«Ավիակոմպանիա Արմենիան» հետաձգում է կանոնավոր թռիչքները, բայց իրականացնում է հատուկ չվերթներ
«Ավիակոմպանիա Արմենիա» ընկերությունը, որը մինչեւ կորոնավիրուսի տարածումը կանոնավոր փոխադրումներ էր իրականացնում դեպի Ռուսաստան, Եվրոպա ու Մերձավոր Արեւելք, երեկ հայտարարել է, որ կորոնավիրուսի պատճառով մինչեւ հունիսի 13-ը չի իրականացնի թռիչքներ Երեւան-Լիոն-Երեւան, Երեւան-Թել Ավիվ-Երեւան, Երեւան-Վորոնեժ-Երեւան, Երեւան-Մին. Վոդի-Երեւան ուղղություններով: Երեւան-Թբիլիսի-Երեւան կանոնավոր չվերթներն էլ հետաձգվում են մինչեւ հունիսի 30-ը:
Ըստ «Արմենիայի»՝ չեղարկված չվերթների բոլոր ուղեւորներին տրամադրվում է երաշխավորագիր (վաուչեր) առ այն, որ չօգտագործված ավիատոմսի գումարը համարվում է սառեցված եւ ենթակա է օգտագործման մեկ տարվա ընթացքում։ Մեկ տարվա ընթացքում վաուչերի գումարը չօգտագործելու դեպքում այն ենթակա է ամբողջական վերադարձի՝ ուղեւորի դիմումի հիման վրա:
Այդուհանդերձ, այս ընթացքում ավիաընկերությունը կատարել է մի քանի հատուկ թռիչքներ, որոնցից վերջինը մայիսի 23-ի Երեւան-Վորոնեժ-Երեւան չվերթն էր: Այս չվերթների նպատակը տվյալ երկրի քաղաքացիներին կամ այդ երկրում բնակվելու իրավունք ունեցողներին համապատասխան ուղղությամբ տեղափոխելն է:
Երեկ «Արմենիան» հայտարարեց, որ հունիսի 2-ին իրականացնելու է Երեւան-Մին. Վոդի-Երեւան չվերթը: Սա եւս հատուկ չվերթ է: Ավիափոխադրողը նշել է, որ դեպի ռուսական Միներալնիե Վոդի կարող են մեկնել ՌԴ քաղաքացիները, ՌԴ-ում կեցության իրավունք ունեցող քաղաքացիները, ինչպես նաեւ ՀՀ այն քաղաքացիները, ում մերձավոր ազգականները (կին, ամուսին, երեխաներ) ՌԴ քաղաքացի են եւ գտնվում են Ռուսաստանում։ Ավիաընկերությունը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանում գործում է տեղաշարժման ներքին սահմանափակում, եւ իր գալիք չվերթին դեպի ՌԴ կարող են մասնակցել միայն այն քաղաքացիները, ովքեր բնակվում են Ստավրոպոլի երկրամասում, Կարաչայ-Չերքեզիայում, Կաբարդինա-Բալկարիայում, Հյուսիսային Օսիայում, Ինգուշեթիայում, Չեչնիայում, Դաղստանում, Կալմիկիայում եւ Կրասնոդարի երկրամասում:
Մյուս կողմից՝ Մին. Վոդի-Երևան չվերթին կարող են մասնակցել ՀՀ քաղաքացիները, ինչպես նաեւ այն ՌԴ քաղաքացիները, ում մերձավոր ազգականները (կին, ամուսին, երեխաներ) ՀՀ քաղաքացի են եւ գտնվում են ՀՀ-ում։
Բացի հունիսի 2-ի չվերթից դեպի Մին. Վոդի, ըստ «Զվարթնոց» օդանավակայանի կայքի, վաղը «Արմենիան» հատուկ չվերթ է իրականացնելու դեպի ղազախական Կոկշետաու քաղաք:

“Авиакомпании Армения” откладывает регулярные рейсы, но спецрейсы будет выполнять
“Авиакомпания Армения”, которая до распространения коронавируса выполняла регулярные рейсы в Россию, страны Европы и Ближнего Востока, вчера сообщила, что из-за коронавируса рейсы Ереван-Лион-Ереван, Ереван-Тель-Авив-Ереван, Ереван-Воронеж-Ереван, Ереван-МинВоды-Ереван откладываются до 13 июня, а регулярный рейс Ереван-Тбилиси-Ереван – до 30 июня.
Согласно сообщению авиакомпании, всем пассажирам отложенных рейсов будут выданы ваучеры, подтверждающие, что сумма неиспользованного авиабилета замораживается и может быть использована в течение года. В случае, если сумма ваучера не будет использована в указанный срок, она подлежит возврату в полном объеме на основании заявления пассажира.
Тем не менее, за это время авиакомпания выполнила несколько спецрейсов, последним из которых был рейс Ереван-Воронеж-Ереван. Целью рейса была перевозка граждан данной страны или граждан, имеющих право на проживание в ней, в соответствующем направлении.
Вчера “Авиакомпания Армения” сообщила о том, что 2 июня выполнит спецрейс Ереван-МинВоды-Ереван. В МинВоды могут вылететь граждане России или лица, имеющие право на проживание в РФ, а также те граждане Армении, чьи близкие родственники (муж, жена, дети) являются гражданами России и находятся в этой стране. Авиакомпания напомнила о том, что в РФ действуют внутренние ограничения на передвижение, поэтому ближайшим авиарейсом в эту страну могут воспользоваться только те граждане, которые проживают в Ставропольском крае, Карачаево-Черкезии, Кабардино-Балкарии, Северной Осетии, Ингушетии, Чечне, Дагестане, Калмыкии и Краснодарском крае.
С другой стороны, из МинВод в Ереван могут вылететь граждане Армении, а также те граждане России, чьи близкие родственники (жена, муж, дети) являются гражданами Республики Армения и находятся в РА.