Ձայն տալով անձայններին. սթրիթ-արթի ջատագով և շրջակա միջավայրի պահպանությամբ զբաղվող ակտիվիստ Րաֆֆի Արտալճեանը՝ «Հայկական մուֆլոն» նախագծի մասին
Հեղինակ՝ Արփա Հակոբյան
Րաֆֆի Արտալճեանը սփյուռքահայ բարերար է, արվեստի ջատագով ու սոցիալական ակտիվիստ։
Բազում բարդ իրավիճակներում իրապես ողջ մնացած Րաֆֆին հաղթահարել է ամենաաներևակայելի անձնական ողբերգություններն ու փոխակերպել հզոր ու բարի գործերի, այդ թվում՝ ստեղծելով «Անի և Նարօտ» հիմնադրամը, ի հիշատակ իր հանգուցյալ տիկնոջ, դստեր և եղբոր։ Ընտանեկան հիմնադրամը մեծապես աջակցել ու նշանակալից նվիրատվություններ է տրամադրել հայկական հանրությանը՝ բազում մարդասիրական նախագծերի միջոցով։ Անկախության հռչակումից ի վեր, հիմնադրամը դրամական ու նյութական կառուցողական օժանդակություն է ցուցաբերել Հայաստանի իմունականխարգելման ազգային ծրագրին, ինչպես նաև բնակարաններով ապահովել Սիրիայից Հայաստան ժամանած փախստականներին։
Րաֆֆին նաև հաճույքով զբաղվում է տեխնոլոգիաներով և բիզնեսով: Բացի այդ, նա մեծ գոհունակությամբ է իր «հոգու պարտքը վերադարձնում» հարազատ հայ համայնքին, ինչպես նաև, անկախության տարիներից սկսած, աջակցում է Հայաստանին։
Միջին Արևելքում ծնված Րաֆֆին պատանի հասակում տեղափոխվել է Նյու Յորք, սովորել համալսարանում և IBM-ում աշխատանքի ընդունվել որպես ինժեներ։ Նա ավարտել է իրավունքի և դիվանագիտության Ֆլեթչերյան դպրոցը, ինչպես նաև Չիկագոյի համալսարանի՝ Բութի անվան բիզնես-դպրոցը։
Այս բացառիկ հարցազրույցի միջոցով Րաֆֆին խոսում է իր վերջին նախագծի մասին, որը միավորել է իր ողջ կյանքի հետաքրքրությունները՝ վայրի բնության պահպանություն, ակտիվիզմ և արվեստ։
Պատմեք, թե ինչ ճանապարհ եք անցել որպես սթրիթ արթի ջատագով, և ինչ առնչություն ունի այդ ճանապարհը վայրի բնության պահպանության, մասնավորապես՝ «Հայկական մուֆլոն» նախագծի հետ։
Սթրիթ արթով իմ ոգևորությունն սկսվել է 80-ականներից, Նյու Յորքում, երբ ես Բրուքլինում դպրոց էի հաճախում և հաճախ, դասի գնալիս կամ տուն վերադառնալիս, հանրային վայրերում կամ գնացքներում «գրաֆիտի» ոճով պատկերներ էի տեսնում։ Վերջին տասնամյակի ընթացքում այդ ժանրը մեծապես տարածվել է, և ես դա նկատել եմ ողջ աշխարհում, ճամփորդելու ընթացքում։ Քանի որ ես այդ ժանրը խիստ արժեքավոր ու հետաքրքիր եմ համարում, որոշեցի հետևել նրա ոճային, ձևային ու նպատակային զարգացումներին։ Այժմ սթրիթ արթի նպատակը լոկ հեղինակի անունը հանրայնացնելը չէ, այն ակտիվիզմի հարթակ է, ձայն բարձրացնելու և ներգրավելու միջոց։ Ես սթրիթ արթը դիտարկում եմ որպես հասարակական փոփոխությունների իրականացման միջոց։
Ինչ վերաբերում է շրջակա միջավայրին, դա ավելի համապարփակ ոգևորություն է, որը ներառում է այնպիսի զբաղմունքներ, ինչպիսիք են սքուբա դայվինգը՝ օվկիանոսային խութերի մոտակայքում, վայրի բնության պահպանությունն ու բնության գրկում ժամանակ անցկացնելը։ «Հայկական մուֆլոնն» իմ սրտում հատուկ տեղ է զբաղեցնում, որովհետև այն մեր մշակութային ժառանգության մի մասն է, ինչպես նաև էնդեմիկ տեսակ, որը հանդիպում է հայկական լեռնաշխարհում և Իրանի սահմանային տափաստաններում։
