Կորոնավիրուսային վարակի բռնկման օջախ է հայտնաբերվել Արցախի Մարտակերտի շրջանում
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ նոր կորոնավիրուսային վարակի բռնկման օջախ է հայտնաբերվել Մարտակերտի շրջանում:
Շրջանի համայնքներից մեկում 2 նոր դեպք է հաստատվել:
Թեստավորման արդյունքում COVID-19-ը հաստատվել է նաև Հադրութի շրջանում՝ նախկինում հաստատված վարկակակիրների կոնտակատավորներից մեկի մոտ:
Այսպիսով, վերջին 24 ժամվա ընթացքում կորոնավիրուսով հիվանդացության 3 նոր դեպք է գրանցվել:
Արցախի տեղեկատվական համակարգը հայտնում է, որ ծանր վիճակում հանրապետական բժշկական կենտրոն տեղափոխված քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող և կորոնավիրուսի ախտորոշմամբ քաղաքացին բուժանձնակազմի ջանքերի շնորհիվ կազդուրվել և այսօր դուրս է գրվել հիվանդանոցից:
Հիվանդությունը հաղթահարել է ևս մեկ անձ, առողջացածների թիվն արդեն հատել է 56-ի սահմանը: COVID-19-ով վարակված մյուս քաղաքացիների առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար: Թեստավորումների քանակը 1520 է:

В Мартакертском районе Арцаха выявлен новый очаг заражения коронавирусом
Согласно сообщению Министерства здравоохранения Республики Арцах, в Мартакертском районе выявлен новый очаг заражения коронавирусной инфекцией.
В одной из общин района подтвердились 2 новых случая COVID-19.
Тестирование подтвердило наличие коронавируса и у одного из контактировавших с вирусоносителем из Гадрутского района.
Таким образом, за последние сутки выявлено 3 новых случая коронавирусного заболевания.
Информационная система Арцаха сообщает, что доставленный в тяжелом состоянии в Республиканский медцентр пациент с коронавирусной инфекций, у которого имеются хронические заболевания, благодаря усилиям медперсонала вылечился и сегодня выписался из больницы.
Болезнь преодолел еще один человек. Число выздоровевших превысило 56. Состояние другого зараженного COVID-19 расценивается как удовлетворительное. Общее число проведенных тестирований – 520.