Ով կկառուցի Վարդենիսի դպրոցը` պատգամավո՞րը, թե՞ մարզպետի եղբայրը
Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղի աշակերտները փետրվարի 29-ից դպրոց չէին հաճախում: Ծնողներն այդ կերպ բոյկոտում էին` հրաժարվելով իրենց երեխաներին 4-րդ կարգի վթարային շենքում գործող դպրոց ուղարկել և վտանգել նրանց կյանքը: Այս շաբաթվանից, սակայն, դպրոցում դասերը վերսկսվել են: Նախորդ շաբաթ Վարդենիս գյուղ է այցելել Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը և ասել, որ դպրոցը կվերանորոգեն:
Վարդենիսի ավագանու անդամ, Հանրապետական կուսակցության անդամ, ազատամարտիկ Ռաֆիկ Մարգարյանը, ով ներկա է եղել մարզպետի հետ հանդիպմանը, «Հետքին» պատմեց, որ մարզպետ Սահակյանն առաջարկել է դպրոցի վթարայնության կարգը փոխել և վերանորոգել այն: Ըստ Ռաֆիկ Պետրոսյանի` մարզպետը պատմել է, որ դպրոցի կառուցման համար «Սպիտակ կամար» ընկերության ներկայացրած ավելի քան 430 մլն դրամը ուռճացրած թիվ է եղել, մինչդեռ իր եղբոր ընկերությունն առաջարկել է 200 մլն-ի սահմաններում դպրոցը կառուցել:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա սեպտեմբերի 1-ին կառավարության նիստում հաստատվել էր «Կրթական օբյեկտների շինարարություն» ծրագրով անցկացված Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղի դպրոցի կառուցման աշխատանքների ձեռքբերման մրցույթների արդյունքները` «Սպիտակ կամար» ՍՊԸ-ին 430 մլն 662 հազար 120 դրամ պայմանագրային արժեքներով մրցույթի հաղթող ճանաչելով։ Դպրոցի կառուցման համար գյուղապետը հողհատկացում է արել, սկսվել են շինաշխատանքները, սակայն շուրջ մեկ շաբաթ անց` անհասկանալի պատճառներով դադարեցվել:
Քաղաքաշինության նախարարության` «Հետքին» տված պատասխանը այս առնչությամբ հետևյալն էր. «Վերոնշյալ դպրոցի հիմանորոգման նպատակով ֆինանսավորումը չի իրականացվել, քանի որ ՀՀ կառավարության քաղաքականությունն ուղղված է շարունակական օբյեկտների շինարարական աշխատանքներն ավարտին հասցնելուն»:
«Սպիտակ կամար» ընկերությունը, ով շահել է մրցույցթը, ԲՀԿ-ական պատգամավոր Արագած Ախոյանինն է: Իսկ Արագածոտնի մարզում դպրոցներ վերանորոգելու «մենաշնորհը» «Ես և նա» ՍՊԸ-ինն է, որի սեփականատերը մարզպետ Սարգիս Սահակյանի եղբայրն է` Նաիրի Սահակյանը:
Վարդենիսցիները կարծում են, որ շինարարության կասեցման պատճառը դա է եղել, իսկ հիմա մարզպետն ուզում է վերանորոգել դպրոցը` իր եղբոր ընկերության միջոցով:
Արագածոտնի մարզպետից փորձեցինք պարզել, թե, ի վերջո, ինչպես է լուծվելու Վարդենիս գյուղի դպրոցի հարցը: «Ես գյուղ գնացել նայել եմ, դպրոցը նորմալ դպրոց է, պիտի նստենք ծրագրով վերանորոգենք»,- Հետքի հարցերին պատասխանելով պարզաբանեց Սարգիս Սահակյանը:
-Ինչպե՞ս եք վերանորոգելու, եթե դպրոցը 4-րդ կարգի վթարային է: -4-րդ կարգի վթարային չէ, հիմա էնտեղ երեք կորպուս կա, մի կորպուսն ամբողջովին բավարարում է, որ մի կորպուսը վերանորոգենք, դարձնենք դպրոց: Այդ մասնաշենքն ընդհանրապես վթարային չէ՞: Էդ կորպուսն ընդհանրապես վթարային չէ: Բայց տնօրենն ասում է, որ վթարայնության 4-րդ աստիճանն են տվել: Ճիշտ է ասել: Ամբողջ շենքը չի վթարային, այնտեղ մի կորպուսն է վթարային, մնացած երկուսը նորմալ վիճակում են, իսկ մեկը մեզ բավարարում է