Հայաստանը ներկայացված է «United Fresh LIVE» սննդամթերքի միջազգային ցուցահանդեսին
Հունիսի 15-19-ը ավելի քան 50 փոքր և միջին ձեռնարկություններ Հայաստանից մասնակցեցին «United Fresh LIVE» սննդամթերքի միջազգային առցանց ցուցահանդեսին: Հայկական ընկերությունների մասնակցությունը հնարավոր է դարձել Արևելյան գործընկերություն՝ առևտրի համար պատրաստ. EU4Business-ի նախաձեռնության շրջանակում, որն իրականացվում է Առևտրի միջազգային կենտրոնի կողմից Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։
Ինչպես տեղեկացնում է նախաձեռնությունը, առաջատար այս ցուցահանդեսին Հայաստանը ներկայանում է #FruitfullArmenia առցանց տաղավարով, որտեղ ցուցադրված է հայկական չրերի, պահածոների, բուսական թեյերի, օրգանական սերտիֆիկացված արտադրանքի լայն տեսականի, ինչպես նաև մեղր, գինի, թարմ հատապտուղներ, շոկոլադ, մուրաբաներ և այլն։
Ցուցահանդեսը համախմբել է ընկերությունների 75 երկրներից՝ հնարավորություն ընձեռելով նրանց գործարար կապեր հաստատել միջազգային տարբեր շուկաների առաջատար կազմակերպությունների հետ, ուսումնասիրել գյուղատնտեսական մթերքի արտադրման, վերամշակման ու մատակարարման շղթաները և ծանոթանալ նորարարական լուծումներին՝ ուղղված արտադրողականության ու մրցունակության պահպանմանն ու բարելավմանը կորոնավիրուսային համավարակի պայմաններում։
Առաջատար փորձագետների մասնակցությամբ առցանց քննարկումների միջոցով «United Fresh LIVE»-ի մասնակիցները և այցելուները հարստացրին իրենց գիտելիքները կայուն գյուղատնտեսության զարգացման, սննդի անվտանգության, ճգնաժամային հաղորդակցության և այլ թեմաների վերաբերյալ։
«United Fresh LIVE»-ի վիրտուալ դռները բաց կլինեն ողջ ամռան ընթացքում՝ հնարավորություն տալով ցուցահանդեսի մասնակիցներին ու այցելուներին շարունակել շփումն ու ամրապնդել համագործակցությունը։ Միջոցառման կազմակերպիչն է հայտնի ամերիկյան «United Fresh Produce» ասոցիացիան։
Արևելյան գործընկերություն՝ առևտրի համար պատրաստ. EU4Business-ի նախաձեռնությունն աջակցում է Արևելյան գործընկերության երկրների փոքր և միջին ձեռնարկություններին նոր շուկաներ մուտք գործելու հարցում՝ կենտրոնանալով Եվրոպական միության վրա: Ծրագիրը ՓՄՁ-ներին աջակցում է միջազգային և ԵՄ շուկայի պահանջներին համապատասխան բարձր արժեքով ապրանքների արտադրման հարցում՝ նրանց կապելով արժեքի ստեղծման գլոբալ շղթաների և շուկաների գնորդների հետ։
Հայաստանում ծրագիրը հիմնականում աջակցում է ագրովերամշակման ոլորտին՝ կենտրոնանալով վերամշակված մրգերի և բանջարեղենի, չորացրած մրգերի ու բանջարեղենի և խոտաբույսերի ու թեյերի վրա՝ արտահանող և արտահանման համար պատրաստ ՓՄՁ-ներին օժանդակելով արժեքի ստեղծման ամբողջ շղթայի ընթացքում՝ նրանց օգնելով ստեղծել հավելյալ արժեքով ապրանքներ՝ միջազգային և ԵՄ շուկաների պահանջներին համապատասխան, և կապեր հաստատել ԵՄ շուկաների հետ:

From 15 to 19 June over 50 SMEs from Armenia participated in United Fresh LIVE! international food trade fair․ Their participation was made possible within the frames of the Eastern Partnership: Ready to Trade - an EU4Business initiative, which is implemented by the International Trade Centre with the support of the European Union.
#FruitFullArmenia virtual booth at this leading trade fair featured an array of dried fruit, canned fruits and vegetables, herbal teas, certified organic products, as well as honey, wines, berries, chocolate, a variety of jams etc.
The trade fair brought together companies from 75 countries enabling them to network with global market leaders from crop production, processing and supply chains and explore innovative solutions aimed at maintaining and improving competitiveness during COVID-19 pandemic.
Through online sessions featuring leading experts, participants and visitors of United Fresh LIVE! enriched their knowledge in sustainable agriculture, food security, crisis communication and other topics.
The virtual doors of United Fresh LIVE! will be open throughout the summer providing participants and visitors with the opportunity of continued networking and partnership. The organiser of the event is America’s famous United Fresh Produce Association.
Eastern Partnership: Ready to Trade - an EU4Business initiative helps small and medium-sized enterprises (SMEs) from Eastern Partnership countries to access new markets with a focus on the EU․ The intervention assists SMEs in producing value-added goods in accordance with international and EU market requirements; while linking them with buyers from global value chains and markets, in particular within the EU.
In Armenia, the project primarily supports the agro-processing sector, focusing on processed fruits and vegetables, dried fruits and vegetables, and herbs/teas, assisting exporting and export-ready SMEs along the whole value chain, helping them in producing value added goods in accordance with international and EU market requirements, and linking with EU markets.
For media inquiries contact Karen Gevorgyan, Manager of the Armenian project of the Eastern Partnership: Ready to Trade - an EU4Business initiative +37498255014.