ԱԱԾ–ն խուզարկում է Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատունը․ քաղաքացիներն էլ աջակցում են Ծառուկյանին
Այսօր վաղ առավոտից Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացնում ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը։
Խուզարկության մասին հայտարարեցին ԲՀԿ–ական պատգամավորները Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում գտնվող Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատան տարածքից։
Խուզարկությանը զուգահեռ ԲՀԿ առաջնորդի առանձնատան մուտքի մոտ հավաքվել են մի խումբ քաղաքացիներ, որոնք իրենց աջակցությունն են հայտնում Գագիկ Ծառուկյանին։
Այսօրվա խուզարկությունը հաջորդեց մեկ շաբաթ առաջ Գագիկ Ծառուկյանի՝ իշխանությունների հասցեին հնչեցրած քննադատությանը։ ԲՀԿ նախագահը հայտարարել էր, որ Հայաստանի կառավարության կազմը 100 տոկոսով պետք է փոխվի։

Police early today arrived at the house of Prosperous Armenia Party (PAP) head Gagik Tsarukyan and, according to PAP MPs, searched the businessman’s home.
Tsarukyan’s lavish mansion is located on the outskirts of Yerevan.
The above photo shows a group of citizens who gathered in support of Tsarukyan.
Today’s search comes one week after Tsarukyan declared that the current government must be replaced.
Before Tsarukyan issued his declaration to replace the government, the country’s National Security Service (NSS) announced that it had uncovered evidence of 29.7 billion ($61.7million) AMD worth of illegal commercial activity linked to Tsarukyan’s Shangri La casino.
Based on its findings, the NSS has launched criminal charges of “Infliction of damage to property by deception or abuse of confidence” (Criminal Code Article 184) and “lllegal entrepreneurial activity” (Article 188).