վերանորոգելու համար: Պրն Սահակյան, տեղյակ եք` ինչո՞ւ էր նախորդ տարի կառավարությունը որոշել գումար հատկացնել, բայց այդպես էլ չհատկացրեց: -Ես ծանոթ չեմ` կառավարությունն ինչ որոշում է կայացրել, ծանոթ չեմ դրան: -Շուրջ 450 մլն դրամ հատկացնելու մասին որոշում էր կայացրել: Ծանոթ չեմ դրան: Մի կորպուս է, կդնեմ կվերանորոգեմ, որը բավարար է երեխաներին: 87 աշակերտ կա: Մինչև սեպտեմբերի 1-ը պատրաստ կլինի կորպուսը: -Ի՞նչ միջոցներով եք վերանորոգելու: Պետական միջոցներով: -Որքա՞ն գումար է անհրաժեշտ վերանորոգման համար: Նախագիծ պետք է կատարվի, նախագծի արդյունքում կերևա, թե ինչքան գումար է պետք: -Նույն կազմակերպությո՞ւնը պետք է իրականացնի, որը սկսել էր կառուցումը: -Ես չգիտեմ` ով կշահի մրցույթը: |
Թեկուզ մարզպետ Սահակյանը պնդում է, որ ամբողջ շենքը վթարային չէ, դպրոցի վթարայնության վիճակի մասին փաստաթուղթը տակավին գյուղապետ Կամո Պետրոսյանի մոտ է: «Լրիվ շենքը 4-րդ կարգի վթարային է»,- վստահեցնում է գյուղապետը և նշում, որ գյուղացիները դեմ են դպրոցի նորոգմանը, ուզում են նոր դպրոց կառուցել:
Նաիրի Սահակյանի ընկերության վերանորոգած դպրոցների վիճակը, սակայն, մտահոգել է «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանին: Նա էթիկայի հանձնաժողովին հորդորել է զբաղվել բարձրաստիճան այն պաշտոնյաների հարցով, ովքեր պաշտոնական լիազորություններն իրականացնելիս առաջնորդվում են իրենց հետ փոխկապակցված անձանց անձնական շահերով:
«Արագածոտնի մարզի երեք դպրոցների վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու համար պայմանագրերը կնքվել են մարզպետի եղբոր` «Ես եւ նա» ՍՊԸ–ի հետ, որը, ըստ քաղաքաշինության նախարարության տեսչության տեղեկանքի, հիմնանորոգման աշխատանքներն իրականացրել է խիստ անորակ ու ժամկետների խախտումով, եւ իմ կողմից հնչեցված բոլոր ահազանգերի հանդեպ կառավարությունը, ի դեմ փոխվարչապետի, ցուցաբերում է կատարյալ անտարբերություն: Սա ավելին է, քան անազնիվ գործելակերպը»,- նշել է պատգամավորը:
Մինչ մարզպետը նախատեսում է դպրոցի մեկ մասնաշենքի վերանորոգումը, «Սպիտակ կամար» ընկերությունը սպասում է, որ ֆինանսավորում լինի, ընկերությունը սկսի դպրոցի կառուցումը: «Սպիտակ կամարի» տնօրեն Գուրգեն Մելքոնյանն ասում է, որ ընկերությունը մասնակցել է քաղաքաշինության նախարարության հայտարարած մրցույթին և շահել է այն, քանի որ իրենց գնային առաջարկը ամենագրավիչն է եղել, և կնքվել է պայմանով պայմանագիր, ինչը նշանակում է, որ պայմանգիրը գործում է ֆինասնավորման դեպքում:
«Ծրագիրը ուժի մեջ է, ոչինչ չի փոխվել, ուղղակի ծրագրի ֆինանսավորումն է կասեցված: Թե ինչն է պատճառը, պատճառների մասին ես չգիտեմ, բայց պայմանագիրը չի լուծվում, պայմանագիրը գործում է, ուղղակի այս փուլում ֆինանսավորման խնդիր կա»,-ասում է Գ.Մելքոնյանը:
Գուրգեն Մելքոնյանը հնարավոր է համարում, որ ճգնաժամի ազդեցությունը կարող էր ֆինանսավորման կասեցման պատճառ լինել, սակայն հույս ունի, որ շուտով, եթե ոչ այս տարի, ապա գոնե հաջորդ տարի, իրենք կսկսեն դպրոցի կառուցման աշխատանքները: Պայմանագիրը լուծելու ցանկությունը «Սպիտակ կամարը» չունի: Իսկ քաղաքաշինության նախարարությունը նման ծանուցում չի ուղարկել ընկերությանը, միայն ծանուցել է ֆինանսավորման կասեցման մասին: Ըստ այդմ` այս պահի դրությամբ պայմանագիրը գործող է:
