Նոր դեմքե՞ր, թե՞ նոր «գործիքներ»
Հասարակական այլ շերտերից քաղաքականություն մտնելու, խորհրդարան անցնելու գործընթացը անբնական երևույթ չէ: Ավելին` դա նույնիսկ անհրաժեշտ է` քաղաքական համակարգը մշտապես թարմացնելու, նոր շնչառություն հաղորդելու և, ի վերջո, հասարակության առջև բացվելու տեսանկյունից: Բայց երբ այդ գործընթացը սկսվում և ավարտվում է ընտրությունների նախօրեին, մեկ շնչում և մասշտաբային բնույթ է ստանում, պարզ է դառնում, որ գործ ունենք ուղղորդված և հստակ միտումներ ունեցող մարտավարական պրոցեսների հետ, որտեղ այդ հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներին ոչ այնքան սուբյեկտների, որքան օբյեկտի դեր է վերապահվում:
Բնական չէ, երբ մտավորական շրջանակների, շոու բիզնեսի, լրագրության բազմաթիվ ներկայացուցիչների մոտ հենց նույն պահին միանգամից քաղաքականանալու, ավելին` կուսակցականանալու անհագուրդ ցանկություն է առաջանում: Առավել ևս, երբ նրանք չեն թաքցնում, որ պարզապես փորձում են ընդառաջ գնալ իրենց ներկայացված առաջարկներին ու օգտվել ընձեռվող հնարավորությունից: Ամբողջ հարցն այն է, թե ինչն է դրդում այդ մարդկանց ընդգրկվելու կուսակցությունների ցուցակներում և անցնելու խորհրդարան:
Գաղափարականությունն այստեղ ոչ մի կապ չունի: Մի կողմից` որովհետև այն կուսակցությունները, որոնց ուղղությամբ սկսվել է այս հոսքը, առհասարակ գաղափարական չեն կամ այդպիսին են «ձեռքի հետ»: Իսկ մյուս կողմից` այդ մարդիկ իրենք գաղափարական մարտիկներ չեն, հակառակ դեպքում ոչ թե կձգտեին միայն ընդգրկվել ցուցակներում, այլ անդամագրվել կուսակցություններին, ընդ որում` ընտրությունների մեկնարկից շատ ավելի վաղ: Կապ չունի նաև երկրի փրկության գործին համեստ նպաստ բերելու` այս դեպքում կեղծ կատեգորիան: Որովհետև երկրի փրկության սուրբ գործը չի ենթադրում անպայման ընդգրկում հենց իշխանական կուսակցությունների ցուցակներում, որով, ուզես թե չուզես, պատասխանատու ես դառնում հենց այդ կուսակցության գործունեության համար: Ընդհակառակը, եթե երկիրը փրկելու կամ քաղաքականության մեջ ընդգրկվելու անհրաժեշտություն է զգացվել, լավ օրից չէ, ուրեմն դժգոհ ես հենց առկա իշխանության և այն ամբողջացնող քաղաքական ուժերի գործունեությունից: Պարզ տրամաբանությունը հուշում է, որ ոչ թե պետք է ապավինել նրանց հզորությանը և, դրա մասը կազմելով, ինչ-որ տեղ այն ավելի հզորացնել, այլ լծվել դրանց հեռացնելու գործին:
Սա նույնիսկ այդ ուժերը ներսից վերափոխելու հարց չի կարող լուծել, որովհետև դրա համար անհրաժեշտ է, որ համալրող կոնտինգենտը որակական մեծամասնություն կազմի: Մինչդեռ խոսքը այդ ծավալների նոր դեմքերի «ներարկումների» մասին չէ: Չունենալով այդ մեծամասնությունը` կամա թե ակամա, այս մարդիկ հայտնվելու են համակարգի կենսունակությունն ապահովողների ու սնուցողների կարգավիճակում: Եվ սա շատ ավելի վտանգավոր է, որովհետև եթե, օրինակ, օլիգարխները ստիպված են դա անում` կոնկրետ շահագրգռություններ և կորցնելու բան ունենալու պատճառով, ապա ինտելեկտուալ այս հատվածը, որը կարողանում է օբյեկտիվորեն գնահատել իրավիճակը և տեսնել դրանում նույն կուսակցությունների հետքը, և ամենակարևորը` ունի ընտրություն կատարելու և հրաժարվելու հնարավորություն, ընդունում է նրանց թիմի մասը դառնալու գիտակցված որոշում:
