Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը Կենտրոնական բանկի աշխատակազմին է ներկայացրել ԿԲ նորընտիր նախագահ Մարտին Գալստյանին:
Իր խոսքում, վարչապետը նշել է. «Այսօր Կենտրոնական բանկում կարևոր իրադարձություն է. մենք հրաժեշտ ենք տալիս ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանին և այսօրվանից իր լիազորություններն է սկսում ԿԲ նոր նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Պարոն Ջավադյան, ես ևս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ այս ընթացքում կատարած աշխատանքի և ներդրման համար: Պարոն Գալստյան, ուզում եմ Ձեզ շնորհավորել և հաջողություն մաղթել ԿԲ նախագահի պաշտոնում գործունեության մեջ:
Պարոն Գալստյանը բանկային համակարգում նոր մարդ չէ, արդեն բավական երկար ժամանակ աշխատում է բանկային համակարգում: Ընդհանրապես, վերջին երկու տարում ավելի սերտ եմ առնչվել ԿԲ-ի հետ և կարող եմ արձանագրել, որ այստեղ բավականին լավ թիմ ու կորիզ է ձևավորվել, որն ընդհանուր առմամբ, աշխատում է մեր բանկային համակարգի կայունության վրա: Ակնհայտ է, որ անկախ բոլոր քննադատություններից, բանկային համակարգը մեր երրորդ հանրապետության կարևոր ձեռքբերումներից է և այն Հայաստանի Հանրապետությունում կայացած է ու կայուն:
Այն, թե ինչպես ֆինանսական համակարգը, բանկային համակարգը դրսևորեց իրեն մի շարք ճգնաժամային իրավիճակներում, ֆինանսական կամ քաղաքական վայրիվերումների շրջանում, այդ թվում՝ ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության շրջանում, այժմ՝ կորոնավիրուսի ճգնաժամային վիճակում, դրա ամենավառ վկայությունն է:
Այս փոփոխությունը, որ տեղի է ունենում, կարևոր է նրանով, որ ապահովում է որոշակի ժառանգականություն ԿԲ գործունեության համար: Բայց մյուս կողմից նաև սա խորհրդանշում է առանց կայունության խաթարման՝ փոփոխությունների, բարեփոխումների հետագա զարգացման կուրսը և անհրաժեշտությունը»:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ընթացիկ ժամանակաշրջանում մեր բանկային համակարգի կարևորագույն մարտահրավերներից մեկը ֆինանսական գրագիտության բարձրացումն է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների շրջանում: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է ավելի մանրամասն աշխատանք տանել, որպեսզի մեր հայրենակիցները կարողանան տեսնել և հասկանալ բանկային համակարգի գործունեության նրբությունները, թե ինչպես է ընդհանրապես համակարգն աշխատում: «Կարծում եմ, մեր մեծագույն խնդիրներից է լինելու բանկային համակարգն ավելի մարդակենտրոն դարձնելը, այնպ ես անելը, որ համակարգի և քաղաքացիների հարաբերությունների կոնտեքստը դառնա ավելի կառուցողական, երկխոսության վրա հիմնված, որպեսզի թույլ չտանք, որ բանկային համակարգի շուրջ նեգատիվ ընկալումներ ձևավորվեն, մանավանդ, որ մեր բանկային, ֆինանսական համակարգի կայունությունը վերջինիս կայուն զարգացման կարևորագույն նախադրյալներից մեկն է»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը տեղեկացրել է՝ Արթուր Ջավադյանի հետ ունեն որոշակի պայմանավորվածություններ՝ վերջինիս հետագա գործունեության առումով: «Պարոն Ջավադյանը ներգրավված կլինի տնտեսական քաղաքականության մշակման, տնտեսական հարցերի վերլուծության, նաև միջազգային տնտեսական ոլորտի մասնագետների ներգրավմամբ Հայաստանում որոշակի պրոցեսներ հարուցելու գործին: Ունենք կոնկրետ նախագծեր, որոնց իրագործումը մեծ հաջողություն կլինի Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մտքի զարգացման առումով:
Պարոն Գալստյան, ուզում եմ հավատալ, որ Ձեր գալով մեր բանկային, ֆինանսական համակարգի համար նոր էջ է բացվում, որը հիմնված կլինի նախկին շրջանի լավագույն փորձի վրա և իհարկե իր հետ կբերի նոր փորձ, նոր հաջողություններ, կմեծացնի բոլորիս վստահությունը բանկային և ֆինանսական համակարգի նկատմամբ»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Արթուր Ջավադյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ԿԲ թիմի զուսպ ներդրումը բարձր գնահատականի արժանացնելու համար: «Ինչպես Դուք նշեցիք, ես վստահ եմ, որ պարոն Գալստյանը ԿԲ ղեկավարության հետ այդ շարունակականությունն ապահովելու է: Ինչպես Դուք նշեցիք, ունենք բանիմաց, բարձր պրոֆեսիոնալ հատկանիշներով թիմ, որն ունակ կլինի ապահովելու թե՛ ֆինանսական, թե՛ գների կայունությունը Հայաստանի Հանրապետությունում: Նաև երկրորդ մարտահրավերն է՝ կորոնավիրուսով ստեղծված տնտեսական ճգնաժամի այս իրավիճակում ստեղծել մակրոտնտեսական կայուն միջավայր տնտեսության հետագա զարգացման համար:
ԿԲ նախագահի պաշտոնը, որ այժմ ստանձնում է պարոն Գալստյանը, Հայաստանի Հանրապետության կարևորագույն պաշտոններից մեկն է և ունենալով փորձ ու բավարար գիտելիքներ, լինելով այս թիմի անդամ՝ նա ունակ կլինի թիմի հետ միասին այն խնդիրները, որոնք կդրվեն այս ինստիտուտի առջև, լուծել ամենայն հաջողությամբ: Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ Ձեր գնահատականների համար»,- ասել է ԿԲ նախկին նախագահը:
Մարտին Գալստյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին հնչեցրած գնահատականի համար: «Տարիների ընթացքում ձևավորվել է թիմ, որն անցել է բազում փորձություններ և ունակ է եղել իր առջև դրված խնդիրներ լուծել: Ցանկանում եմ հավաստիացնել Ձեզ, որ այն աշխատանքը, որը կատարվել է՝ լինելու է շարունակական, խորանցնելու ենք համագործակցությունը նաև կառավարության գործընկերների հետ՝ ի բարօրություն մեր հասարակության: Բոլոր ջանքերը ներդրվելու են, որպեսզի երկրում պահպանվի մակրոկայունությունը, որպեսզի կառավարությունն էլ իր հերթին կարողանա այդ մակրոկայունության ներքո իրականացնել այն ծրագրերը, որոնք նախանշված են: Շնորհակալություն վստահության համար»,- նշել է ԿԲ նորընտիր նախագահը:
Ամփոփելով՝ վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել Կենտրոնական բանկին՝ վերջին 2 տարվա ընթացքում համատեղ աշխատանքի համար և նշել, որ այն եղել է հետաքրքիր: «ԿԲ-ն ներգրավված է եղել կառավարության տնտեսական քաղաքականության քննարկումներում, որոնք շատ հետաքրքիր են եղել: Պետք է այդ ավանդույթը շարունակել և գտնել նորանոր ձևեր՝ այդ քննարկումների արդյունքներն ավելի առարկայական դարձնելու համար»,- եզրափակել է վարչապետը:

Премьер-министр Никола Пашинян представил аппарату Центрального банка новоизбранного председателя ЦБ Мартина Галстяна.
В своей речи премьер-министр отметил: “Сегодня важное событие в Центральном банке: мы прощаемся с председателем Центрального банка Артуром Джавадяном, и новый председатель Центрального банка Мартин Галстян сегодня вступает в должность.
Господин Джавадян, я еще раз благодарю Вас за Вашу работу и вклад, который Вы внесли за этот период. Господин Галстян, хочу поздравить Вас и пожелать успехов в Вашей деятельности в должности председателя Центрального банка.