Թեպետ բնապահպանությունն ու արվեստները հաճախ չեն համատեղվում, ես գլխի ընկա, թե ինչպես կարելի է հայաստանյան էկոլոգիական շարժման համար նոր ճանապարհ բացել։ Ես ոգեշնչվել էի Խաչիկ Ստամբոլցյանի նման մարդկանցով, որոնք Հայաստանի ու Արցախի անկախության շարժման ակունքներում էին կանգնած։
«Ես խորապես համոզված եմ, որ երկիրը կարող է զարգանալ ու առաջադիմել, եթե այդ երկրում վայրի բնությանն ու շրջակա միջավայրի պահպանությանը հարգանքով են վերաբերվում»։
Րաֆֆի Արտալճեան
Եւ երբ սկսեցի մտածել, թե ինչպես կարող եմ համատեղել հայկական մուֆլոնի պահպանությանն ուղղված ջանքերը, շրջակա միջավայրը կարևորող սթրիթ-արթ արվեստագետների հետ համագործակցությունը շատ բնական ստացվեց։
Հայկական մուֆլոնի հետ կապված ի՞նչն էր, որ գրավեց Ձեր ուշադրությունը։ Եւ ինչու՞ հենց հիմա՛ որոշեցիք դրանով զբաղվել։
Մեզ շրջապատող բնության դեմ պատերազմ է մղվում։ Երկրագնդի մոտ 8 միլիոն բուսատեսակներից ու կենդանատեսակներից մինչև 1 միլիոնը բնաջնջման եզրին են, շատերը՝ տասնամյակներ շարունակ։ Գիտնականների ու հետազոտողների տրամադրած այս տվյալներն ընդգրկված են ՄԱԿ-ի վերջին հաշվետվություններում, որտեղ շարադրված է, թե երկրագնդի կենսաբազմազանությունն ինչպես է վտանգվում մարդկության բուռն աճի պատճառով։
Հայաստանում մուֆլոնի որսն արգելված է 1936 թվականից, սակայն, չնայած արգելքին, վերջին 25 տարիների ընթացքում նրանք շարունակաբար անօրինական որսի զոհ են դարձել։ Վտանգված հայկական մուֆլոնը, մնացած վտանգված տեսակների հետ միասին, մեզ հիշեցնում է, որ ապահով կենսաբազմազանություն և առողջ մոլորակ ունենալու համար շատ քիչ ժամանակ է մնացել։
Այնուամենայնիվ, լուծումներ գոյություն ունեն. շրջակա միջավայրի պահպանությամբ զբաղվողները կարող են որոշակի միջոցներ ձեռնարկել։ Օրինակ, վերջ տալ անօրինական որսին, հանրային իրազեկում իրականացնել, պահպանիչ պարիսպներ տեղադրել, և այլն։ Այդ ամենի համար, անշուշտ, անհրաժեշտ են գիտելիքներ, ֆինանսավորում և որոշակի քայլերի ձեռնարկում։
Կարծում եմ, որ Հայաստանի վայրի բնության վրա «լույս սփռելու» ճիշտ ժամանակն է՝ հաշվի առնելով, որ, COVID-19-ի պատճառով, աշխարհն ավելի իրազեկ է շրջակա միջավայրի մասին ու ավելի մեծ կարեկցությամբ է վերաբերվում նրա խնդիրներին։ Եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն հայկական մուֆլոններին որսորդներից փրկելու ուղղությամբ, մեկ սերունդ հետո նրանք կվերանան վայրի բնությունից։ Շատ քիչ ժամանակ է մնում, հիմա է պետք գործել։
«Վտանգված հայկական մուֆլոնը, մնացած վտանգված տեսակների հետ միասին, մեզ հիշեցնում է, որ ապահով կենսաբազմազանություն և առողջ մոլորակ ունենալու համար շատ քիչ ժամանակ է մնացել»։
