Պաշտոնական թվերի հանելուկը. տնտեսության երկնիշ անկմանը զուգահեռ աշխատավարձերն աճում են
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ)՝ այս տարվա ապրիլին Հայաստանում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 196 629 դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել է 9.8 %-ով։ Սա այն պարագայում, երբ նույն ամսում մեր երկրի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 17.2 %-ով անկում է ապրել։
Հայաստանի պաշտոնական վիճակագրության մեջ հաճախ կարելի է հանելուկային ու իրար հակասող ցուցանիշներ գտնել, որոնք չեն տեղավորվում նույն տրամաբանության մեջ։ Արդեն երկրորդ ամիսն անընդմեջ՝ այս տարվա մարտ և ապրիլ ամիսներին, երբ երկրում տնտեսությունը անկում է ապրում, նվազում են առևտուրն ու մարդկանց գնողունակությունը, պաշտոնական վիճակագրությունն արձանագրում է, որ աշխատավարձերն աճում են։
Մասնավորապես, ըստ Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ)՝ այս տարվա ապրիլին Հայաստանում միջին անվանական աշխատավարձը, որը ներառում է նաև հարկերը, կազմել է 196 629 դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել է 9.8 %-ով։
Մասնավորապես, պետական հատվածի աշխատավարձը կազմել է 163 590 դրամ՝ աճելով 5.1 %-ով, իսկ ոչ պետական հատվածի աշխատավարձը՝ 215 537 դրամ, որն էլ աճել է 12.8 %-ով։
Ընդ որում՝ պարզվում է, որ այս տարվա մարտի համեմատ ապրիլին աշխատավարձերը միջինում բարձրացել են 2.2 %-ով։
Խորը հետազոտական գիտելիքներ պետք չէ անզեն աչքով հասկանալու համար, որ բնակչության մի մասը մարտից սկսած զրկվել է աշխատանքից ու աշխատավարձից։ Ամբողջ տնտեսությունն է այսօր արձագանքում տարածված նոր կորոնավիրուսին (COVID-19)։ Այս տարվա ապրիլին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) նվազել է 17.2%-ով։ Անկում է գրանցվում տնտեսության բոլոր ոլորտներում։
Նվազում է ներքին առևտրաշրջանառությունը։ Եվ այդ ֆոնին՝ պաշտոնական վիճակագրությունը մեզ համոզում է, որ աշխատավարձերն աճել են։ Մինչդեռ աշխատավարձերի աճը պետք է հանգեցներ առևտրի ծավալների աճին, ինչը ըստ նույն պաշտոնական վիճակագրության՝ բոլորովին այդպես չէ։ Ավելին՝ առևտրի ծավալները էապես կրճատվել են։ Այս տարվա ապրիլին, նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ ներքին առևտրաշրջանառությունը կրճատվել է 33.1 %-ով։
Նվազել է նաև ծառայությունների ծավալը՝ 15.9 %-ով։
Միևնույն ժամանակ, գնաճը ցածր մակարդակում է՝ ընդամենը 0.9 %:
Նույն հակասական իրավիճակն է նաև հունվար-ապրիլի կտրվածքով։ Չորս ամիսների հաշվարկով միջին աշխատավարձը, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, աճել է 9.3 %-ով։
Վիճակագրական կոմիտեն պարզաբանում է, որ ապրիլ ամսվա միջին ամսական անվանական աշխատավարձի հաշվարկում բացակայում են 9 հազարից ավելի կազմակերպություններում մոտ 31 հազար աշխատողների աշխատավարձի ցուցանիշները, քանի որ COVID-19-ի հետևանքով նրանք ապրիլին գտնվել են չվարձատրվող հարկադիր պարապուրդում: Ընդ որում, դրանք հիմնականում մինչև 80 000 դրամ միջին ամսական անվանական աշխատավարձ ունեցող փոքր և գերփոքր կազմակերպություններ են:
Այսինքն՝ Վիճոկոմիտեի այս պարզաբանումից կարելի է հետևություն անել, որ ապրիլի աշխատավարձերի վիճակագրությունը թերի է և չի ներկայացնում իրական պատկերը։ Սա արձանագրենք՝ հույս ունենալով, որ հետագայում այս ցուցանիշները իշխանությունների կողմից չեն ներկայացվելու որպես ձեռքբերում։
Առհասարակ, աշխատավարձերի մասին տվյալները կարևորվում են տնտեսական վերլուծություններում, որոնցով փորձ է արվում պարզել բնակչության գնողունակության աստիճանը, եկամուտների միտումները և այլն։ Սակայն, նման վիճակագրությունը, որը ներկայացրել է Վիճկոմիտեն, չի կարող հիմք հանդիսանալ վերլուծությունների համար։

Загадка официальных цифр: рост зарплаты на фоне двузначного спада экономики
По данным Статистического комитета Армении, в апреле этого года среднемесячная номинальная зарплата в стране составила 196.629 драмов, что на 9.8% больше, чем в том же месяце прошлого года. И это на фоне снижения на 17.2% показателя экономической активности (ПЭА).
В официальной статистике Армении можно найти непонятные и взаимоисключающие показатели.
Уже второй месяц подряд – в марте и апреле, когда экономика страна переживала спад, когда объемы торговли сокращались, а покупательная способность населения снизилась, зарплаты росли.
В апреле, по данным Статкома, среднемесячная номинальная зарплата, включая налоги, составила 196.629 драмов, что на 9,8% выше, чем в том же месяце прошлого года.
К примеру, зарплата в госсекторе составила 163.590 драмов, в частном секторе – 215.537 драмов, что превышает предыдущие показатели соответственно на 5,1% и на 12.8%.
Оказалось также, что в марте этого года, по сравнению с апрелем, зарплаты выросли в среднем на 2,2%.
Как известно, с марта часть населения была лишена работы и зарплаты. Сегодня вся экономика страны реагирует на распространение коронавируса нового типа – COVID-19. В апреле этого года по сравнению с тем же месяцем прошлого года показатель экономической активности Армении (ПЭА) снизился на 17.2%. Спад зарегистрирован во всех сферах экономики.
Сокращается внутренний торговый оборот. И на этом фоне официальная статистика убеждает нас в том, что зарплаты в стране растут. Между тем рост зарплат должен был привести к росту объемов торговли, что, согласно той же статистике, абсолютно не так. Более того, этот показатель существенно снизился. В апреле по сравнению с аналогичным периодом прошлого года внутренний оборот торговли сократился на 33.1%.
На 15.9% сократились также объемы услуг. Вместе с тем цены выросли всего на 0.9%.
Такая же противоречивая ситуация наблюдалась в период с января по апрель. Средняя зарплата в 4-месячном разрезе по сравнению с тем же периодом прошлого года выросла на 9.3 %.
Статком пояснил, что в расчетах среднемесячной номинальной зарплаты за апрель отсутствуют показатели зарплаты около 31 тысячи работников свыше 9 тысяч организаций, что обусловлено вынужденным неоплачиваемым простоем вследствие COVID-19. Отметим, что речь идет в основном о малых и сверхмалых организациях, в которых среднемесячная номинальная зарплата  не превышает 80 тыс. драмов.
Из объяснений СК следует, что статистика зарплат за апрель была представлена не полностью, а значит, не отражает реальную картину. Выразим надежду, что в дальнейшем эти показатели не будут представляться властями как достижение.
Надо заметить, что данные о зарплате имеют важное значение для анализа экономической ситуации, с помощью которого предпринимается попытка выяснить степень покупательной способности населения, тенденции доходов и т.д.
Однако та статистика, которую представил Статистический комитет РА, не может служить основанием для такого анализа.