Մարզպետ Ս. Սահակյանի խոսքերը, թե ոչ թե նոր դպրոց կկառուցվի, այլ կվերանորոգվի հինը, «Սպիտակ կամարի» տնօրենը չմեկնաբանեց, նաև չհիշեց, թե ովքեր են եղել մրցույթի մյուս մասնակիցները և ինչ փաթեթ են ներկայացրել: «Քանի որ գնումների մասին օրենսդրությունը նախատեսում է, որ շահում է այն կազմակերպությունը, որը ներկայացնում է նվազագույն գին, ապա, ես կարծում եմ, մենք նվազագույն գին ներկայացրած կլինենք: Ես մնացածների գնային առաջարկները չեմ հիշում,- ասաց Գ. Մելքոնյանը,- մենք տվել ենք շուկայում գործող գների համապատասխան, մեր ընկերության գնային քաղաքականությանը հարիր գնային առաջարկ»:
Վարդենիսի դպրոցը առաջինն է, որ «Սպիտակ կամարը» պետք է կառուցի, չնայած տնօրենը հույս ունի, որ հետագայում էլի կկառուցեն: «Վարդենիսը կավարտենք, հաստատ կավարտենք, սիրով կավարտենք (ժպտում է-հեղ.), մենք ոչ մի գործ կիսատ չենք թողնում, եթե սկսեցինք, իսկ ես համոզված եմ, որ պետբյուջեով նախատեսված ծախսերը, եթե ոչ այս տարի, ապա մյուս տարի կլինեն»,- նշում է Գ. Մելքոնյանը:
Գուրգեն Մելքոնյանի ասելով` իրենք վնասներ չեն կրում, քանի որ որևէ աշխատանք չեն իրականացրել: Մինչդեռ գյուղապետ Կամո Պետրոսյանն ասում է, որ շինարարները շուրջ մեկ շաբաթ աշխատել են գյուղում` «գնալ-գալով, չափագրելով, ֆունդամենտի կուլտերը խփելով»:
«Էնտեղ ինչ-որ կատլավան կար փորած մինչև մեզ, երևի դրա մասին է խոսքը: Ես չգիտեմ` գյուղապետը ձեզ ինչ է ասել, ես կարող եմ ներկայացնել այն, ինչը որ մենք ենք արել: Մենք ֆինանսավորում չենք ստացել, ապա նաև այնտեղ աշխատանքներ չենք իրականացրել»,- վստահեցնում է Գ. Մելքոնյանը:
«Էքսկավատոր բերեցին, փորեցին հիմքը, հլը տեղը փոխեցի էլ, մեկ ուրիշ տեղ փորեցինք, փորած տեղերն էլ հենց հիմա տենց էլ կա: Ջուր էր պետք, ջրի համար էլ գնացի «Երևան-ջուր», թույլտվություն ստացա, մոտս է»,- պատմեց Վարդենիսի գյուղապետ Կամո Պետրոսյանը:
Եվ մինչ կողմերը պայքարում են շինարարության «մենաշնորհի» համար, վարդենիսցի 87 աշակերտներ շարունակում են հաճախել 4-րդ կարգի վթարային դպրոց:

Кто построит школу в Варденисе – депутат или брат губернатора?
Ученики школы села Варденис Арагацотнской области с 29 февраля не ходят на занятия. Бойкот родителей обусловлен тем, что они не хотят отправлять своих детей в школу, здание которой имеет 4-ю степень аварийности. Однако с этой недели занятия в школе возобновились. Накакнуне село посетил губернатор Арагацотна Саркис Саакян, который сообщил, что здание школы будет отремонтировано.
Член совета старейшин Вардениса, представитель правящей Республиканской партии Армении, бывший ополченец Рафик Маркарян, который присутствовал на встрече губернатора с жителями села, сообщил "Hetq"-у, что глава области предложил изменить степень аварийности школьного здания и отремонтировать его. По словам Маркаряна, губернатор сказал, что смета в 430 млн драмов, составленная для ремонтных работ компанией "Спитак камар", была завышена, между тем компания его брата предлагает построить школу за 200 млн драмов.
