Նիկոլ Փաշինյան. «Մեզ պետք չէ քրեական գործերը դարձնել քաղաքական առևտրի առարկա»
Ազգային Ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ԱԺ պատգամավոր, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելուն և առաջադրված մեղադրանքին:
ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի խոսքով` ըստ որոշ շրջանակների` Ծառուկանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում, պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե ինչ կարծիք ունի սրա վերաբերյալ երկրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց վերջին երկու տարվա վիճակագրությունը, ըստ որի՝ 2018-ի հուլիսի 5-ին, երբ ԲՀԿ ներկայացուցիչները Կառավարության կազմում էին, քրեական գործ է հարուցվել Գագիկ Ծառուկյանի թիկնազորի նախկին պետ, գործող պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի դեմ, վերջինս կալանավորվել է, և գործն ուղարկվել է դատարան, կայացվել մեղադրական դատավճիռ:
Փաշինյանը հիշեցրեց նաև, որ այս տարվա հունվարի լույս 29-ի գիշերը Աբովյան քաղաքի «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ կրակոցներ են հնչել, որի հետևանքով մեկ անձ մահացել է: Այդ գործով Գագիկ Ծառուկյանի որդին հարցաքննվել է որպես վկա, խուզարկություն է իրականացվել նրա բնակության վայրում, այդ թվում` Ծաղկաձորի առանձնատանը:
Այնուհետև վարչապետը հիշեցրեց, որ 2019 դեկտեմբերին հարուցված քրեական գործում մեղադրանք է առաջադրվել Գագիկ Ծառուկյանի փեսային` Կարապետ Գուլոյանին, և մեղադրանքով առաջադրված վնասը փոխհատուցվել է:
Հաջորդ հարուցված գործը առնչվում էր Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհին, որի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ընկերության տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանին, վերջինս 2019-ի սեպտեմբերի 20-ին կալանավորվել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի մասնակցությամբ հարուցված քրեական գործ շրջանակում:
«Ես ուզում եմ սրան ավելացնել, որ մի քանի անգամ հայտարարել եմ կոռուպցիոն գործերով իրապահներն էֆեկտիվ չեն գործում»,- ասաց Փաշինյանը` հավելելով, որ նախորդող պաշտոնանկություններում մեծ դեր է ունեցել նաև այս պրոցեսը:
Վարչապետի խոսքով` որոշ օղակներ այս գործընթացն արհեստական ձգձգում են, և որոշ քրեական գործեր առաջ չեն գնում:
«Էս ընթացքում իրավապահ համակարգում ունեցել ենք խնդիր. առավոտ 7-ին իրավապահները գնում են խուզարկության, տեսնում տան տիկինը մակիաժով, երեկոյան զգեստով դուռը բացում է: Նախկինում իշխանությունները քրեական գործերը օգտագործում էին, որ էդ ուժերին պահի կանտրոլի տակ, մտնեն կոալիցիա, քանի որ լեգիտիմության խնդիր են ունեցել: Մեր իշխանությունը նման խնդիր չունի, մեզ պետք չէ քրեական գործերը դարձնել քաղաքական առևտրի առարկա, որ խոսալու ձևը ընտրեն, մենք իրենց խոսալու ձևը կսովորեցնենք, ժողովուրդն իրենց ստեղից վռնդելու է ընդհանրապես»,- ասաց նա:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև այն քննադատություններին, որ չի բացահատվել ՀՀԿ-ի ընտրակաշառքների դեպքերը, ասելով, որ այդ քննադատությունն ընդունում է, և պետք է իրավապահների առաջ խնդիր դնել` բացահայտել բոլոր կուսակցությունների բաժանած ընտրակաշառքի դեպքերը:
«Կոռուպցիոն համակարգն իր ամենավերջին ղազագրով պետք է արմատախիլ անել»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նաև ասաց` ժամանակին մի օրենսդրական նախաձեռնություն է մշակել, որ համակարգային ընտրակաշառք բաժանած կուսակցությունների գոծունեությունն արգելվի: Նա շեշտեց՝ ժամանակն է նման նախաձեռնությունը կյանքի կոչել:

Никол Пашинян: “Нам не нужно превращать уголовные дела в предмет политического торга”
Во время сегодняшнего Правительственного часа в парламенте премьер-министр Никол Пашинян коснулся вопросов лишения депутатской неприкосновенности лидера фракции “Процветающая Армения” Гагика Царукяна и предъявления ему обвинения.
Независимый депутат Арман Бабаджанян, сославшись на утверждения некоторых кругов о том, что в отношении Царукяна осуществляется политическое преследование, попросил премьера прокомментировать эти высказывания.
Никол Пашинян привел следующую статистику последних двух лет. Итак, 5 июля 2018 г., когда представители “Процветающей Армении” входили в состав правительства, было возбуждено уголовное дело против бывшего начальника службы охраны Гагика Царукяна Эдуарда Бабаяна. Последний был взят под стражу, а дело было направлено в суд, который вынес ему обвинительный приговор.
В ночь на 29 января этого года возле ресторанного комплекса “Партез” в городе Абовяне прозвучали выстрелы, в результате которых был убит один человек. По этому делу в качестве свидетеля был допрошен сын Гагика Царукяна, по месту жительства которого, в том числе в особняке лидера “Процветающей Армении”, были проведены обыски.
Премьер также напомнил о том, что в декабре 2019 г. обвинение было предъявлено зятю Царукяна Карапету Гулояну, который возместил ущерб, указанный в обвинительном заключении.
Следующее уголовное дело касается строительства автомагистрали Север-Юг, в рамках которого обвинение предъявлено директору компании “Мульти групп концерн” Седраку Арустамяну. Последний 20 сентября 2019 г. был арестован в рамках уголовного дела, в котором фигурирует также бывший председатель Комитета госдоходов Гагик Хачатрян.
“К этому хочу добавить следующее: я несколько раз заявлял о том, что по коррупционным делам правоохранители действуют неэффективно”,- отметил Пашинян, добавив, что это было одной из причин последних отставок.
По словам главы правительства, определенные круги искусственно затягивают этот процесс, из-за чего расследование некоторых уголовных дел пробуксовывает.
“В прошлом власти использовали уголовные дела для того, чтобы держать эти силы под контролем, чтобы те вступили в коалицию, поскольку у них была проблема легитимности. У нашей власти такой проблемы нет. Нам не нужно превращать уголовные дела в предмет политического торга, чтобы они знали, что говорить. Мы научим их говорить, а народ вообще прогонит их отсюда”,- заявил Никол Пашинян.
Касаясь критики относительно того, что не раскрыты случаи раздачи избирательных взяток бывшей правящей Республиканской партией Армении, премьер сказал, что принимает критику. По его словам, перед правоохранителями необходимо поставить задачу раскрыть случаи подкупа избирателей всеми партиями.
Пашинян также отметил, что в свое время разработал законодательную инициативу, которая предусматривала запретить деятельность тех партий, которые раздавали взятки избирателям. Пришло время претворить в жизнь эту инициативу, добавил премьер.