Փորձագետները քննարկում են անտառների պահպանման, վերականգնման և անտառապատման լայնածավալ ֆինանսավորման ռազմավարություններ
Հայաստանը ստանձնել է հավակնոտ պարտավորություն՝ կրկնապատկելու իր անտառածածկը մինչև 2050 թվականը, որպես Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրի կատարման մի մաս: Քաղաքականությունից և տեխնիկական մարտահրավերներից բացի, հիմնական խոչընդոտներից է նման ծավալուն ծրագրի համար ֆոնդերի հայթայթման հիմնախնդիրը: Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի և «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի համատեղ ջանքերով 2019 թ.-ի հոկտեմբերին կայացած «Գագաթնաժողով հանուն անտառների. գլոբալ ջանքերը և Հայաստանը» խորագրով անդրանիկ համաժողովի երկրորդ օրվա նիստերից մեկը նվիրված էր ֆինանսավորման մեխանիզմների թեմային:
Բանախոսների թվում էին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով տարածաշրջանային գրասենյակի «Կանաչ կլիմայի հիմնադրամ»-ի գծով խորհրդական Կարմեն Արգուելո Լոպեսը, ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանն ու «Woods Hole» հետազոտական կենտրոնի ասիստենտ գիտնական Գլեն Բուշը: Նիստը վարում էր ՄԱԶԾ-ի ներդրումների գծով խորհրդական Վահագն Ոսկանյանը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը սկիզբ դրեց այս կարևորագույն թեմայի քննարկմանը՝ ընդգծելով երկրի անտառածածկի կրկնապատկմանն առնչվող մի շարք հիմնախնդիրներ: Նա հայտարարեց, որ նման մեծածավալ աշխատանքների իրականացման համար անհրաժեշտ կլինի ավելի քան 250000 հեկտար տարածք, որը կարժենա շուրջ 800 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ավելին, նա հաստատեց, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ը ներկայումս չունի բավարար տնկարանային կարողություններ՝ անհրաժեշտ քանակի տնկիներ բազմացնելու համար, փոխարենը, որպես այլընտրանք, նշելով , որ «Էյ Թի Փի»-ն ունի գործարկվող մի քանի տնկարաններ և ջերմատներ, իսկ նորաստեղծ «Մայ Ֆորեսթ Արմենիա» ՀԿ-ն իր առաջին տնկարանը հիմնելու ճանապարհին է:
«Բոլոր այս տնկարանները կաջակցեն երկրի անտառածածկի կրկնապատկման կառավարության ջանքերին: Ավելին, կառավարությունը ներկայումս համագործակցում է «ՖԱՍԹ» հիմնադրամի հետ՝ ստեղծելու համար գործիքներ և սարքավորումներ, որոնց միջոցով հնարավոր կդառնա մշտադիտարկել կատարված աշխատանքներն ու կիրառել նորագույն տեխնոլոգիաներ:
Անդրադառնալով ֆինանսավորմանը՝ դոկտոր Ղափլանյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը փարիզյան համաձայնագիրը ստորագրած երկրների շարքում է և ակնկալվում է, որ զարգացած երկրները կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության ծրագրերին աջակցելու նպատակով կստանձնեն ֆինանսավորել վերջիններիս՝ տարեկան ուղղորդելով շուրջ 100 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այնուամենայնիվ, նկատվում է գլոբալ ծրագրերի պակաս, որոնց առկայության դեպքում հնարավոր կլիներ արդյունավետորեն մոբիլիզացնել նման ծավալի ֆինանսավորումը: Այս առումով Հայաստանը սկսել է մշակել կլիմայական ֆինանսավորման նորարական մեխանիզմի ներդրման համակարգ, որն ուղղված կլինի բնությանը հասցված վնասի պատճառով առաջացած պարտքի փոխհատուցմանը: Որպես վառ օրինակ, հարկ է նշել, որ Հայաստանի երկկողմ պարտքը կազմում է մեկ մլրդ ԱՄՆ դոլար: Ներկայումս բանակցություններ են ընթանում Ֆրանսիայի հետ, ինչը կարող է խթան հանդիսանալ զարգացած երկրներին կատարել փարիզյան համաձայնագրի շրջանակում ստանձնած իրենց պարտավորությունները: Այն դեպքում, եթե այդ մեխանիզմները գործեն Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև, դրանք կարող են նաև կիրառվել այլ զարգացող երկրներում:
Նիստի ժամանակ Կարմեն Արգուելո Լոպեսը կիսվեց որոշ օգտակար խորհուրդներով, թե ինչպես կարող է Հայաստանը մուտք գործել կլիմայական ֆինանսավորման համակարգ: Այս առումով երկրին անհրաժեշտ կլինի կատարելագործել ներպետական համակարգվածությունը, քննարկումներ անցկացնել հայ շահառուների հետ, որպեսզի մշակվեն փոխակերպման ծրագրեր և դրամաշնորհներից բացի հաշվի առնվեն նաև բոլոր հնարավոր ֆինանսական գործիքները: Նա նաև նշեց, որ Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի հետ համագործակցելը երկարատև գործընթաց է, քանի որ ծրագրի հաստատման համար կպահանջվի երկու տարի, իսկ իրագործման համար՝ 8-ից 10 տարի : Կարճաժամկետ մտածողությունը այս պարագայում կարող է սահմանափակող գործոն հանդիսանալ:
Բանախոսներից մեկ ուրիշը՝ կլիմայի փոփոխության գծով փորձագետ Դիանա Հարությունյանը, կարևորեց ֆինանսական պահպանողական այլ մեխանիզմների կիրառման նպատակահարմարությունը՝ մասնավորապես առանձնացնելով բնապահպանական հարկերի գանձումը, քանի որ անտառները ապահովում են էկոհամակարգի արժեքավոր ծառայություններ, ինչպիսիք են հողի և ջրերի պաշտպանությունը: Ներկայումս կա հնարավորություն Հայաստանի անտառների կենսաբազմազանությունը կիրառել որպես դրամական օգուտներ քաղելու միջոց՝ ներգրավելով ՀՀ-ում բիզնեսով զբաղվող մասնավոր հատվածին, որոնք հանդիսանում են շրջակա միջավայրի անմիջական շահառուներ: Այդ շահառուների ցանկում են ըմպելիքների արդյունաբերությունն ու հանքարդյունաբերությունը: Տիկին Հարությունյանը նաև հավելեց, որ գոյություն ունեն ֆինանսավորմանն առնչվող որոշ խնդիրներ, որոնք հաճախ անտեսվում են: Նոր անտառներ տնկելուց բացի, անհրաժեշտ է պահպանել արդեն իսկ գոյություն ունեցող անտառները, քանի որ դրանց պաշտպանությունն ու անտառների կայուն կառավարումը սովորաբար ծախսերի տեսանկյունից առավել արդյունավետ է, քան նոր անտառների տնկումը:
«Woods Hole» հետազոտական կենտրոնի բնապահպանական տնտեսագիտության գծով մասնագետ Գլեն Բուշնայս նիստն ամփոփեց ֆինանսական մեխանիզմների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններով: Նա ընդգծեց, որ հավաստի տվյալներն անհրաժեշտ են ծրագրերի հաջող իրականացման համար, ընդ որում, ինչպես ծրագրերի կառավարման, այնպես էլ ազդեցության գնահատման տեսանկյունից: Նիստի ժամանակ նշված բոլոր դրամական միջոցներն ուղղված են լայնածավալ ազդեցություն ունենալուն:
«Առաջիկա 30 տարիների ընթացքում Հայաստանի համար հիմնական մարտահրավերը կլինի սահմանել անտառների տեսակային կազմն ու որոշել տնկման ճշգրիտ վայրերը: Այս գործընթացի միջով անցնելով և գնահատելով անտառները՝ ըստ իրենց նպատակային նշանակության (վառելանյութ, առևտրային կամ էկոհամակարգային ծառայություններից բխող շահից), դուք կարող եք որոշել մշտադիտարկման համար անհրաժեշտ ազդեցության և կատարման շրջանակը»,- նշեց Գլեն Բուշը:
Անդրադառնալով Աֆրիկայում, Լատինական Ամերիկայում և Արևելյան Եվրոպայում ունեցած իր փորձին՝ դոկտոր Բուշը մատնանշեց, որ կլիմայի ֆոնդերից շատերն առաջնորդվում են «Վճարումներ կատարողականության դիմաց» ռազմավարությամբ: Այն է՝ դրամական միջոցների հաջորդ մասնաբաժնի բաշխումն անմիջականորեն կապված է գործունեությունների ազդեցության գնահատման համաձայնեցված ցուցանիշին: Նա նաև նշեց, որ վերջինս պահանջում է մանրակրկիտ ռազմավարական պլանավորում, կառավարում և ազդեցության գնահատում, որպեսզի հնարավոր լինի որոշել՝ արդյոք այդ ծրագրերը ունեցե՞լ են ակնկալվող վերջնական արդյունքը, թե՝ ոչ:
Նա նաև հավելեց, որ դրամական միջոցների մեծ մասն ուղղված է ոչ միայն նոր անտառներ տնկելու նպատակով ածխածնի ծավալների կրճատմանը: Շատ հաճախ կարևոր է ճշգրտորեն գնահատել սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը: Գիտակցելով չափման և մոնիտորինգի հետ կապված մարտահրավերները, այն դեպքում, երբ առկա են սահմանափակ ռեսուրսներ ու կարողություններ, նա առաջարկեց մշակել մի շարք չափման միավորներ, որոնք թույլ կտան ֆինանսավորողներին ներկայանալ «մեկ անգամ գնահատել և երկու անգամ զեկուցել» սկբունքով՝ նպատակ հետապնդելով կրճատել ծախսերը: Կատարման չափանիշներից շատերը այն տվյալներն են, որոնք Հայաստանն արդեն իսկ հավաքագրել է՝ ներառյալ սոցիալական ազդեցությունների և կենսամակարդակի վերաբերյալ կառավարության չափումները:
Գոյություն ունեն համաշխարհային մասշտաբով իրականացվող ծրագրեր, որոնք ապահովում են բնությանը պատճառած վնասի և ածխածնային արտանետումների դիմաց պարտքերի փոխհատուցման հնարավորություններ: Նման ծրագրերին մասնակցելու իրավունք ստանալու համար Հայաստանը պետք է իրականացնի առկա անտառների մանրակրկիտ գույքագրում և մշակի մեխանիզներ, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի հսկել նոր տնկումներն ու որոշել կպչողականության մակարդակը: Անտառային համաժողովի մասնակիցներից շատերը հաջողությամբ աջակցել են այլ երկրների՝ այս չափորոշիչներին համապատասխանելու հարցում և Հայաստանը ևս իր ծրագրերի մշակման փուլում պետք է խորհրդակցի նրանց հետ:
«Այս նիստի ընթացքում հնչեցին մի շարք խորհուրդներ, որոնց կարող են հետևել շատ կազմակերպություններ և քաղաքականություն մշակողներ: Այսպես, մեր աշխատանքներն ընդլայնելու համար «Էյ Թի Փի»-ն մշտապես հետաքրքրված է նոր ֆոնդերի հայթայթմամբ», -նշեց «Էյ Թի Փի»-ի գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանը:
լուսանկար՝ Բնապահպանության նախարարի տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը «Գագաթնաժողով հանուն անտառների. գլոբալ ջանքերը և Հայաստանը» խորագրով համաժողովի «Անտառների պահպանման, անտառվերականգնման և անտառպատման ֆինանսական մեխանիզմներ» թեմայով նիստի առաջին խոսնակն էր :

Experts Discuss Strategies for Accessing Large-Scale Funding for Forest Conservation, Restoration, and Afforestation
Armenia has made an ambitious commitment to double its forest cover by 2050, as part of its pledge to the Paris Agreement on Climate Change. Aside from the policy and technical challenges, one major hurdle is how to fund such a major undertaking. Given the scope of this issue, AUA Acopian Center for the Environment and Armenia Tree Project convened a panel on financing mechanisms on day two of the inaugural “Forest Summit: Global Action and Armenia” held in October 2019.
The speakers were Irina Ghaplanyan, Deputy Minister of Environment, Carmen Arguello Lopez, Green Climate Fund Advisor for FAO’s Regional Office for Europe and Central Asia, Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Program Coordinator, and Glenn Bush, Assistant Scientist at Woods Hole Research Center. This panel was moderated by UNDP Impact Investment Advisor Vahagn Voskanyan.