Ո՞րն է Ձեր նպատակը՝ վայրի բնության պահպանության հետ կապված, ինչի՞ն եք ձգտում հասնել այս նախագծի միջոցով։
Երազում եմ բոլոր հնարավոր միջոցներով վերջ տալ վտանգված հայկական մուֆլոնների որսին։ Պետք է խստացնել անօրինական որսի համար նախատեսված տույժերը, բարձրացնել հանրային իրազեկությունը, պարեկային ծառայություն իրականացնել, կրթել, պահպանիչ պարիսպներ տեղադրել, ջանքեր գործադրել, որ մուֆլոնները բնական միջավայրում բազմանան, և այլն։ Այս բոլոր նպատակներն իրագործելի են, բայց ոչ ոք դեռևս չի կենտրոնացել այդ նախագծերի մշակման ու իրականացման վրա։
Նաև կցանկանայի որսորդներին ուղերձ հղել, որ Հայաստանը սաֆարի իրականացնելու նպատակատեղ չէ։ Հույս ունեմ, որ, այս ամենի շնորհիվ, հայկական մուֆլոնների թվաքանակը, որն այժմ հազիվ 300-400 է, կաճի, կհասնի մի քանի հազարի։
Ես խորապես համոզված եմ, որ երկիրը կարող է զարգանալ ու առաջադիմել, եթե այդ երկրում վայրի բնությանն ու շրջակա միջավայրի պահպանությանը հարգանքով են վերաբերվում։ Մենք սերտ կապերի մեջ ենք իմ ընկեր Իրինա Ղափլանյանի հետ, որը ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի առաջին տեղակալն է։ Նախատեսում եմ համագործակցել պետական ու հանրային գործիչների հետ՝ կիրառելով համապարփակ մոտեցում։ Իմ գործելաոճը միշտ այդպիսին է եղել սոցիալական միջամտությունների դեպքում։
Արվեստն ինչպե՞ս կարող է գործածվել որպես շարժիչ ուժ։ Եւ ինչու՞ հատկապես սթրիթ արթը։
Ես միշտ այնպիսի զգացողություն եմ ունեցել, որ սթրիթ արթը անձայնների ձայնն է։ Շեփարդ Ֆերին՝ սթրիթ արթի իմ լոս-անջելեսցի հերոսը, իր Obey «արշավի» միջոցով հանրային վայրեր, ռոք ալբոմներ ու սքեյթբորդեր է ձևափոխել։ Շեփարդն ասել է, որ լավագույն արվեստն օգնում է, որ աշխարհն իրեն «միախառնված զգա»։ Ես նրա հետ լիովին համաձայն եմ։
21-րդ դարի ժողովրդավարական հասարակություններում քաղաքացիները երբեմն զուտ հանդիսատես են։ Սթրիթ արթը պատկերագրության մի ձև է, որն ունի սոցիալական ու քաղաքական նրբերանգներ, որոնք իրապես կարող են մեզ ներգրավել։
«Ես միշտ այնպիսի զգացողություն եմ ունեցել, որ սթրիթ արթը անձայնների ձայնն է»։
Ովքե՞ր են այն սթրիթ-արթ արվեստագետները, որոնք մինչ այժմ մասնակցել են նախագծին։
Նախագիծն սկսել ենք 2019թ. դեկտեմբերին, և, այդ ժամանակից ի վեր, նախագծում ընդգրկվել է արվեստագետների բազմազան ու էկլեկտիկ մի խումբ։
Հայկական Մուֆլոն և Սոլուս. իռլանդացի արվեստագետ Սոլուսն առաջինն էր, որ հանձն առավ մասնակցել նախագծին։ Սոլուսը ստեղծեց «մուֆլոնյան» գործերի նախնական շարքը՝ սահմանափակ քանակությամբ, ընդամենը 10 նմուշ։ Այդ գործերի նկատմամբ հետաքրքրությունը շատ մեծ էր, և նրանք շատ արագ վաճառվեցին։ Հայաստանում Սոլուսը հայտնի է Ապարանում արված իր հանրահայտ սթրիթ-արթային պատկերով։