Напомним, что в прошлом году победителем тендера на строительство школы в селе Варденис было объявлено ООО "Спитак камар", предложившее для строительных работ 430 млн 662 тысячи 120 драмов. Староста Вардениса выделил участок под строительство, был вырыт котлован, однако через неделю строительные работы по непонятным причинам были прекращены.
Министерство градостроительства в ответ на запрос "Hetq"-а сообщило: "Финансирование капитального ремонта вышеупомянутой школы не было осуществлено, так как политика правительства РА направлена на завершение строительных работ на продолжающих свою деятельность объектах".
Компания "Спитак камар" принадлежит депутату парламентской фракции "Процветающая Армения" Арагацу Ахояну, а монополией на ремонт школ в Арагацотнской области обладает ООО "Ес ев на", владельцем которого является брат губернатора области Наири Саакян.
Варденисцы полагают, что именно в этом причина прекращения строительства школы. Сейчас губернатор хочет, чтобы школу отремонтировала компания его брата.
Мы попытались выяснить у губернатора, как в конце концов будет решен вопрос варденисской школы. "Я побывал в селе, осмотрел, нормальная школа. Нам надо сесть и составить проект ремонта",- сказал в беседе с "Hetq"-ом Саркис Саакян.
- А как вы собираетесь отремонтировать здание школы, если оно имеет 4-ю степень аварийности? - Там не 4-я степень аварийности. Школа состоит из трех корпусов, состояние одного корпуса полностью удовлетворительное. Мы его отремонтируем, чтобы школа разместилась там. - Этот корпус не находится в аварийном состоянии? - Нет, это здание не аварийное. - Но директор говорит, что зданию дали 4-ю степень аварийности. - Он правильно сказал, но аварийным является не все здание. Там лишь один корпус аварийный, остальные два в нормальном состоянии. Один из корпусов устраивает нас в плане проведения ремонта. - Г-н Саакян, Вам известно, почему правительство в прошлом году решило выделить сумму, но так и не выделило? - Я не знаю, какое решение приняло правительство, я не знаком с этим решением. - Было принято решение о выделении около 450 млн драмов. - Мне ничего неизвестно. Мы отремонтируем один корпус, чтобы дети могли там учиться. Учеников 87, до 1 сентября корпус будет готов. - На какие средства будет произведен ремонт? - На государственные средства. - Сколько денег потребуется для ремонта? - Нужно составить проект, тогда и станет ясно, какая сумма потребуется. - Ремонт осуществит организация, которая уже начала строительство? - Я не знаю, кто выиграет тендер. |
Несмотря на утверждения губернатора о том, что аварийным является не все здание, документы об аварийности школы находятся у старосты села Камо Петросяна. "Все здание имеет 4-ю степень аварийности",- уверяет староста, отмечая, что варденисцы против капитального ремонта, они хотят, чтобы была построена новая школа.
Между тем состояние школ, отремонтированных компанией Наири Саакяна, вызвало обеспокоенность у депутата парламентской фракции "Наследие" Анаит Бахшян. Она призвала комиссию по этике заняться вопросом тех высокопоставленных чиновников, которые при выполнении своих должностных обязенностей руководствуются личными интересами связанных с ними лиц.
Пока губернатор планирует отремонтировать один корпус школы, компания "Спитак камар" ждет финансирования, чтобы начать строительство школьного здания. По словам директора компании Гургена Мелконяна, организация приняла участие в тендере, объявленном министерством градостроительства, и выиграла его, поскольку их ценовое предложение оказалось наиболее привлекательным.
"Программа остается в силе, просто прекращено ее финансирование. О причинах я ничего не знаю, но договор не расторгнут, он действует, просто на данном этапе возникла проблема финансирования",- пояснил Г.Мелконян.
Он не захотел комментировать заявление губернатора области о том, что вместо строительства новой школы будет отремонтирован старый корпус.
Варденисская школа – первая, которую должна построить компания "Спитак камар", но ее руководитель надеется, что строить школы они будут и в дальнейшем.
А пока стороны соперничают за "монополию" на строительство, 87 варденисских школьников продолжают ходить в школу, имеющую 4-ю степень аварийности.