4-ամյա կորոնավիրուսով հիվանդ երեխա Կավասակիի սինդրոմով է ախտորոշվել
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուք իր էջում գրել է որ 4-ամյա երեխա Կավասակիի սինդրոմով է ախտորոշվել, որն ունեցել է նաև կորոնավիրուսային հիվանդություն: Նախարարի գրառումը ներկայացնում ենք ստորև.
«Դժբախտաբար ունենք Կավասակիի սինդրոմի արձանագրված դեպք 4 տարեկան երեխայի մոտ, ով ունեցել է անախտանիշ կորոնավիրուսային հիվանդություն:
Վերջին շրջանում տարբեր երկրներում նկատվել էր Կավասակիի սինդրոմով երեխաների հիվանդացության աճ, որը որոշ հետազոտողներ կապում էին կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակի հետ: Կավասակիի սինդրոմի պատճառագիտությունը ամբողջությամբ հայտնի չէ, սակայն այն հիմնականում կապվում է վարակիչ հիվանդությունների դեպքում դրդվող աուտոիմունային պատասխանի հետ: Այն հիմնականում հանդիպում է մինչև 5 տարեկան երեխաների մոտ:
Հաշվի առնելով միջազգային վիճակագրությունը, մենք կանխավ պահեստավորել էինք հատուկ այդ սինդրոմի բուժման համար նախատեսված թանկարաժեք իմունոգլոբուլինային դեղորայք:
Հուսամ փոքրիկը արագ կապաքինվի, նրա վիճակը բժիշկները գնահատում են միջին ծանրության:
Մյուս բոլորին՝ թե՛ մեծահասակներին, թե՛ փոքրերին կոչ եմ անում խստորեն հետևել հակահամաճարակային կանոններին, այս ընթացքում տուրք չտալ միմյանց հետ սերտ շփվելու գայթակղությանը, միշտ կրել դիմակ, հաճախ լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը:
Անհրաժեշտ է սահմանափակել բոլոր ոչ կենսական շփումները միմյանց հետ` վարակի փոխանցման շղթաները կոտրելու համար»:

У 4-летнего ребенка с коронавирусным заболеванием обнаружен синдром Кавасаки
Министр здравоохранения Арсен Торосян на своей фейсбуковской странице сообщил о том, что у 4-летнего ребенка с коронавирусным заболеванием обнаружен синдром Кавасаки.
“К сожалению, у 4-летнего ребенка с бессимптомным коронавирусным заболеванием выявлен синдром Кавасаки. В последний период в различных странах наблюдался рост заболеваемости детей синдромом Кавасаки, который некоторые исследователи связывают с пандемией коронавируса”,- пишет Арсен Торосян.
По словам министра здравоохранения, этот синдром встречается в основном у детей до 5 лет. “Учитывая международную статистику, мы заранее запаслись специально предусмотренными для лечения этого синдрома дорогостоящими иммуноглобулиновыми препаратами. Надеюсь, малыш быстро поправится. Его состояние врачи оценивают как средней тяжести”,- сообщил министр.
Арсен Торосян также призвал взрослых и детей строго следовать противоэпидемиологическим правилам, всегда носить маску и часто мыть или дезинфицировать руки.