Հայկական մուֆլոն և Կուրար. արվեստագետ Օրելիան Դեկուրը, որը հայտնի է նաև որպես Կուրար, ժամանակակից քաղաքային սթրիթ-արթի աշխարհահռչակ ներկայացուցիչներից է։ Հայտնի է նրանով, որ հաճախ անդրադառնում է ժամանակակից սոցիալական խնդիրներին։ Կուրարը մոխրագույնի ու սևի հետ համադրում է լուսածորային գուներանգներ։ Կուրարը ստեղծել է սահմանափակ քանակությամբ նմուշներ՝ 25 օրինակից, որոնք գրեթե ամբողջությամբ վաճառվել են։
Հայկական մուֆլոն և Էդգար։ Շուտով ներկայացնելու ենք գրաֆիտիով զբաղվող երևանցի արվեստագետ Էդգար Ամրոյանի գործերը։ Էդգարը հիմնականում սթրիթ արթ է ստեղծում, հայտնի է իր գրաֆիտիներով և քաղաքական ակտիվիզմով։ Էդգարի գործերի խիստ սահմանափակ քանակությամբ նմուշները կկարողանան ձեռք բերել կոլեկցիոներները և ակտիվիստները։ Մնացած գործերը կարելի է գտնել այնպիսի պատկերասրահներում, ինչպիսին, օրինակ, Tufenkian Arts-ն է։
Հայկական մուֆլոն և Քեմփբելլ Լա Փան։ Շուտով հատուկ կհայտարարենք փոփ արթի ներկայացուցիչ Քեմփբելլ Լա Փանի հետ համագործակցության մասին։ Նոր Զելանդիայում ծնված ու Ավստրալիայում մեծացած Լա Փանն ապրում է Տոկիոյում։ Լա Փանի վառվռուն գործերը միավորում են փոփ արթը, հանրահայտ բրենդների լոգոներն ու ճապոնական մուլտֆիլմերի և ապրանքանշանների պայծառ գույները։
Նա իր արվեստի միջոցով փոխակերպում է շքեղ ապրանքանշաններն ու նորաձևության խորհրդանիշ հանդիսացող կերպարները։ Լա Փանի արվեստին հետևում են բազմաթիվ հանրահայտ մարդիկ։ Աջում պատկերված «Հայկական մուֆլոնը» Հայաստանին է ներկայացնում նախշակաղապարային փոփ արթի խիստ տարբերվող երանգները, որոնց նույնպես կարելի է ծանոթանալ այն պատկերասրահներում, որոնց հետ համագործակցում ենք։
Առաջիկա ամիսներին կաշխատենք 4-6 այլ նկարիչների հետ և հույս ունենք երկրպագուներին ներկայացնել համաշխարհային մակարդակ ունեցող արվեստագետների մի ամբողղջ բույլ։ Եթե ողջ աշխարհի սթրիթ-արթ արվեստագետների ստեղծած գրաֆիկական պոեզիան քաղաքական ու սոցիալական արձագանքներ առաջացնի, սթրիթ արթի գլոբալ ազդեցությունը կարող է շատ հետաքրքիր ներգործություն ունենալ Հայաստանի վրա և, գուցե, նույնիսկ ժողովրդի համար դառնալ փոփոխությունների և շահերի պաշտպանության միջոց։
Ի՞նչը կարող է դիտարկվել որպես այս ջանքերի գագաթնակետ։ Ցուցահանդես լինելու՞ է։
Սա բազմափուլ նախագիծ է, որի փուլերից յուրաքանչյուրը բնականորեն շարժիչ ուժ է հանդիսանում։ Մեր «Արվեստը հանուն վայրի բնության պահպանության» շարքը երբևէ հաստատ կցուցադրվի Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում, այնպիսի տաղանդավոր արվեստագետ-խորհրդատուների օգնությամբ, ինչպիսիք են Աննա Գարգարյանն ու Արփա Հակոբյանը։
Սակայն սկզբնական փուլում կներկայացնենք նախագծին միացող նոր արվեստագետներին ու նաև կցուցադրենք նրանց գործերի առցանց տարբերակները, որպեսզի աստիճանաբար ավելանան հետևորդների թվերը։ Նաև նախագծի համար նախնական դրամահավաք կսկսենք՝ սահմանափակ քանակությամբ նմուշները վաճառելով ու նպաստելով ապագա բնապահպան նախագծերի մշակմանը։ Գագաթնակետը կլինի երևանյան ցուցահանդեսը և, ամենայն հավանականությամբ, հանրային իրազեկության արշավը։ Հաջորդ փուլում կսկսվի հենց մուֆլոնների պահպանության բուն գործը, որը, կարծում եմ, առանձին լուսաբանման առիթ կհանդիսանա, երբ մանրամասները հայտնի դառնան։
