Պատգամավոր դառնալու արգելքը գործարարների իրավունքների ոտնահարու՞մ է
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ծնունդով գյումրեցի Սուքիաս Ավետիսյանը տեղ կունենա ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակում և այս անգամ էլ կպայքարի պատգամավորի մանդատի համար: Պատգամավորը «Հետքին» տեղեկացրեց, որ մեծամասնականով չի պայքարի, սակայն համամասնական ցուցակում կլինի:
«Մեծամասնականով երեք անգամ առաջադրվել եմ, մեկ անգամ էլ համամասնական: Հիմա կուսակցությունը որոշել է, որ նախկինում իմ ընտրված ընտրատարածքում՝ թիվ 34-ում, ուրիշ թեկնածուի ենք առաջադրելու՝ նախնական տվյալներով Սահակյան Արմանին»,- ասաց Սուքիաս Ավետիսյանը:
Նշենք, որ Արման Սահակյանը գործարար է և «Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբի նախագահը: Սուքիաս Ավետիսյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է ստացվում, որ ՀՀԿ-ի խոսքն ու գործը չեն համընկնում. չէ՞ որ կուսակցությունը հայտարարել էր, թե գործարարները խորհրդարանում չեն հայտնվի, սակայն մի քանի ընտրատարածքում հենց գործարարներին է սատարում:
«Հանրապետականն, այո, միշտ ասել է, որ ցուցակում գործարարներ չեն ընդգրկվելու, իսկ ընդհանրապես արգելել, մարդուն առաջադրվելու իրավունք չտալ ուղղակի մարդու իրավունքների խախտում է: Ուրիշ բան, որ կուսակցությունը որոշում է կայացնում, որ իր ցուցակով գործարարները չեն գնա Ազգային ժողով»,- ավելացրեց Սուքիաս Ավետիսյանը:

Запрет на избрание депутатом – нарушение прав предпринимателей?
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении, уроженец Гюмри Сукиас Аветисян войдет в пропорциональный список РПА и будет вести борьбу за мандат депутата.
Аветисян сообщил «Hetq»-у, что не будет вести борьбу по мажоритарной системе. «Я трижды баллотировался по мажоритарной системе, один раз – по пропроциональной. Сейчас партия решила, что в 34-ом округе, от которого я был избран раньше, будет выдвинут другой кандидат. По предварительным данным, это Арман Саакян»,- сказал С.Аветисян.
Отметим, что Арман Саакян – предприниматель, президент футбольного клуба «Ширак». Мы поинтересовались у Сукиаса Аветисяна, почему слова и дела Республиканской партии Армении не совпадают – ведь партия заявила, что предприниматели в парламент не пройдут, однако в нескольких избирательных округах уже поддерживает кандидатуры предпринимателей.
«Да, РПА всегда заявляла, что предприниматели не войдут в список, но вообще запрещать человеку выдвигать свою кандидатуру будет нарушением прав человека. Другое дело, что партия приняла решение, согласно которому предприниматели не пройдут в Национальное Собрание по пропорциональному списку РПА»,- добавил Сукиас Аветисян.