Աշխատում է պարզապես անձնական ամբիցիաների գործոնը, որը բխում է «իսկ ինչու՞ ոչ ես» կամ «ինչո՞վ եմ մյուսներից պակաս» կենսափիլիսոփայությունից: Առավել ևս, որ իշխանության մեջ նոր կարգավիճակը նրանց նաև գործելու և գուցե անձնական խնդիրները լուծելու շատ ավելի իրական, լուրջ լծակներ ու հնարավորություններ է ընձեռելու, ինչը զուտ մարդկային առումով միանգամայն հասկանալի է:
Նաիրա Զոհրաբյանի ֆենոմենը ցույց է տալիս, որ այս որակը նաև կարողանում է պայքարել կուսակցության հեղինակության համար և դա անում է անհամեմատ ավելի որակով, քան կուսակցական վետերանները, որոնցից շատերն արդեն տեմպից ետ են ընկել ու անհամատեղելի են այսօրվա պահանջներին ու մտածողությանը:
Այս տեսանկյունից իշխանական կուսակցություններին այս համալրումն ավելի քան անհրաժեշտ է. այն ոչ միայն դիմագիծ, այլև ներքին բովանդակություն փոխելու տպավորություն կարող է թողնել, ինչը բխում է պրագմատիկ հաշվարկներից: Սոցիալական ցանցերի առկայությունը, տեղեկատվության այլընտրանքային աղբյուրների և ուղիների բազմազանությունը, միջազգային կառույցների առջև ստանձնած պարտավորությունները, մարտի 1-ի մղձավանջը չկրկնելու հրամայականը, ինչպես նաև ընտրական նոր օրենսգրքով սահմանված զգալի կաշկանդումները գրեթե բացառելու են բիրտ ուժի մոբիլիզացմամբ ընտրակեղծիքների իրականացումն ու ընտրությունների արդյունքների պարզ նկարչությունը: Դրա մասին վկայեց անցած ամիս Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունների ընթացքը: Եվ իշխանություններն ավելի շատ ստիպված են ապավինել քաղաքակիրթ, ավելի ստվերային խախտումներին և շատ ավելի` քաղտեխնոլոգիաներին:
Նոր, հասարակության կողմից ավելի ընկալելի անհատականությունների միջոցով դիմագծի փոփոխությունները ծառայելու են հենց այդ նպատակին:
Փաստորեն, այս մարդիկ դառնալու են գործիք նախընտրական մանիպուլյացիաներում: Իսկ որ խոսքը հենց իբրև գործիք «օգտագործելու» մասին է, փաստում է թեկուզ այն հանգամանքը, որ նրանց, այսպես թե այնպես, ստիպելու են աշխատել հին ու նոր օլիգարխների, թաղային հեղինակությունների կողքին, նրանց ստվերում ու նրանց փոխարեն: Այսինքն` իրականում այս փոփոխությունը արմատական ու սկզբունքային չէ, թեև երկարաժամկետ կտրվածքով կարող է նաև բերել որակական փոփոխությունների, որովհետև սա այն դեպքերից է, երբ գիտակից փոքրամասնություն կազմող որակը կարող է ճնշել մեծամասնություն կազմող անորակությանը: Բայց գոնե տեսանելի հեռանկարի կտրվածքով էական տարբերություններ չեն կարող լինել:
ՌԴ Պետդումայի նախորդ ընտրություններում իշխող «Միացյալ Ռուսաստան» կուսակցությունը ևս կիրառել էր այս տեխնոլոգիան` հասարակական աջակցության հենքը մեծացնելու ակնկալիքով, ինչպես այսօր Հայաստանում է: Սակայն 4 տարի անց կայացած ընտրություններում այդ կուսակցությունը մոտ 15 տոկոսով ավելի քիչ ձայներ ստացավ: Այսինքն` առարկայորեն այս կոնտինգենտը ոչ մի էական ներքին փոփոխության չէր բերել: Ընդամենը հարմարվել էր խաղի կանոններին, ձևավորված մշակույթին: Գրեթե բոլոր հարցերում ռուսական մոդելները պատճենահանող մեր իշխանությունը կանգնած է նույն հեռանկարի առջև:

Новые лица или новые "инструменты"?
