Օմբուդսմենի մարզային 6 գրասենյակներ կբացվեն
Հունվարի սկզբին ԵԱՀԿ-ն և Եվրամիությունը հայտարարել էին նոր համատեղ ծրագրի մասին, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանում 2012 և 2013 թթ. ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացմանը: Լրագրողներն այժմ հրավիրվում են մասնակցելու ծրագրի կարևոր բաղադրիչներից մեկի` ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի /ՄԻՊ/ գրասենյակի` ընտրությունների ընթացքում կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրի պաշտոնական շնորհանդեսին, որը տեղի կունենա վաղը, մարտի 15-ին՝ ժամը 15.00, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակում /Սունդուկյան 64/1/:
Միջոցառման ընթացքում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի միջև կստորագրվի իրագործման պայմանագիր, որով նախատեսվում է հիմնադրել մարզային վեց ՄԻՊ գրասենյակներ, բացել մարդու իրավունքների հնարավոր ոտնահարման դեպքերի հաշվառման համար թեժ գիծ և կազմավորել արագ արձագանքման խումբ, որը կապահովի ընտրությունների և նախընտրական շրջանի ընթացքում հավանական մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերին պատշաճ արձագանքումը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը, ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ժամանակավոր պաշտոնակատար Օնո Սիմոնսը և ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը կմասնակցեն միջոցառմանը:
Հայաստանում ընտրությունների աջակցության ծրագրի ընդհանուր արժեքն է 1.7 մլն եվրո: Ծրագիրը իրականացնում է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը` Եվրամիության ֆինանսական աջակցությամբ:

The OSCE and EU to support the Armenian Human Rights Defender’s Office through a joint project on democratic elections
In early January the OSCE and the European Union announced a new joint project aimed at supporting democratic general elections in Armenia in 2012 and 2013. Journalists are now invited to participate in the official launching of one of the important project components that will enhance the capacities of the Armenian Human Rights Defender’s Office for the general elections. The event will take place tomorrow, 15 March Thursday at 15.00 at the premises of the OSCE Office in Yerevan (Sundukyan 64/1).
In the course of the event, an implementation agreement will be signed between the OSCE Office in Yerevan and the Human Rights Defender’s Office, which envisages establishing six regional offices of the latter, maintaining the operation of a hotline for registration of alleged human rights violations and establishing Rapid Reaction Groups to ensure prompt mobile response to alleged violations during the elections and pre-election campaign.
Ambassador Andrey Sorokin, Head of the OSCE Office in Yerevan, Mr. Onno Simmons, Charge d’Affaires of the EU Delegation to Armenia, and Mr. Karen Andreasyan, the Armenian Human Rights Defender will participate in the event.
The overall Elections project in Armenia is worth 1.7 million Euro and will be implemented by the OSCE Office in Yerevan with the financial support of the European Union..