Նիկոլ Փաշինյան. «Ես պարտավոր եմ հավատալ ՀՀ քաղաքացու վարքագծով սարեր շուռ տալու հնարավորությանը»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանի և «Արմենիա» բժշկական կենտրոնի նյարդավիրաբուժության բաժանմունքի վարիչ Դավիթ Պատրիկյանի հետ, ով վարակված է եղել կորոնավիրուսով և ավելի քան երկշաբաթյա բուժումից հետո դուրս է գրվել հիվանդանոցից, պարետատան նիստից հետո անցկացրել է ճեպազրույց։
Ըստ վարչապետի պաշտոնական կայքի Նիկոլ Փաշինյանը նախ անդրադարձել է պարետատան այսօրվա նիստում տեղի ունեցած քննարկումներին։ «Չեմ ուզում թաքցնել, մենք քննարկել ենք մի քանի սցենարներ, այդ թվում՝ տոտալ արգելափակումների փուլ մտնելու, պարետային ժամ հայտարարելու, տնտեսական գործունեությունների հիմնական մասն արգելելու տարբերակներ: Ինքս ներդաշնակ չեմ որոշումներից որևէ մեկի կապակցությամբ: Որովհետև մենք նման որոշումներ կայացնելուց առաջ պետք է համոզված լինենք, որ դրանք լուծելու են մեր խնդիրները: Մենք ելնում ենք այն կանխավարկածից, որ կորոնավիրուսի համավարակի գագաթնակետը պետք է լինի հունիսի վերջին, բայց հարցը հետևյալն է. դա հիմնավորող և ապացուցող որևէ տվյալ չկա: Որևէ մեկը չի կարող ապացուցված համարել, որ մեր պիկը լինելու է հունիսին, այլ ոչ հոկտեմբերին, դեկտեմբերին, նույնիսկ ոչ 2021-ի փետրվարին: Ինչպես տեսնում ենք՝ կորոնավիրուսի վարակն ամբողջ աշխարհում շարունակվում է տարբեր դինամիկաներով, տարբեր տեմպերով ու հետևաբար, այս առումով անորոշությունները շատ են», - ասել է վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է՝ իր պատկերացրած հիմնական լուծումը յուրաքանչյուրդ մարդու անհատական վարքի փոփոխությունն է։ «Ենթադրենք, ինչ-որ հրաշքով, վարչական լծակների օգնությամբ կորոնավիրուսի վարակի ցուցանիշը դարձել է զրո, բայց աշխարհում այն գոյություն ունի և եթե անհատական վարքագծի կուլտուրան չի փոխվում, ի վերջո, այն պահին, երբ բացվենք աշխարհի առաջ, պոտենցիալ վարակված մարդիկ գալու են Հայաստան և մենք ամեն ինչ սկսելու ենք նորից»,- նշել է վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այն, որ այսօր որոշում չի կայացվել պարետային ժամ և սահմանափակումների ռեժիմի վերադառնալու վերաբերյալ, դեռ չի նշանակում, որ վաղն այդ որոշումը չի կայացվի։ «Որևէ որոշում կայացնելուց առաջ մենք պետք է 100 տոկոսով համոզված լինենք, որ այդ որոշումն ու դրա կատարման որակը բերելու է որոշակի արդյունքների: Հայաստանում, որտեղ ինձ համար անակնկալ կերպով բացահայտեցինք, որ կա ընդհատակյա կյանք, սկսած ընդհատակյա հարսանիքներից, վերջին զանգերից, խնջույքներից, այլ ռեժիմներում էլ այդ ընդհատակյա կյանքը կարող է շարունակվել նույն տրամաբանությամբ և մենք ունենանք նույն խնդիրները»,- ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը բոլորին կոչ է արել Հայաստանում սկսել զանգվածային հակահամաճարակային շարժում, ինչը կնշանակի, որ մենք հսկողություն ենք սահմանում ոչ միայն անհատական, այլ նաև մեր միջավայրի վարքագծի վրա:
«Մեր խնդիրն է՝ աջակցել մեր առողջապահական համակարգին: Մեր առողջապահական համակարգն այսօր հրաշքներ է գործում: Մարդիկ հուսահատ, մահամերձ վիճակից վերադառնում են կյանքին: Մեր խնդիրն է այնպես անել, որ առողջապահական համակարգի կարողությունները չսպառվեն: Եթե շատ կոպիտ ձևակերպեմ, մենք պետք է կարողանանք հիվանդանալ, վարակվել այնքան, որքանով մեր առողջապահական համակարգը կարող է ընդունել, ունենալ մահճակալային, վերակենդանացման բաժանմունքի տեղեր: Իհարկե, մենք այս հզորությունները զարգացնում ենք, կառավարությունը ոչ մի միջոց չի խնայի այս հզորությունների զարգացման համար, բայց մյուս կողմից մեզանից յուրաքանչյուրի անհատական վարքագիծը հակահամաճարակային շարժումն է, որով պետք է հաղթահարենք այս անորոշ վիճակը: Ես պարտավոր եմ հավատալ ՀՀ քաղաքացու վարքագծով սարեր շուռ տալու հնարավորությանը»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Տեսչական մարմինների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը տեղեկացրել է, որ այս ժամանակահատվածում տեսչական մարմինները հատել են 22 հազար ստուգողական այցերի շրջանակը։ Այդ այցերի արդյունքում կասեցվել է 1490 տնտեսվարողի գործունեություն: «Մենք ոստիկանության հետ աշխատանքներ ենք իրականացնում, ինչը տալիս է իր արդյունքները: Արդեն նման միջոցառումներ են իրականացվել Դավիթաշեն, Նորք Մարաշ, Կենտրոն, Արաբկիր վարչական շրջաններում: Նախապես չենք իրազեկելու մեր միջոցառումների մասին, որպեսզի ոչ բարեխիղճ տնտեսվարողները, այո, անակնկալի գան և պատասխանատվություն կրեն իրենց վարքագծի համար: Այս ցանկում ներառված են բոլոր պետական հիմնարկները, օրինակ, մենք այսօր կասեցրել ենք կառավարական 1 և 3 տներում գործող հանրային սննդի կետերը»,- ասել է Ասոյանը։
«Արմենիա» բժշկական կենտրոնի Նյարդավիրաբուժության բաժանմունքի վարիչ Դավիթ Պատրիկյանը, որն ընդամենը օրերս է հաղթահարել կորոնավիրուսը, մարդկանց հորդորում է արհամարհանքով չվերաբերվել վարակին։
«Ես պատկանել եմ ռիսկի խմբին՝ հիպերտոնիկ հիվանդություն, շաքարային դիաբետ, 68 տարեկան եմ։ Այդ պայմաններում տարել եմ կորոնավիրուսային վարակ, երկկողմանի թոքաբորբ, գտնվում էի շատ ծանր վիճակում։ Ես բուժվում էի իմ կոլեգաների մոտ ու նրանց շնորհիվ կարողացա հաղթահարել։ Հիվանդությունը բավական նամարդ հիվանդություն է, բավական գաղտագողի սողոսկում է մարդու օրգանիզմ եւ կատարում իր չար գործը։ Պետք է լինել շատ զգույշ»,- ասաց նա։
Իր հերթին, Դավիթ Պատրիկյանը քաղաքացիներին կոչ է արել հետևել բոլոր կանոններին և հույս հայտնել, որ դրա արդյունքում մինչև այս ամսվա վերջ կկարողանանք հաղթահարել համավարակը։
«Եթե մենք այս համաճարակի ձեռքն ընկած լինեինք 100 տարի առաջ՝ աշխարհի բնակչության կեսը հաստատ չէր մնա։ Այսօր ի շնորհիվ այն անտիբիոտիկների, հակավիրուսային դեղորայքի, սարքավորումների, որ հնարավոր է ախտորոշվել, կարողանում ենք ճիշտ բուժում գտնել: Այն արժանի է բավականին լուրջ ուշադրության: Իհարկե, երիտասարդների մոտ այն ընթանում է հեշտ, սակայն նրանք վարակում են իրենց ընտանիքի ավագ անդամներին: Վերջիններիս բուժումը շատ աշխատատար է, երբեմն՝ անհնարին», - նշել է բժիշկը՝ ներկայացնելով իր բուժման ընթացքն ու առաջացած դժվարությունները։

Я обязан верить в способность граждан Армении перевернуть горы с ног на голову своим поведением: премьер-министр
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с начальником Бюро по координированию работ инспекционных органов Артуром Асояном и руководителем отделения нейрохирургии медицинского центра “Армения” Давидом Патрикяном, который заболел коронавирусной инфекцией и после двух недель лечения выписался из больницы.
