Առուշ Առուշանյանը երկրորդ ամենահարուստ համայնքապետն է
Առուշ Առուշանյանը համայնքի ղեկավարների ցանկում գույքի ու եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնող ամենահարուստ համայնքապետն է Երևանի քաղաքապետից հետո: Նա Գորիս համայնքը ղեկավարում է 2017թ. սեպտեմբերից:
Առուշ Առուշանյանը 2019թ. տարեկան հայտարարագրում նշել է ոչ միայն զգալի եկամուտներ, այլև պահվող դրամական միջոցներ: Սակայն ուշագրավ է, որ խոշոր չափի դրամական միջոցները Առուշ Առուշանյանը նախընտրում է պահել ոչ թե բանկային հաշիվներում, այլ կանխիկ: Մասնավորապես, նա հայտարարագրել է 240 մլն դրամ, 380 հազար դոլար և 112 հազար եվրո, որոնք կանխիկ է պահում: Իսկ բանկային հաշիվները դատարկ են:
Ինչ վերաբերում է եկամուտներին, Ա. Առուշանյանը հայտարարագրել է 205 մլն 432 հազար դրամ, որից 3 մլն դրամը համայնքապետի աշխատավարձն է, 202 մլն 177 հազար դրամը «Գոր մետալ» ՍՊԸ-ից ստացած փոխառությունը, իսկ 231 հազար դրամը նվեր է ստացել «Ֆարմ-Էլեն» ՍՊԸ-ի համահիմնադիր Արսեն Բազունցից:
«Գոր մետալ» ՍՊԸ-ից համայնապետը ոչ միայն փոխառություն է ստացել, այլև փոխառություն է տվել: Մասնավորապես, 2019թ. սկզբին ընկերությանը հանձնել է 250 մլն դրամ փոխառություն, որն ընթացքում մասնակի մարվել է, և տարեվերջին կազմել է 62 մլն 823 հազար դրամ:
Ինչ վերաբերում է շարժական և անշարժ գույքին, Առուշ Առուշանյանը Գորիս քաղաքում հայտարարագրել է առանձնատուն, արտադրական նշանակության տարածք, երկու հողամաս, որոնցից մեկը նվեր է ստացել 2019թ.-ին:
Պարզվում է համայնքապետի ունեցած միակ ավտոմեքենան 1930թ.-ի արտադրության «ԶԻԼ» մակնիշի ավտոմեքենան է, որը գնել է 2016թ.-ին:
Գորիսի համայնքապետի կինը՝ Միլենա Գասպարյանը, 2019թ. հայտարարագրել է 1 մլն 871 հազար դրամ եկամուտ, փոխարենն ունի զգալի դրամական միջոցներ: 2019թ. տարեվերջին բանկային հաշվին ունեցել է 899 հազար դրամ, 2 հազար 217 դոլար և 700 եվրո: Իսկ ունեցած կանխիկ գումարի չափը կազմում է 35 մլն դրամ և 20 հազար դոլար:
Մ. Գասպարյանն ունի նաև ավանդ, որի չափը 2019թ. վերջին կազմել է 4 մլն 76 հազար դրամ:
Ինչ վերաբերում է շարժական կամ անշարժ գույքին, Գորիսի համայնքապետի կինը հայտարարագրել է 2 բնակարան Երևան քաղաքում: Դավթաշեն վարչական շրջանում գտնվող բնակարանը Միլենա Գասպարյանին պատկանում է միանձնյա սեփականության իրավունքով, իսկ Ավանի բնակարանը՝ համատեղ սեփականության:

Аруш Арушанян – второй самый богатый в стране руководитель общины
Аруш Арушанян – второй после мэра Еревана самый богатый руководитель общины. Арушанян руководит городом Горис с сентября 2017 г.
В декларации 2019 г. А.Арушанян указал не только значительные доходы, но и значительные денежные средства. Примечательно, однако, что крупные суммы Арушанян предпочитает хранить не в банке, а наличными. Мэр Гориса, в частности, задекларировал 240 млн драмов, 380 тыс.долларов и 112 тыс.евро, которые он хранит наличными. На его банковских счетах денег нет.
Что касается доходов, то Аруш Арушанян задекларировал 205 млн 432 тыс.драмов: 3 млн от этой суммы составляет зарплата, 202 млн 177 тыс. – заем, полученный от ООО “Гор металл”, а 231 тыс.драмов – деньги, полученные в дар от соучредителя ООО “Фарм-Элен” Арсена Базунца.
Глава общины не только получил заём от ООО “Гор металл”, но и сам предоставил заём.
В начале 2019 г. компания предоставила заём на сумму 250 млн драмов, которая к концу года составила 62 млн 823 тыс. драмов.
Что касается движимого и недвижимого имущества, то Арушанян задекларировал особняк в Горисе, помещение производственного назначения, два земельных участка, один из которых был получен в дар в 2019 г.
Единственный принадлежащий мэру автомобиль – “ЗИЛ” 1930-го года выпуска, который был куплен в 2016 г.
Жена мэра Гориса Милена Гаспарян в 2019 г. задекларировала доход в 1 млн 871 тыс. драмов, но при этом имеет значительные денежные средства.
К концу 2019 г. на банковском счете М.Гаспарян имелось 899 тыс. драмов, 2 тыс. 217 долларов и 700 евро.
Сумма наличности составляла 35 млн драмов и 20 тыс.долларов.
У Милены Гаспарян есть также вклад, размер которого к концу 2019 г. составлял 4 млн 76 тыс.драмов. Что касается недвижимости, то жена мэра Гориса задекларировала две квартиры в Ереване. Квартира в столичном квартале Давидашен принадлежит Милене Гаспарян на правах единоличной, а квартира в Аване – на правах совместной собственности.