Հայաստանում մեկնարկում է «Ֆրանկոֆոնիա-2012»-ը
Մարտի 16-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում Բիզեի «Կարմեն» օպերայի համերգային կատարումով Հայաստանում կմեկնարկի ֆրանկոֆոնիայի միամսյակը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ ու աջակցությամբ «Ֆրանկոֆոնիա-2012» ծրագրի շրջանակներում կիրականացվեն մի շարք միջոցառումներ ևս.
- Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի կունենան ֆրանսերեն գրականության և Հայաստանի մասին թարգմանական հրատարակությունների շնորհանդեսներ:
- Խնկո-Ապոր անվան մանկական ազգային գրադարանում կանցկացվեն ֆրանսիական մանկական գրականությանը նվիրված օրեր (մարտի 29-ից ապրիլի 13):
- Ֆրանսիական գրականության շաբաթվա շրջանակներում տեղի կունենան «Արդի հայ արձակը» և «Արդի հայ պոեզիան» ֆրանսերեն ժողովածուների շնորհանդեսները:
Միամսյակը կեզրափակվի ապրիլի 13-ին Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում «French-Bazar» փառատոնային ծրագրով նախատեսված մանկական մյուզիքլով ու համերգով:
Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ ակտիվորեն համագործակցում է 2009 թ.-ից և մշտապես մասնակցում վերջինիս կողմից իրականացվող ծրագրերին թե Հայաստանում, թե արտերկրում: Այդ են վկայում 2009-2011 թթ. Հայաստանում անցկացված ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումները (Հայաստանի պետական կոլեկտիվների ելույթներ, հեքիաթասացի օրեր, հանրաճանաչ երգիչ Գարուի մենահամերգ), ինչպես նաև հայաստանյան պատվիրակության մասնակցությունը Բեյրութում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերին:

В Армении стартует “Франкофония-2012”
16 марта концертным исполнением оперы Бизе “Кармен” в Национальном академическом театре оперы и балета в Армении стартует месячник франкофонии.
В рамках программы “Франкофония-2012”, который организуется по инициативе и при содействии министерства культуры РА, будет проведен ряд мероприятий, в том числе презентации изданий армянских переводов французских книг об Армении, сборников “Современная армянская проза“ и “Современная армянская поэзия“ в переводе на французский язык, Дни французской детской литературы (с 29 марта по 13 апреля).
Месячник завершится детским мюзиклом и концертом в рамках фестивальной программы “French-Bazar“, которые состоятся 13 апреля в Государственном театре музыкальной комедии им.Пароняна.
Армения с 2009 г. активно сотрудничает с Международной организацией франкофонии и постоянно участвует в осуществляемых ею программах как в Армении, так и за рубежом.