«Երազում եմ բոլոր հնարավոր միջոցներով վերջ տալ վտանգված հայկական մուֆլոնների որսին»։
Որտեղի՞ց կարող ենք ավելի մանրամասն տեղեկություններ ստանալ «Հայկական մուֆլոն» նախագծի մասին։
Մենք այժմ մշակում ու ստեղծում ենք www.armenianmouflonproject.org կայքը։ Մինչ այդ, հետաքրքրվողները կարող են նախագծին հետևել Facebook-ով (այստեղ) և Instagram-ով (այստեղ)։ Ինտերնետային կայքը շուտով պատրաստ կլինի։ Այնտեղ ավելի շատ տեղեկություններ կգտնեք պետական ու հասարակական կազմակերպությունների հետ մեր համագործակցության մասին։ Այդ կազմակերպությունները կհոգան հանրահայտ հայկական մուֆլոնի մասին, քանի դեռ մեր մշակութային ժառանգության մաս կազմող մի քանի հարյուր կենդանիները չեն անհետացել։
Բացի այդ, եթե հետաքրքրված անձինք ցանկանում են հայկական մուֆլոններին բնաջնջումից փրկել, կարող են մեզ աջակցել՝ գնելով ներգրավված արվեստագետների գործերի սահմանափակ քանակությամբ տպագրված նմուշները։ Մեր հրաշալի Քերոլայն Թուֆենկյանը (Գլենդելի Tufenkian Fine Arts-ից) շատ է աջակցել մեր գործին՝ մասնագիտորեն ցուցադրելով արվեստի այս ապշեցուցիչ գործերը։ Նախագծի զարգացմանը զուգահեռ՝ երևանյան ու եվրոպական պատկերասրահներ էլ կմիանան։ Անչափ ուրախ ենք, որ մեր սահմանափակ քանակությամբ նմուշների մեծ մասը վաճառված է։ Իսկ որպես լրացուցիչ առավելություն, կարող եմ նշել, որ մենք նաև նպաստում ենք կոլեկցիոներների համար արվեստի գործերի հայկական շուկայի ստեղծմանը։
«Հույս ունեմ, որ այս նախագծի միջոցով և՛ կիրազեկենք մարդկանց, և՛ կհավաքենք այն գումարը, որն անհրաժեշտ է մուֆլոնների պահպանության ու նրանց ձայն տալու համար։ Այն ձայնը, որ իրենք այլ կերպ չէին ունենա»։
Ինչպե՞ս կեզրափակեք Ձեր խոսքը։
Եթե շտապ միջոցներ չձեռնարկվեն հայկական մուֆլոններին որսորդներից փրկելու ուղղությամբ, մեկ սերունդ հետո նրանք կվերանան վայրի բնությունից։ Այժմ հանրահայտ հայկական մուֆլոնին փրկելու ժամանակն է։ Չեմ հոգնի դա կրկնելուց։
Հայկական մուֆլոնների ապագան, ինչպես նաև նրանց բնական միջավայրի էկոլոգիական ամբողջականությունն ապահովելը խիստ կարևոր է, հատկապես՝ ցեղասպանությունից փրկված ժողովրդի համար։ Հուսանք, որ մեզ համար սա շարժառիթ կհանդիսանա, և ավելի լավ կհասկանանք ու կգնահատենք Հայաստանի վայրի բնությունը։
# # # # #
(Արփա Հակոբյանն արվեստագետ ու արվեստի համադրող է, որը բնակվում է և՛ Հայաստանում, և՛ Նյու Յորքում։ Նա զբաղվում է ժամանակակից արվեստով, հատկապես՝ լուսանկարչությամբ, սթրիթ արթով, նկարչությամբ և կոնցեպտուալ ինստալիացիաներով։ Ներկայումս «Հայկական մուֆլոն» նախագծի խորհրդատուն է՝ արվեստի հարցերով։)

