Անդրանիկ Քոչարյան. «Ի հայտ են եկել փորձագետներ, որոնք իրենց ելույթներով սկսել են վտանգել երկրի անվտանգությունը»
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում քննարկվում է 2019 թվականի պետական բյուջեի կատարման նախագիծը: ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն իր ելույթում ափսոսանք հայտնեց, որ նիստին ներկա չէ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը: Քոչարյանն անդրադարձավ վերջին օրերին քննարկվող կառավարության թվացյալ անհաջողություններին, որոնց մասին բարձրաձայնում էր խորհրդարանական երկրորդ ուժը` պահանջելով Կառավարության հրաժարականը:
«Այս քննարկումների արդյունքում ես օրվա մեջ մի քանի անգամ իրավասու անձանց հետ քննարկում էի` սով լինելու է, թե՞ չէ: Վերջին շրջանում սկսեցին հայտնվել բայղուշներ և անել բայղուշություններ, առաջին մեծ բայղուշությունն արեց համազգային փեսան (նկատի ունի Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանին-հեղ.), երբ իր սերիալներից մեկում անդրադարձ կատարեց անվտանգության ոլորտին ու բանակի վերջին ձեռքբերումներին»,-ասաց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով` ի հայտ են եկել փորձագետներ, որոնք իրենց ելույթներով սկսել են վտանգել երկրի անվտանգությունը:
«Հասանք այն աստիճանի, որ պատերազմող երկի հակառակորդին հուշեցինք, որ կարող են սկսել հարձակումներ: Ուզում եմ մեր այս ընկերներին հիշեցնել` դուք, ըստ էության, պատերազմ եք հայտարարում մեր սեփական ժողովրդին, բայց այդ պատերազմում արդեն պարտվել եք»,-ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը:
Ըստ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի` պաշտպանության նախարարությունը քանակական ու որակական չափանիշներով ոչ միայն իր առջեւ դրած խնդիրները լուծել է, այլ ավելին` ունենք ձեռքբերումներ: Քոչարյանի խոսքով` այդ ձեռքբերումները նկատել է նաև հակառակորդ երկրի պաշտպանության նախարարը:
Անդրանիկ Քոչարյանը համոզմունք հայտնեց, որ նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի համաձայն` անվտանգության ամբողջ համակարգում կան ձեռքբերումներ:
Քոչարյանն անդրադարձավ նաև 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի դեպքերը քննող հանձնաժողովի աշխատանքին` ասելով, որ զեկույցը սեպտեմբերին կուղարկեն ԱԺ նախագահին, ապա կորոշեն, թե ինչպես հանրությանը ներկայացնել դրա փակ և բաց մասերը:

Андраник Кочарян: “Появились эксперты, которые своими выступлениями ставят под угрозу безопасность страны”
На сегодняшнем внеочередном заседании парламента обсуждается отчет о выполнении госбюджета 2019 г. Председатель постоянной комиссии Национального Собрания по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян в своем выступлении выразил сожаление отсутствием на заседании фракции “Процветающая Армения”.
Кочарян коснулся обсуждения в последние дни кажущихся неудач правительства, о которых говорит вторая по численности парламентская сила. Она также выступает с требованием отставки правительства.
“В результате этих обсуждений я в течение дня несколько раз обсуждаю с компетентными лицами вопрос о том, будет в стране голод или нет. В последнее время стали появляться разные кликуши. Первым начал заниматься кликушеством “общенациональный зять” (то есть зять экс-президента Сержа Саргсяна Микаел Минасян. – Авт.), который в одном из своих “сериалов” коснулся сферы безопасности и последних приобретений армии”,- сказал А.Кочарян.
По его словам, появились эксперты, которые своими выступлениями ставят под угрозу безопасность страны.
“Дошли до того, что противнику страны, которая находится в состоянии войны, подсказывают, что он может начать наступление. Хочу напомнить этим товарищам: вы, по сути, объявляете войну собственному народу, но в этой войне вы уже проиграли”,- отметил депутат.
По словам председателя постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности, Министерство обороны не только выполнило поставленные перед ним задачи, но и имеет достижения, которые уже заметил министр обороны страны-противника.
Андраник Кочарян выразил убежденность, что отчет о выполнении бюджета прошлого года свидетельствует о достижениях в системе безопасности.
Касаясь работы возглавляемой им комиссии по расследованию обстоятельств апрельской войны 2016 г., Кочарян сообщил, что в сентябре доклад передадут председателю НС, после чего можно будет решить, как представить общественности его закрытые и открытые разделы.