Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո «Անտարես» հրատարակչության տնօրեն Արմեն Մարտիրոսյանի և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնի ընդունարանի տնօրեն, անեսթեզիոլոգ, ռեանիմատոլոգ Կարեն Տոնոյանի հետ անցկացրել է ճեպազրույց:
Վարչապետը նշել է, որ պարետատունը քննարկել է Հայաստանում համաճարակային իրավիճակը և եկել այն եզրակացության, որ չկա այլընտրանք ու առաջիկայում պետք է գնալ հակահամաճարակային կանոնների խստացման։ «Քանի դեռ թվերի փոփոխություն չունենք, քանի դեռ հակառակ դինամիկա չենք արձանագրել, պետք է գնանք խստացման կանոններով, ընդ որում՝ այդ խստացումների փաթեթը կարող է ամենատարբեր ուղղություններն ունենալ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։ Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում հակահամաճարակային կանոնների խախտման դեպքերը սկսել են առավել ցայտուն արտահայտվել։ «Գիտեք, որ ունենք քրեական գործ հակահամաճարակային կանոնի խախտման դեպքի առթիվ, երբ դրական ախտորոշմամբ քաղաքացին տաքսի վարելով է զբաղվել, իրավապահներն արձանագրել են և քրեական գործ են հարուցել այդ փաստի կապակցությամբ»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետը ցավով նշել է, որ Հայաստանը կորոնավիրուսային համաճարակի ցուցանիշների առումով նոր հակառեկորդներ է սահմանում։ «Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը 1 միլիոն բնակչին ընկնող վարակվածների և ամենօրյա նոր վարակների թվով առաջատար տեղ է զբաղեցնում աշխարհում։ Սա մեծ խնդիր է մեզ համար, բոլորիս համար, բայց կա մեկ շատ ավելի կարևոր խնդիր, որից, մեր կարծիքով, բխում է այս երկրորդ խնդիրը. իրավիճակի գիտակցումը և տրամադրությունը Հայաստանի Հանրապետությունում չկա, որովհետև հիմա այս պայմաններում մեր երկրում պետք է լիներ մի իրավիճակ, որ երկրի երեք միլիոն բնակչությունը ամբողջությամբ ամենօրյա ռեժիմով պայքարում է համավարակի դեմ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի կանոնները խախտելու փաստերով հարուցված վարչական իրավախախտումների ընթացակարգը մոտենում է այն փուլին, երբ դիմակ կրելու կանոնները խախտելու համար արձանագրված տուգանքները պետք է սկսեն բռնագանձվել։ «Քննարկում ենք նաև օրենսդրական այնպիսի փոփոխություններ մտցնելը, որով տուգանքի նշանակումից մինչև գանձելու պահը առավել կարճ կտևի։ Նորից եմ ասում, որ այս միջոցներին գնում ենք ոչ թե քաղաքացիներին տուգանելու համար, քավ լիցի, մեր խնդիրը չէ որևէ մեկին տուգանելը, այլ պարզապես ուզում ենք ասել, որ մեզնից յուրաքանչյուրն ունի չտուգանվելու հնարավորություն և նույնիսկ երաշխիք, և այդ երաշխիքը հակահամաճարակային կանոնների պահպանումն է»,- նշել է վարչապետը:
Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ բժշկական կենտրոնի ընդունարանի տնօրեն, անեսթեզիոլոգ, ռեանիմատոլոգ Կարեն Տոնոյանն ասել է, որ իրեն հաջողվել է հաղթահարել կորոնավիրուսը, բայց վարակի դեմ իր պայքարը դեռ ավարտված չէ: «Ես պայքարելու եմ այնքան ժամանակ, մինչև այս վարակի սպառնալիքն ամբողջությամբ չեզոքացվի: Սկզբում դա շատ դժվար էր ու մենք չգիտեինք՝ ինչպես պայքարել կորոնավիրուսի դեմ, անընդհատ սովորում էինք, պարզում թույլ կողմերը, բայց խուճապի մեջ ընկանք առաջին վարակվածին տեսնելիս»,- նշել է նա: Բժշկի խոսքով՝ կորոնավիրուսը հիվանդի վրա նույնքան արագ է ազդում, որքան տարածվում է ամբողջ երկրով: Տոնոյանը բոլորին հորդորել է միավորվել ու միասին պայքարել այս վարակի դեմ, ինչպես դա անում էին մեր զինվորները ռազմի դաշտում:
Արմեն Մարտիրոսյանը, ում հայրը՝ Աքիլես Մարտիրոսյանը, հունիսի 19-ին 77 տարեկանում մահացել է կորոնավիրուսից, նշել է. «Ասել, որ կորոնավիրուսն անվտանգ է, համարժեք է նրան, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ասեին՝ ադրբեջանցի զինվորը կամ անօդաչու թռչող սարքը վտանգ չի ներկայացնում: 4.5 ամիս ես չեմ շփվել հարազատներիս հետ, սակայն, միևնույն է, չեմ կարողացել ապահովել պայմաններ, որպեսզի նրանք, ովքեր չեն պահպանում անվտանգության կանոնները, նույնպես չշփվեն ընտանիքիս հետ: Դա հանգեցրել է նրան, որ իմ ամբողջ ընտանիքը և եղբորս ընտանիքում գրե թե բոլորը վարակվել են, իսկ եղբայրս այժմ գտնվում է հիվանդանոցում: Իմ օրինակն այն մասին է, որ եթե անգամ մենք ինքներս հետևում ենք կանոններին, միևնույն է հանդուրժում ենք նրանց, ովքեր չեն պահպանում դրանք, և խնդիրը չի լուծվում»:

После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с директором издательства “Антарес” Арменом Мартиросяном и директором приемного отделения медицинского центра “Святой Григорий Просветитель”, анестезиологом, реаниматологом Кареном Тонояном.
