«Էրեբունի» ԲԿ-ում կատարվել է ախալազիայի բացառիկ վիրահատություն
«էրեբունի» ԲԿ է դիմել 33-ամյա կին՝ նշելով, որ ավելի քան 3 տարի ունի ցավ կրծքավանդակում, քաշի անկում, սրտխառնոց, սնվելու ընթացքում դժվարություններ:
Բժշկական կենտորոնի տարածած հաղորդագրության համաձայն անհրաժեշտ բոլոր հետազոտություններից հետո ախտորոշվել է հազվադեպ հանդիպող հիվանդություն՝ կերակրափողի ախալազիա:
«Էրեբունի» ԲԿ վիրաբուժական էնդոսկոպիայի ծառայության ղեկավար Արման Պետրոսյանը որոշել է կատարել պերօրալ միէկտոմիա՝ էնդոսկոպիկ եղանակով: Կերակրափողի էնդոսկոպիկ պերօրալ միէկտոմիան ախալազիայի բուժման ամենաժամանակակից եւ նորագույն մեթոդ է: Այս մեթոդով վիրահատություններն արդեն 3 տարի է «Էրեբունի» ԲԿ-ում իրականացվում էին Սանկտ Պետերբուրգի Պավլովի անվան համալսարանական կլինիկայի էնդոսկոպիկ վիրաբուժության եւ անհետաձգելի բժշկության բաժանմունքի ղեկավար Ալեքսանդր Սմիրնովի հետ: Սակայն այս անգամ «Էրեբունի» ԲԿ վիրաբուժական էնդոսկոպիայի ծառայության ղեկավար Արման Պետրոսյանն այս վիրահատությունը կատարել է միայնակ, առանց ռուսաստանցի գործընկերոջ:
Վիրահատությունն անցել է հարթ, առանց բարդությունների, հիվանդը բժշկական կենտրոնից դուրս է գրվել վիրահատության 3-րդ օրը:
Ախալազիան կերակրափողի հազվադեպ հանդիպող հիվանդություն է ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, որը թեեւ կյանքին վտանգ չի սպառնում, սակայն էականորեն վատթարացնում է կյանքի որակը: Սպազմի հետեւանքով առաջանում է կերակրի ընդունման անհնարինություն, ուժեղ սրտխառնոց:

В МЦ ЭРЕБУНИ проведена уникальная эндоскопическая операция
В МЦ ЭРЕБУНИ обратилась 33-летняя женщина, отмечая, что более 3 лет у нее боли в грудной клетке, потеря в весе, тошнота, затруднение при приеме пищи. После проведения всех необходимых клинико-лабораторных исследований было диагностировано редко встречающееся заболевание - ахалазия пищевода. Руководитель службы оперативной эндоскопии МЦ ЭРЕБУНИ Арман Петросян принял решение о проведении пероральной миэктомии эндоскопическим методом.
Эндоскопическая пероральная миэктомия пищевода - самый современный и новейший метод лечения ахалазии. 3 года этим методом операции в МЦ ЭРЕБУНИ проводились вместе с руководителем Отделения эндоскопической хирургии и неотложной медицины Санкт-Петербургской университетской клиники им. Павлова Александром Смирновым. Однако на сей раз руководитель Службы оперативной эндоскопии МЦ ЭРЕБУНИ Арман Петросян эту операцию провел один, без российского коллеги. Операция прошла гладко, без осложнений: больная была выписана из медцентра на 3-й день после операции.
Ахалазия - заболевание пищевода, которая хоть и не угрожает жизни, однако существенно ухудшает ее качество. В результате спазма возникает затруднение при приеме пищи, сильная тошнота.
Необходимо отметить, что для этой операции необходимы как серьезные профессиональные навыки, так и техническая оснащенность.
Напомним, что Служба оперативной эндоскопии МЦ ЭРЕБУНИ оснащена сверхсовременным эндоскопическим аппаратом знаменитой компании PENTAX MEDICAL, что дает возможность диагностировать заболевания пищевода, желудка и кишечника на ранней стадии, а также, при обнаружении новообразований, на месте провести оперативное вмешательство.