«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը դիմեց Սահմանադրական դատարան
Քիչ առաջ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչներն իրենց դիմումը մուտքագրեցին Սահմանադրական դատարան (ՍԴ)` վիճարկելու խորհրդարանի ընդունած Սահմանադրության փոփոխության նախագծի սահմանադրականությունը:
Հիշեցնենք, որ ըստ այդ նախագծի` այսօրվանից ՍԴ երեք անդամ-դատավորների` Ֆելիքս Թոխյանի, Ալվինա Գյուլումյանի և Հրանտ Նազարյանի, իսկ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցվելու են: Խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով` դիմումի ներքո ստորագրել է 26 պատգամավոր:
Երեկ գիշերվանից, երբ հայտնի դարձավ ԲՀԿ-ի` ՍԴ դիմելու մասին, քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչները պնդում էին, որ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն 1/5-ը ոչ թե 26-ն է, այլ 27-ը, հետևաբար դիմումը չի կարող մուտք արվել:
Զոհրաբյանն այս հարցի վերաբերյալ չցանկացավ մեկաբանություն տալ:
Զոհրաբյանի խոսքով` երեկոյան ՍԴ են ուղարկել դիմումի էլեկտրոնային տարբերակը, այժմ բերել են բնօրինակը: Պատգամավորը հայտնեց, որ ՍԴ աշխատակազմի ղեկավարն ասել է, որ սահմանված ընթացակարգերի համաձայն` կորոշվի դիմումը վարույթ ընդունվում է, թե ոչ: Դրա համար անհրաժեշտ է առավելագույնը 15 օր:

Фракция “Процветающая Армения” обратилась в Конституционный суд
Немногим ранее представители парламентской фракции “Процветающая Армения” передали в Конституционный суд заявление, которым оспаривают конституционность принятого Национальным Собранием изменения в Основном законе стране.
Напомним, что в соответствии с этим изменением с сегодняшнего дня прекращены полномочия трех членов-судей КС – Феликса Тохяна, Альвины Гюлумян и Гранта Назаряна, а также полномочия председателя КС Грайра Товмасяна.
По словам члена фракции “ПА” Наиры Зограбян, под заявлением подписались 26 депутатов.
Со вчерашнего дня, когда стало известно об обращении “Процветающей Армении” в Конституционный суд, представители политического большинства утверждают, что 1/5 от общего числа депутатов – не 26, а 27, а это значит, что заявление не может быть оприходовано.
Н. Зограбян не пожелала комментировать этот вопрос, отметив, что вечером они отправили в Конституционный суд электронную версию заявления, а сейчас принесли оригинал.
Руководитель администрации КС сообщил, что в течение 15 дней будет принято решение, принять заявление в производство или нет.