Giving a Voice to the Voiceless: Street Art X Environmental Activist Raffy Ardhaldjian on The Armenian Mouflon Project
By Arpa Hacopian
Raffy Ardhaldjian is a Diaspora Armenian philanthropist, art enthusiast and social activist.
A true survivor on many levels, Raffy has managed to transcend and transform some of the most unimaginable personal tragedies into powerful forces for good, including the establishment of the
Ani & Narod Memorial Foundation in the memory of his late wife, daughter and brother. The family foundation has provided key support and donated generously to Armenian society through various important philanthropic projects, including both the provision of monetary and material institutional contributions to Armenia’s national immunization program post independence, as well as providing housing to Syrian refugees in Armenia.
Besides enjoying technology and business, Raffy continues to take great satisfaction in giving back to his native global Armenian community and has been contributing to his nation state since its independence.
Born in the Middle East, Raffy moved to New York City as a teenager for his university studies before becoming an engineer at IBM. He holds graduate degrees from the Fletcher School of law and diplomacy and the University of Chicago Booth School of Business.
In this exclusive interview Raffy talks about his latest project, one that uniquely finds itself at the intersection of his lifelong passions: wildlife conservation, activism and the arts.
Tell us about your journey as a street art enthusiast and its connection with the wildlife conservation cause for the Armenian Mouflon.
My street art passion started with an affinity for graffiti in New York City in the 80s as a teenager when I often noticed tagged graffiti in public locations on trains on my way to and from school in Brooklyn. As the genre started gaining popularity over the last decade, I also noticed it increasingly across the world while traveling, and decided to start following its evolution in style and form, as well as purpose, with great appreciation and interest. Street art today is not just about tagging one’s name; it’s about activism and a voice for engagement. As such, I see street art is an agency for societal change.
My passion for the environment, on the other hand, is more universal, and ranges from the ocean reefs (I love scuba diving) to wildlife and the great outdoors. The Armenian Mouflon holds a special place in my heart because it’s also part of our cultural heritage and is a species indigenous to the Armenian Highlands, and bordering steppes of Iran.