Пашинян сначала коснулся обсуждений на сегодняшнем заседании комендатуры: “Не хочу скрывать, мы обсудили несколько сценариев в том числе варианты входа в фазу тотальных ограничений, объявления комендантского часа и запрета на основную часть экономической деятельности. Я сам не согласен ни с одним из этих решений, потому что прежде чем принимать такие решения, мы должны быть уверены, что они решат наши проблемы. Мы исходим из того, что пик коронавируса у нас должен быть в конце июня, но вопрос в том, что нет никаких доказательств, подтверждающих это. Никто не может считать доказанным, что пик будет в июне, а не в октябре или в декабре, или даже не в феврале 2021 года. Как видите, эпидемия коронавируса продолжается с различной динамикой и темпами во всем мире, поэтому в этом отношении существует много неопределенностей”.
Глава правительства подчеркнул, что основным решением проблемы он считает изменение индивидуального поведения. “Предположим, чудесным образом, при применении административных рычагов показатель коронавируса стал нулевым, но он существует в мире, и если культура индивидуального поведения не меняется, то, в конце концов, в тот момент, когда мы откроемся миру, потенциальные инфицированные люди приедут в Армению, и мы начнем все сначала”, - отметил премьер-министр.
По словам главы правительства, тот факт, что сегодня не принято решение о возвращении режима комендантского часа и ограничений, не означает, что решение не будет принято завтра. “Прежде чем принимать какие-либо решения, мы должны быть на 100 процентов уверены, что эти решения и качество их реализации приведут к определенным результатам. В Армении, где, к моему удивлению, оказалось, что существует подпольная жизнь, начиная с подпольных свадеб, последних звонков, пиров, и при других режимах может продолжаться эта подпольная жизнь по той же логике, и у нас будут те же проблемы”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян призвал всех начать массовое противоэпидемическое движение в Армении, что будет означать, что мы устанавливаем контроль не только над индивидуальным поведением, но и над поведением окружающих нас людей.
“Наша задача - поддержать нашу систему здравоохранения. Наша система здравоохранения сегодня творит чудеса. Люди из безнадежных, близких к смерти состояний возвращаются к жизни. Наша задача - обеспечить, чтобы возможности системы здравоохранения не был исчерпаны. Если грубо сформулировать: мы должны суметь заражаться и заболевать столько, сколько наша здравоохранительная система может принять, сколько есть койко-мест и мест в реанимации. Конечно, мы развиваем эти мощности, правительство не пожалеет никаких средств для этого, но с другой стороны, индивидуальное поведение каждого из нас является противоэпидемическим движением, которым мы должны преодолеть эту неопределенную ситуацию. Я должен верить в способность граждан Армении перевернуть горы с ног на голову своим поведением”, - подчеркнул Никол Пашинян.
Начальник Бюро по координированию работ инспекционных органов Артур Асоян сообщил, что за это время инспекционные органы провели более 22 тыс проверок, в результате которых была приостановлена деятельность 1490 хозяйствующих субъектов.
“Мы осуществляем работы с полицией, которые дают результаты. Такие мероприятия уже проводились в административных районах Давиташен, Норк Мараш, Кентрон, Арабкир. Мы не будем заранее уведомлять о наших действиях, чтобы недобросовестные хозяйствующие субъекты были выявлены и понесли ответственность за свое поведение. В этот список входят все государственные учреждения, например, сегодня мы приостановили работу пунктов общественного питания, работающих в домах правительства номер 1 и 3”, - сказал Асоян.
Руководитель отделения нейрохирургии медицинского центра “Армения” Давид Патрикян, который на днях преодолел коронавирусную инфекцию, призывает людей не относиться к инфекции с презрением.
“Я принадлежал к группе риска - гипертония, диабет, мне 68 лет. В этих условиях я перенес коронавирусную инфекцию, у меня была двусторонняя пневмония, я был в очень тяжелом состоянии. Меня лечили мои коллеги, и благодаря им я смог преодолеть болезнь. Это довольно гнусная болезнь, незаметно проникает в организм человека и выполняет свое злое дело. Нужно быть очень осторожными”, - сказал он.
В свою очередь, Давид Патрикян призвал граждан соблюдать все правила и выразил надежду, что в результате мы сможем преодолеть эпидемию к концу этого месяца.
“Если бы мы попали в руки этой эпидемии 100 лет назад, то половина населения мира не выжила бы. Сегодня благодаря антибиотикам, противовирусным препаратам и оборудованию для диагностики, мы можем найти правильное лечение. Это заслуживает серьезного внимания. Конечно, у молодых людей болезнь протекает в легкой форме, но они заражают пожилых членов своей семьи. Лечение последних очень трудоемко, а иногда - невозможно”, - сказал доктор, представив ход своего лечения и возникшие осложнения.