Անպարտաճանաչ վարկառուների անունները չեն հրապարակվի. Ազգային ժողովն ընդունեց նախագիծը
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Կառավարության ներկայացրած «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու օրենսդրական առաջարկը, որով Կենտրոնական բանկը (ԿԲ) փորձում է իրավունքի ուժով արգելել անպարտաճանաչ վարկառուների անունների հրապարակումը: Նշենք, որ այն վերաբերում է բանկի հանդեպ խոշոր պարտավորություն ունեցող ընկերություններին և ֆիզիկական անձանց, որոնց բանկային պարտավորությունը կազմել է 20 միլիոն դրամ և ավելի:
Մինչ քվեարկությունը վարման կարգով խոսեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը` ասելով, որ այս կերպ խորհրդարանը վատ նախադեպ է ստեղծում: Թանդիլյանը հիշեցրեց, որ ԿԲ-ն տարիներ շարունակ խախտել է օրենքի պահանջը` չհրապարակելով անպարտանաճաչ վարկառուների անունները, և այժմ, երբ օրենքի խախտումը հայտնաբերվել է, օրենքը փոխվում է:
Նախագիծն ընդունվեց 82 կողմ, 30 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
Ըստ գործող օրենքի` ԿԲ-ն յուրաքանչյուր եռամսյակը մեկ անգամ մամուլով պետք է հրապարակեր բանկերի կամ առանձին բանկի հանդեպ խոշոր պարտավորություններ ունեցող անպարտաճանաչ պարտապանների անուններն ու անվանումները, սակայն ԿԲ-ն տարիներ շարունակ խախտել է օրենքի պահանջը: Այս դեպքում անպարտաճանաչ է համարվում 180 օր և ավելի խախտում թույլ տված պարտապանը:

Данные недобросовестных заемщиков не будут публиковаться
Национальное Собрание приняло во втором чтении и полностью представленный правительством проект поправок в закон РА “О банковской тайне”, которым Центробанк пытается силой права запретить публикацию данных недобросовестных заемщиков.
Отметим, что речь идет о компаниях и физических лицах, чьи банковские обязательства составляют 20 млн драмов и более.
До голосования выступила депутат фракции “Просвещенная Армения” Мане Тандилян, которая отметила, что парламент создает плохой прецедент. Тандилян напомнила о том, что ЦБ на протяжении многих лет нарушал закон, не публикуя имена недобросовестных заемщиков, и сейчас, когда нарушение выявилось, в него вносится изменение.
Законопроект был принят 82-мя голосами “за” и 30-ю голосами “против”.
Согласно действующему закону, ЦБ обязан каждый квартал публиковать данные недобросовестных заемщиков, имеющих крупные обязательства перед банками. Однако Центробанк на протяжении многих лет нарушал закон. В данном случае недобросовестным считается заемщик, допускающий нарушение на 180 дней и более.