While it’s not very often that conservation and the arts come together, I saw a window of opportunity to forge a new path in Armenian environmental activism, an was inspired by like Khachik Stamboltsyan who trace their roots to Armenia and Artsakh’s independence movement.
“I firmly believe a country achieves growth and progress when its wildlife and environment are respected.”
~ Raffy Ardhaldjian
In this context, when I started thinking of ways to connect the Armenian Mouflon conservation efforts, approaching ecologically-aware street artists seemed like a natural fit.
What was it about the Armenian Mouflon that caught your interest? Why now?
A war is being waged against the natural world around us. Up to 1 million of the estimated 8 million plant and animal species on earth are at risk of extinction—many of them within decades—this, according to scientists and researchers who produced a recent U.N. report on how humanity's burgeoning growth is putting the world's biodiversity at perilous risk.
In Armenia, mouflon hunting has been forbidden since 1936, yet despite the ban, Armenian mouflons have been continuously illegally hunted over the last 25 years.The endangered Armenian Mouflon, like the other endangered species, is a reminder to us that the window is closing to safeguard biodiversity and a healthy planet.
But there are solutions that environmentalists can certainly take action, like today putting an end to illegal hunting, raising public awareness, conservation enclosures etc., all of which of course require knowledge, funding and action.
With the heightened level of world awareness and compassion for the environment due to COVID-19, this seemed like a fitting time to shed light on Armenia’s wildlife. Without urgent action to save their species from trophy hunters, Armenian Mouflons will disappear from the wild within a generation. That’s not much time at all, so we must act now.
“The endangered Armenian Mouflon is a reminder that the window is closing to safeguard biodiversity and a healthy planet."
What are your wildlife conservation goals with this project?
My dream is to stop all trophy hunting of endangered Armenian Mouflons, by all means possible. This includes lobbying for tougher penalties on illegal hunting, raising public awareness, recruiting patrol rangers, education and conservation enclosures, and reproduction/release efforts in their habitat etc. These goals are all possible, but no one has been really focussed on developing the projects and executing on them.
I also want to send a strong message to sport hunters that Armenia is not a safari hunting destination. I’m hoping that by doing this, the numbers of the Armenian Mouflons will go from sub 300-400 (today) to over several thousands.
I firmly believe a country achieves growth and progress when its wildlife and environment are appreciated. We have been in close contact with my friend Irina Ghaplanyan at the Ministry of the environment. I plan on cooperating with state and non-state actors to forge ahead with an inclusive approach, which has always been my M.O. when it comes to social interventions.
How do you think art can be utilized as a force for change? And why street art specifically?
I’ve always felt that street art is the voice of the voiceless. Shepard Fairey, one of my street art heroes in LA has transformed public spaces, rock albums and skate boards around the world through his Obey campaign. The best art makes the world feel more “intertwined,” Shepard had said, and I completely agree.
In 21st century democracies, citizens are sometimes spectators. Street Art is a form of iconography that has social and political undertones — the kind that truly engage us.
“I’ve always felt that street art is the voice of the voiceless.”
Who are some of the global street artists that have been involved in the project so far ?
Since we launched the project in December 2019, we have had a diverse and eclectic group of artists taking part in the project:
Armenian Mouflon X Solus - Irish artist Solus was the first artist to sign on for the project. Solus created the initial release in the mouflon artwork series with a limited edition of 10 prints. There was a great deal of interest in those prints and they also sold out very quickly. In Armenia, Solus is known for his iconic street art mural in the city of Abaran.
