոսքով` ըստ ՏՄՊՊՀ ուսումնասիրությունների` Հայաստանում կան տնտեսվարող սուբյեկտներ, որոնք իրավիճակից օգտվելով, փորձել են ավելի շատ շահույթ ստանալ:
«Բայց խոսքը չի վերաբերում նրան, որ հինգ դրամով ներկրել են ու վաճառել 200 դրամով, խոսքն այն մասին է, որ 110, 120 դրամանոց դիմակը վերջնական սպառողին հասել է մինչև 220 դրամ, ընդ որում` հարկերը ներառյալ, երբ հարկերը հանում ենք, 40-50 դրամ շահույթի մասին է խոսքը, բայց երկու մարժա է եղել»,-ասաց նա:
ՏՄՊՊՀ նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ մեկանգամյա ձեռնոցների շուկայում ևս ուսումնասիրություն են կատարում:
«Էստեղ շատ ավելի մեղմ է գնի բարձրացումը, բայց նկատում ենք որոշակի գնի մարժայի, նաև ներմուծման գների բարձրացում»,-եզրափակեց նա:

Председатель ГКЗЭК: “Произведенные в нашей стране маски хозяйствующие субъекты приобретают оптом, после чего поставляют в аптечную сеть”
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) возбудила производство в связи с повышением цен на медицинские маски. Об этом сообщил в ходе обсуждения доклада о деятельности ГКЗЭК в 2019 г. председатель комиссии Гегам Геворкян.
Депутат парламентской фракции “Мой шаг” Назели Багдасарян напомнила о том, что премьер-министр распорядился изучить рынок медицинских масок, и поинтересовалась, обусловлено ли повышение цен недобросовестной конкуренцией.
“Мы закончили изучение. На завтрашнем заседании комиссии будет обсужден вопрос возбуждения производства по фактам злоупотребления господствующим положением и достижения антиконкурентного согласия. Мы изучили ситуацию в период с декабря по май, поскольку в декабре цены на маски были урегулированы, и сравнили с маржами и ценовой политикой семи крупных компаний, занимающихся оптовой и розничной продажей”,- сообщил Г.Геворкян.
По его словам, импорт подорожал примерно в десять раз.
Говоря о международных ценах на маски, председатель ГКЗЭК сообщил, что в России они стоят дороже, чем в Армении, а в Грузии – дешевле, чем в нашей стране. У нас самая высокая цена на медицинские маски составляет 220 драмов.
“Есть еще одно негативное явление: произведенные в нашей стране маски хозяйствующие субъекты приобретают оптом, а потом поставляют в аптечную сеть, то есть применяются две маржи”,- пояснил Г.Геворкян.
Он также сказал, что на последнем заседании комендатуры обсуждалась возможность продажи медицинских масок посредством автоматов.
“В этом случае стоимость маски снизится примерно на 100 драмов, поскольку продажа будет осуществляться без посредников”,- добавил Гегам Геворкян.
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян поинтересовался, привело ли подорожание масок к получению сверхприбыли хозяйствующими субъектами.
“Логика состоит в следующем. Если в декабре стоимость импортированных из Китая трехслойных масок составляла 13 драмов, то в апреле-мае – уже 116 драмов. Когда мы рассчитываем себестоимость произведенных в Армении масок, то обязательно учитывается то, что мы импортируем в основном материалы, стоимость которых повысилась”,- отметил председатель ГКЗЭК.
Гегам Геворкян обратил внимание на то обстоятельство, что спрос на маски и их дефицит увеличились во всем мире. “Страны-производители, в основном РФ и Китай, у которых мы закупаем, с целью получения большей выгоды в этих условиях стали реализовать на рынке огромные партии масок”,- сказал наш собеседник, добавив, что в Армении есть хозяйствующие субъекты, которые решили воспользоваться ситуацией и получить большую прибыль.
“Речь идет о том, что маски стоимостью 110-120 драмов доходят до потребителя за 220 драмов, включая налоги. После вычета налогов получается, что прибыль составляет 40-50 драмов, но при этом нужно говорить о двух маржах”,- отметил председатель ГКЗЭК.