Г-н Галстян не новый человек в банковской системе, он уже долгое время работает в банковской системе. В целом, в последние два года я более тесно общался с Центральным банком и могу констатировать, что здесь сформировалась довольно хорошая команда и хороший костяк, который в целом работает на благо стабильности нашей банковской системы. Очевидно, что, несмотря на всю критику, банковская система является одним из важных достижений нашей третьей республики, это состоявшийся и стабильный институт.
То, как финансовая система, банковская система проявили себя в ряде кризисных ситуаций, во время финансовых или политических потрясений, в том числе во время ненасильственной бархатной народной революции, а сейчас - во время кризиса коронавируса, является ярким тому подтверждением.
Это изменение важно тем, что оно обеспечивает определенную наследственность деятельности Центрального банка. Но с другой стороны, это также символизирует курс и необходимость дальнейшего развития изменений и реформ, не нанося ущерба нашей стабильности”.
Премьер-министр подчеркнул, что одним из важнейших вызовов банковской системы в текущем периоде является повышение финансовой грамотности граждан Республики Армения. По словам Никола Пашиняна, нужно провести более детальную работу, чтобы наши соотечественники смогли увидеть и понять тонкости деятельности банковской системы, как работает система в целом. “Думаю, одна из наших важнейших задач - сделать деятельность Центрального банка человекоцентричной, чтобы контекст взаимоотношений между гражданами и системой стал более конструктивным, основанным на диалоге, чтобы не допустить формирования негативного восприятия вокруг этой системы, тем более, что стабильность нашей банковской, финансовой системы является одним из важнейших предпосылок стабильности развития последнего”, - отметил глава правительства.
Премьер-министр сообщил, что с Артуром Джавадяном уже есть определенные договоренности в связи с его дальнейшей деятельностью. “Господин Джавадян будет вовлечен в работу по разработке экономической политики и экономическому анализу, а также проводить определенные процессы в Армении с вовлечением международных специалистов по экономике. У нас есть конкретные проекты, реализация которых станет большим успехом в плане развития экономической мысли в Армении.
Господин Галстян, хочется верить, что с Вашим приходом в нашей банковской и финансовой системе откроется новая страница, которая будет основана на лучшем опыте предыдущего периода и, конечно, принесет с собой новый опыт, новые успехи, повысит нашу уверенность в банковской и финансовой системе”, - отметил глава правительства.
Артур Джавадян поблагодарил премьер-министра за высокую оценку скромного вклада команды ЦБ. “Как Вы отметили, я уверен, что под руководством господина Галстяна преемственность будет обеспечена. Как Вы отметили, у нас есть знающая, профессиональная команда, способная обеспечить и финансовую стабильность, и стабильность цен в Республике Армения. Есть также второй вызов - создать в этой ситуации сложившегося в результате коронавируса экономического кризиса стабильную макроэкономическую атмосферу для дальнейшего развития экономики.
Должность председателя ЦБ, в которую вступает господин Галстян, является одной из важнейших должностей в Республике Армения, и имея опыт и достаточные знания, будучи членом этой команды, он сможет вместе с командой успешно решить те задачи, которые будут поставлены перед этим институтом. Спасибо, господин премьер-министр, за Вашу оценку”, - отметил экс-председатель ЦБ.
Мартин Галстян также поблагодарил Никола Пашиняна за оценку. “На протяжении многих лет в Центральном банке сформировалась команда, которая прошла через множество испытаний и способна решать поставленные перед ней задачи. Хочу заверить Вас, что та работа, которая уже проделана, будет продолжительной, мы углубим сотрудничество с нашими коллегами из правительства во благо нашего общества. Будут приложены все усилия, чтобы, несмотря ни на что, обеспечить в стране макроэкономическую стабильность, чтобы правительство в свою очередь при этой макроэкономической стабильности могло реализовать намеченные программы”, - отметил новоизбранный председатель ЦБ.
Подводя итоги, премьер-министр Пашинян еще раз поблагодарил ЦБ за совместную работу за последние два года и отметил, что она была интересной. “Центральный банк принимал участие в обсуждениях экономической политики правительства, которые были очень интересными. Мы должны продолжить эту традицию и найти новые способы, чтобы сделать результаты этих обсуждений более содержательными”, - заключил премьер-министр.