Armenian Mouflon X Kurar - Artist Aurelien Descours, also known as Kurar, is a world-renowned urban contemporary street artist known for addressing modern social issues. Kurar’s trademark technique is the use of greys and black with fluorescent color highlights. Kurar created a limited edition of 25 prints which have almost sold out
Armenian Mouflon X Edgar - Soon we’ll announce and present the work of Yerevan-based Armenian graffiti artist Edgar Amroyan. Edgar mainly works in painting street art and is known as a graffiti writer and is well known for his political activism. A very limited edition of Edgar’s prints will be available to collectors and activists like the other editions through our distributing galleries like Tufenkian Arts.
Armenian Mouflon X Campbell La Pun - A very special announcement coming soon is Campbell Le Pun’s pop art collaboration. Born in New Zealand and raised in Australia, Campbell lives in Tokyo. La Pun’s vivid artworks tend to bring together pop art, well known brand logos and the vibrant colours famously known from Japanese cartoons and branding.
He enjoys transforming luxury brands and fashion icons into fun depictions through his art. La Pun also has a strong celebrity following. The “Armenian Mouflon LV” (pictured right) introduces a very different flavor of stencil pop art to Armenia and will also be available through our distributing galleries.
We’ll be working with another 4-6 other artists in the coming months with the hope of having a world-class lineup for our fans. By enabling global street artists to compose modern day graphic poetry that hopefully sparks political and social commentary, the global influence of street art could potentially have some very interesting influences in Armenia, and maybe even become a modern agency for change and advocacy for its people.
What will do you envision as the culmination of this effort? Are you considering an exhibition?
This is a multi-phased project with each respective phase organically building momentum. Our Art for Wildlife Conservation series will most definitely be exhibited in a venue in Yerevan, the capital of Armenia, at some point with the help of a small but highly talented team of art advisors that include Anna Gargarian & Arpa Hacopian.
But first, initial outreach will focus on publicizing the signing on of each new artist while also showcasing their artwork online to slowly build a following. We’ll also start raising initial funds for the project by selling limited prints to support the development of future conservation projects. We’ll then culminate with an art exhibition in Yerevan, and most probably a public awareness campaign. The next phase will be the actual conservation efforts which I feel require a separate interview when details are available.
“My dream is to stop trophy hunting of endangered Armenian Mouflons by all means necessary.”
Where can folks learn more about the Armenian Mouflon Project?
We are in the process of developing and launching www.armenianmouflonproject.org. Meanwhile, fans can follow the project on Facebook (here) and Instagram (here). The website will be up soon and will contain more information regarding our collaboration with a consortium of state and NGO actors that will do something about the endangered iconic Armenian Mouflon, before the last few hundreds that were passed on to us through our cultural heritage disappear.
Additionally, if fans want to participate in saving the Armenian Mouflon from going extinct, they can support us initially by purchasing the limited edition prints of participating artists as thoughtful gifts and/or display them in their homes and workplaces. The amazing Caroline Tufenkian at Tufenkian Fine Arts in Glendale has been a huge champion of our cause in helping us professionally distribute the amazing art prints that are being created. We’ll be adding a distributing gallery in Yerevan and Europe as the project gains further momentum. So far we’re thrilled that most of our limited print releases have been sold out. A side benefit to note, is that we’re also contributing in the creation of a market for art prints in Armenia for collectors.
“I’m hoping that, through this project, we’ll raise both the awareness and the funds needed to protect the mouflons and give them the voice they would otherwise not have.”
Any concluding thoughts?
Without urgent action to save their species from trophy hunters, Armenian Mouflons will disappear from the wild within a generation. The time is now to save the iconic Armenian mouflon. I can’t stress that enough.
Securing a safe future for Armenian Mouflons, as well as for the ecological integrity of their natural habitat is important, and all the more so for a Genocide-surviving nation. Hopefully Armenians can develop this will be a catalyst to help them develop a deeper relationship and appreciation of wildlife in Armenia.
(Arpa Hacopian is an artist and art curator that shares her time between Armenia and New York City. She focuses on modern art and in particular on the mediums of photography, street art, paintings and conceptual installations. She is currently advising the Armenian Mouflon Project's artistic aspects.)