Премьер-министр отметил, что комендатура обсудила эпидемическую ситуацию в Армении и пришла к выводу, что альтернативы нет, и в ближайшее время необходимо пойти на ужесточение противоэпидемических правил. “До тех пор, пока у нас не будет изменений в цифрах, пока мы не зарегистрируем противоположную динамику, мы должны идти путем ужесточения правил, причем, пакет этих ужесточений может быть самым разнообразным”, - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, случаи нарушения противоэпидемических правил в Армении стали более выраженными. “Вы знаете, что у нас есть уголовное дело о нарушении противоэпидемических правил, когда гражданин с положительным диагнозом водил такси, правоохранительные органы зафиксировали это и возбудили уголовное дело по этому факту”, - отметил глава правительства.
Премьер-министр с сожалением отметил, что Армения устанавливает новые антирекорды по показателям эпидемии коронавируса. “Сегодня Республика Армения занимает лидирующие позиции в мире по количеству зараженных на 1 миллион жителей и числу новых ежедневных заражений. Это большая проблема для нас, для всех нас, но есть еще одна, гораздо более важная проблема, из которой, на наш взгляд, вытекает эта вторая проблема: в Республике Армения нет осознания ситуации, потому что сейчас в этих условиях в нашей стране должна была бы быть ситуация, когда трехмиллионное население страны в ежедневном режиме боролось бы с эпидемией”, - сказал Никол Пашинян.
Глава правительства отметил, что процедура возбужденных в связи с нарушением правил правового режима чрезвычайного положения административных правонарушений приближается к той стадии, когда должны быть изъяты штрафы за нарушение правил ношения маски. “Мы обсуждаем также введение таких законодательных изменений, которые сократят срок от наложения штрафа до момента его взимания. Я повторяю, что мы идем на эти меры не для того, чтобы штрафовать граждан, не дай Бог, наша задача не в том, чтобы кого-нибудь штрафовать. Мы просто хот им сказать, что у каждого из нас есть возможность и даже страховка от того, чтобы не быть оштрафованным, и эта страховка - соблюдение противоэпидемических правил”, - отметил премьер-министр.
Директор приемного отделения медицинского центра “Святой Григорий Просветитель”, анестезиолог, реаниматолог Карен Тоноян сказал, что ему удалось побороть коронавирус, но его борьба с инфекцией еще не окончена. “Я буду бороться до тех пор, пока угроза этой инфекции не будет полностью устранена. Сначала это было очень сложно, и мы не знали, как бороться с коронавирусом, мы постоянно учились, выявляли слабые стороны, но мы впали в панику, когда увидели первого зараженного человека”, - отметил он. По сло вам доктора, коронавирус поражает пациента так же быстро, как распространяется по всей стране. Тоноян призвал всех объединиться и вместе бороться с этой инфекцией, как это делали наши солдаты на поле боя.
Армен Мартиросян, чей отец Ахиллес Мартиросян 19 июня умер от коронавируса в возрасте 77 лет, отметил: “Сказать, что коронавирус безопасен, равноценно тому, как если бы во время апрельской войны сказали бы, что азербайджанский солдат или беспилотник не представляют угрозы. В течение 4,5 месяцев я не контактировал со своими родственниками, но все равно не смог обеспечить условия, чтобы те, кто не соблюдает правила безопасности, тоже не контактировали с моей семьей. Это привело к тому, что почти вся моя семья и почти вс е члены семьи моего брата заразились, а мой брат сейчас находится в больнице. Мой пример о том, что даже если мы сами соблюдаем правила, все равно терпимо относимся к тем, кто не соблюдает их, и проблема не решается”.