Deputy Minister of Environment Irina Ghaplanyan set the stage for this important topic by outlining the issues around Armenia’s goal to double the forest cover. She announced that more than 250,000 hectares of land may be needed to expand the forest at this scale, at a cost of nearly $800,000,000. She acknowledged that Hayantar does not have a large nursery capacity to grow the seedlings needed, but that ATP has several tree nurseries and greenhouses in operation and MyForest, a new NGO, is establishing its first nursery. All of these nurseries will help to support the government’s effort to double the tree cover, explained Dr. Ghaplanyan, and the government is partnering with FAST Foundation to create tools to monitor the work and utilize new technology.
Turning to financing, Dr. Ghaplanyan pointed out that Armenia is a signatory to the Paris Agreement and there is an expectation that developed countries will fund programs like this as part of the fight against climate change. The funds available are expected to be $100 billion worldwide annually starting in 2020. There is a shortage of global programs which can effectively mobilize funding at this scale. Armenia has been developing a climate finance mechanism around debt for nature swaps. For example, Armenia has $1 billion in bilateral debt. Negotiations are underway with France, which will help developed countries meet their commitment under the Paris Agreement. If the mechanism works between Armenia and France, it can possibly be scaled up for other developing countries.
Carmen Arguello Lopez provided several recommendations to help Armenia access climate finance. These include the need for strong in-country coordination, discussions with in-country stakeholders to develop transformational projects, and understanding all types of financial instruments available in addition to grants. She cautioned that working with the Green Climate Fund can be a long process, with two years for a project to be approved and implementation over a period of 8-10 years. Short term thinking can be a limiting factor.
Next, climate change expert Diana Harutyunyan highlighted other conservation finance mechanisms which can be better utilized in Armenia, including environmental taxes since forests provide valuable ecosystem service benefits including soil and water protection. The opportunity exists to monetize the biodiversity value of Armenia’s forests by attracting funding from private sector companies doing business in Armenia that receive benefits from the environment including the beverage industry and the mining industry. She noted an issue around financing that is often overlooked in Armenia. In addition to planting new forests, there is a need to protect existing forests, because protection and sustainable forest management is usually more cost-effective than replanting new forests.
Glenn Bush, an environmental economist at Woods Hole Research Center, rounded out this panel with additional insights on financing mechanisms. He pointed out that good data is necessary for projects to be successful, both in terms of project management and measurement of impact. The funds mentioned in this panel are highly oriented toward having a large-scale impact.
“The challenge in Armenia for the next 30 years is to define how much forest and what type is needed, and where they need to be planted. By going through this process and evaluating if forests are needed for production, for fuelwood, for ecosystem service benefits, you can start to identify the impact and performance framework that needs to be monitored,” explained Dr. Bush.
Reflecting on his experiences in Africa, Latin America, and Eastern Europe, Dr. Bush pointed out that many of the climate funds are looking for “payments for performance” frameworks, where disbursements are made after an agreed upon set of impacts to unlock the next tranche of funding. He cautioned that this requires strategic planning and management, and an impact assessment to measure if the projects achieved what they set out to do.
He explained that many of the funds go beyond measuring carbon reductions from planting new forests. Often, it’s necessary to measure social and economic metrics, he said. Recognizing the challenge of measuring and monitoring when resources and capacity are limited, he recommended developing a set of measurements that allow you to “measure once and report twice” to the various funders as a way of keeping costs down. Many of the performance metrics are the kinds of data that Armenia may already be collecting, like government metrics on social impacts, and standard of living.
Internationally, programs exist to provide debt-for-nature swaps and carbon offsets. As discussed in this panel, in order to become eligible for participation in such programs Armenia must conduct a thorough inventory of existing forests and develop detailed mechanisms to track new plantings and monitor survival rates. Many of the participants at the Forest Summit have successfully assisted other countries in achieving eligibility, and Armenia should consult with them as plans evolve.
“This panel provided recommendations that many organizations and policymakers can follow. ATP, for example, is always interested in accessing funds to scale up our work,” noted Executive Director Jeanmarie Papelian.
PHOTO CAPTION: Deputy Minister of Environment Irina Ghaplanyan (center) was the first speaker on the panel on “Financing Mechanisms for Forest Conservation, Restoration, and Afforestation” at the inaugural “Forest Summit: Global Action and Armenia”