Արցախի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Սաֆարովի կողմից սպանված Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ վճռին
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է 2004 թվականին Ռամիլ Սաֆարովի կողմից սպանված Գուրգեն Մարգարյանի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճռին: Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը՝ ստորև.
2020 թ. մայիսի 26-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վճիռ է կայացրել ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից 2004 թ. հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության, ինչպես նաև մարդասպանին արտահանձնելու և Ադրբեջանում նրան ներում շնորհելու և հերոսացնելու վերաբերյալ գործով։ Դատարանը վճռեց, որ Ադրբեջանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 14-րդ (խտրականության բացառում) հոդվածները։
Հատկանշական է, որ գործը քննելու ժամանակ դատարանը նշել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները՝ Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը՝ Ադրբեջան ժամանելուն պես, հունգարական բանտում անցկացրած ժամանակահատվածի համար աշխատավարձի փոխհատուցումը, բնակարանի տրամադրումը և ծառայության մեջ առաջխաղացումը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը ճանաչում և ընդունում է Ռամիլ Սաֆավորվի հանցանքները որպես իր սեփականը։ Դատարանը նաև ընդգծել է, որ այս միջոցներից յուրաքանչյուրը՝ առանձին և ամբողջությամբ, հանդիսանում են պետության տարբեր կառույցների և բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից Ռամիլ Սաֆարովի գործողությունների քաջալերում և խրախուսում, և որ քաջալերումը ու խրախուսումը ուժեղ արձագանք են ստացել, ընդհանուր առմամբ, ադրբեջանական հասարակության զգացմունքների մեջ։
Ինչպես բազմիցս ենք հայտարարել, ներում շնորհելը, հերոսացումը և որպես նմանակման օրինակ՝ մարդասպանի համազգային փառաբանումը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից տարիներ շարունակ վարվող պետական քաղաքականության բաղկացուցիչ տարրերն են՝ ուղղված այդ երկրում հայատյացության արմատավորմանը և հայերի հանդեպ ատելության հենքի վրա հանցագործությունների խրախուսմանը։ Անհրաժեշտ ենք համարում ևս մեկ անգամ հիշեցնել, որ Ադրբեջանում հայերի հանդեպ ռասիզմի և այլատյացության դրսևորումների առկայությունը բազմաթիվ անգամ մատնանշվել են մի շարք միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի ռասսայական խտրականության վերացման հարցերով կոմիտեի, Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի և «Ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդատվական կոմիտեի փաստաթղթերում։
Ոչ միայն Ադրբեջանի իշխանությունների, այլև ադրբեջանական հասարակության մեծամասնության կողմից Ռամիլ Սաֆարովի կատարած զազրելի ոճրագործության խրախուսումը և քաջալերումը այդ երկրում հասարակական գիտակցության լուրջ վերափոխման մասին տագնապալի ազդանշան են:
Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության գործով ՄԻԵԴ-ի որոշումը կարող է և պետք է հիմք դառնա միջազգային հանրության աջակցությամբ գործնական քայլեր իրականացնելու համար՝ արմատախիլ անելու այն բացասական երևույթները, որոնք առաջացել են հասարակության գիտակցության մեջ հայերի և ամեն հայկականի նկատմամբ «ատելության վիրուս» ներդնելու նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունների բազմամյա պետական քաղաքականության և պրակտիկայի հետևանքով:

26 мая 2020 года Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ ) вынес постановление по делу об убийстве в 2004 году в Венгрии армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым, а также экстрадиции, помиловании и героизации убийцы в Азербайджане. Суд постановил, что Азербайджан нарушил статью 2 (право на жизнь) и статью 14 (запрет на дискриминацию) Европейской конвенции по правам человека.
Примечательно, что при рассмотрении дела Суд отметил, что действия Азербайджана -помилование Рамиля Сафарова сразу по его прибытии в Азербайджан, выплата жалования за время пребывания в венгерской тюрьме, предоставление квартиры и продвижение по службе указывают на то, что Азербайджан признает и принимает преступления Рамиля Сафарова как свои собственные. Суд также подчеркнул, что каждая из этих мер представляла собой в отдельности и в совокупности одобрение и поощрение действий Рамиля Сафарова различными структурами и высшими должностными лицами государства, и что одобрение и поощрение находили сильный отклик в чувствах азербайджанского общества в целом.
Как мы неоднократно заявляли, помилование, героизация и всенародное прославление убийцы в качестве примера для подражания являются составной частью проводимой годами государственной политики азербайджанских властей по насаждению в этой стране армянофобии и поощрению преступлений на почве ненависти к армянам. Считаем необходимым вновь напомнить, что наличие в Азербайджане проявлений расизма и ксенофобии по отношению к армянам неоднократно отмечалось в документах ряда международных организаций, в частности, Комитета ООН по ликвидации расовой дискриминации, Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью и Консультативного комитета Совета Европы по Рамочной конвенции о защите прав национальных меньшинств.
Поощрение и одобрение со стороны не только властей Азербайджана, но и большей части азербайджанского общества гнусного преступления, совершенного Рамилем Сафаровым, являются тревожным сигналом о серьезной трансформации общественного сознания в этой стране.
Постановление ЕСПЧ по делу об убийстве армянского офицера Гургена Маргаряна азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым может и должно стать основой для реализации при поддержке международного сообщества практических шагов с целью искоренения негативных явлений, вызванных многолетней государственной политикой и практикой азербайджанских властей по внедрению в общественное сознание «вируса ненависти» к армянам и всему армянскому.