Հայաստանում գրանցված փախստականների 51 %-ը կին է
Մարտի 14-ին Կանանց ռեսուրսային կենտրոնում տեղի կունենա «Փախստական կանայք» խորագրով հանդիպում, որի ընթացքում կներկայացվեն փախստական կանանց ներկա իրավիճակը, առօրյա խնդիրները, նաև այն, թե ովքեր են փախստականները, ապաստան հայցողները և այլն:
2011թ. սեպտեմբերի տվյալներով Հայաստանում կա 2959 փախստական, որոնց 51%-ը կին է (1510 անձ): Նրանք հիմնականում բնակվում են Երևանում, Կոտայքի, Արարատի և Արմավիրի մարզերում: ՀՀ-ում կա 34 ապաստան հայցող, որոնցից 29.4%-ը (10 անձ) կին է՝ ըստ Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալների:
Այսօր փախստական կանայք ապրում են հեռացված հասարակությունից, ոմանք ունեն հայոց լեզվով արտահայտվելու խնդիր, ոմանք բազմիցս հանդիպել են խտրական վերաբերմունքի:
«Նրանք ապրում են որպես հասարակությունից դուրս մնացած անձիք՝ չնայած այնպիսի հայ կանայք են, ինչպիսիք ՀՀ-ում ծնված և մեծացած կանայք»,- նշում է Կանանց ռեսուրսային կենտրոնը:
Լուսանկարը՝ Հակբերի
«Նրանք ապրում են որպես հասարակությունից դուրս մնացած անձիք՝ չնայած այնպիսի հայ կանայք են, ինչպիսիք ՀՀ-ում ծնված և մեծացած կանայք»??? Այսինքն ի՞նչ. Մեկ գլուխ, երկու թեւ ու ո՞տք ունեն...

51% зарегистрированных в Армении беженцев – женщины
14 марта в Женском ресурсном центре состоится встреча на тему «Женщины-беженки». В ходе встречи будут представлены нынешнее положение женщин-беженок, их бытовые проблемы и другие вопросы.
По данным на сентябрь 2011 г., в Армении зарегистрировано 2959 беженцев, 51% из них составляют женщины. Беженцы проживают в основном в Ереване, Котайкской, Араратской и Армавирской областях. Согласно данным Государственной миграционной службы, в Армении убежища просят 34 человека, из них 29,4% (10 человек) – женщины.
Сегодня женщины-беженки не интегрированы в общество, некоторые из них имеют проблему изъяснения на армянском языке, некоторые неоднократно сталкивались с дискриминационным отношением.
«Они живут как лица, не вовлеченные в общество, хотя являются такими же армянками, как и женщины, родившиеся и выросшие в Республике Армения»,- отмечает Женский ресурсный центр.