Կառավարությունը նախատեսում է սպասարկման ոլորտի աշխատակիցներին աջակցելու ծրագիր մշակել
Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանին «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ է մտադիր անել Կառավարությունը սպասարկման ոլորտի աշխատակիցներին աջակցելու համար: Սիմոնյանը հիշեցրեց, որ սպասարկման ոլորտի մասնագետներն օրեր առաջ ակցիա էին իրականացնում Կառավարության շենքի դիմաց` դժգոհելով, որ որևէ աջակցության ծրագրից չեն կարողացել օգտվել: Սիմոնյանի խոսքով` նրանք չունեն գրանցում, քանի որ երբեմն ստիպված են եղել տարբեր ռեստորանների սպասարկել և ֆիքսված աշխատավայր չեն ունեցել, նաև եկամտի ֆիքսված չափ չեն ունեցել:
«Մոտավորապես 10-12 հազար մարդկանց մասին է խոսքը, որոնք դուրս են մնացել աջակցության ծրագրերից: Արդյոք նրանք ներգրավվելու՞ են որևէ ծրագրում, թե՞ ոչ»,- հետաքրքրվեց նա:
Հարցին պատասխանեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` ասելով, որ մտածում են այդ խմբի մարդկանց աջակցելու մասին:
«Բարդ խնդիր եք բարձրացնում, բայց նաև պետք է հասկանանք՝ այդ խնդիրը որտեղից է գալիս: Այո՛, չձևակերպված աշխատանքը խնդիր է, բոլոր այն դեպքերում երբ անձին ուզում ենք նույնականացնել ու աջակցություն ցուցաբերել, խնդրի ենք բախվում»,- ասաց փոխվարչապետը:
Խոսելով պատգամավորի մատնանշած շահառուների մասին՝ Գրիգորյանն ասաց.
«Մտածում ենք այն մասին, որ նաև այդ խումբը ծածկվի կամ առանձին միջոցառմամբ կամ եղածի լրացմամբ, բայց էս պահին կոնկրետ լուծում կդժվարանամ ասել, որովհետև խնդիրը բարդ է»,- ասաց նա:
Կարեն Սիմոնյանն արձագանքեց, որ ռեստորաններն ամենաշատ վնասներ կրած սուբյեկտներն են, քանի որ մինչ արտակարգ դրության ավարտ տոնակատարություններ չեն թույլատրվելու:
Մհեր Գրիգորյանն ասաց, որ սահմանափակումներից նահանջ չի լինելու, այն լուծում չէ, ապա հավելեց, որ նման խումբ կա նաև տուրիզմի մի քանի բաղադիչներում:

Правительство предусматривает разработать программу поддержки работников сферы обслуживания
В ходе сегодняшнего Правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Просвещенная Армения” Карен Симонян поинтересовался, какие шаги собирается предпринять правительство для поддержки работников сферы обслуживания. Депутат напомнил об акции протеста, которую работники этой сферы провели несколько дней назад перед зданием правительства, выражая недовольство отсутствием программ помощи для них. По словам К.Симоняна, эти люди не являются зарегистрированными работниками, поскольку иногда им приходится работать в нескольких ресторанах, они не получают фиксированную зарплату и не имеют фиксированного дохода.
“Речь идет о 10-12 тысячах граждан, которые не охвачены какой-либо программой поддержки. Планируется ли оказать им помощь в рамках какой-либо программы?” – поинтересовался депутат.
На вопрос ответил вице-премьер Мгер Григорян, сообщив о том, что обсуждается вопрос оказания помощи этим лицам.
“Вы подняли очень сложную проблему, но вместе с тем нужно понять, как она возникла. Да, наличие неоформленных работников вызывает проблемы, поскольку каждый раз, когда мы хотим идентифицировать таких лиц, чтобы оказать им помощь, мы сталкиваемся с трудностями”,- сказал вице-премьер.
Говоря об указанных депутатом работниках сферы обслуживания, Григорян заверил, что рассматриваются возможность разработки отдельного мероприятия для оказания поддержки этой группе граждан, однако на данный момент конкретное решение отсутствует, что, по словам вице-премьера, обусловлено сложностью проблемы.
Вместе с тем Мгер Григорян отметил, что аналогичная группа работников есть в сфере туризма, и выразил надежду, что решение проблемы будет найдено.