Процесс прихода в политику или избрания в парламент представителей других общественных слоев не является неестественным. Более того, он необходим для постоянного обновления, придания нового дыхания и, наконец, обеспечения открытости для общества политической системы. Но когда этот процесс начинается и заканчивается в преддверии выборов и носит масштабный характер, то становится понятно, что мы имеем дело с управляемыми и имеющими четкие тенденции тактическими процессами, в которых представителям данного общественного сектора отведена роль не столько субъектов, сколько объектов.
Неестественно, когда у многочисленных представителей интеллектуальных кругов, шоу-бизнеса, журналистики в одно и то же время сразу возникет неутомимое желание политизироваться, более того – стать партийными. Тем более, что они сами не скрывают, что просто идут навстречу полученным предложениям и хотят воспользоваться предоставленной возможностью. Весь вопрос в том, что заставляет этих людей входить в партийные списки для избрания в парламент.
Идеология тут не при чем. С одной стороны потому, что партии, куда начался приток, вообще не являются идейными либо являются таковыми попутно. С другой стороны эти люди сами не являются идейными борцами, в противном случае они бы стремились не к тому, чтобы войти в списки, а к тому, чтобы вступить в партии, причем задолго до начала избирательного процесса. Не убеждают и ложные в данном случае заявления о желании внести скромный вклад в дело спасения страны. Священное дело спасения страны не предполагает обязательно вхождение в списки именно властных партий, что – хотят они того или нет – возлагает на них ответственность за деятельность данной партии. Наоборот, если ты чувствуешь необходимость в спасении страны или в приходе в политику, то это не от хорошей жизни – значит ты недоволен деятельностью властей и входящих в них политических сил. Элементарная логика подсказывает, что вместо того, чтобы уповать на силу властей и входить в их состав, тем самым еще больше усиливая их, нужно подключиться к делу отстранения властей от управления страной. Это даже не решает вопрос реформирования этих сил изнутри, поскольку для этого необходимо, чтобы пополняющий их контингент составил качественное большинство. Между тем речь не идет об "инъекциях" новых лиц в таких масштабах. Не составив качественное большинство, эти люди, вольно или невольно, окажутся в статусе тех, кто обеспечивает жизнедеятельность системы и питает ее. А это намного опаснее, так как если, скажем, олигархи делают это вынужденно, в силу конкретной заинтересованности и возможных потерь, то интеллектуальный слой, способный объективно оценивать ситуацию и видеть в ней след деятельности тех же партий, а самое главное – имеет возможность выбора и отказа, принимает осознанное решение стать частью их команды.
Действует лишь фактор личных амбиций, который вытекает из жизненной философии – "а почему не я?" или "чем я хуже других". Тем более, что новый статус во власти предоставляет им реальные и гораздо более серьезные рычаги и возможности действовать и, почему нет, решать личные проблемы, что в чисто человеческом плане вполне понятно.
Феномен Наиры Зограбян показывает, что такое качество способно бороться и за авторитет партии и делает это намного лучше, чем партийные ветераны, многие из которых уже не соответствуют сегодняшним требованиям и мышлению.
С этой точки зрения такое пополнение более чем необходимо властным партиям и может создать впечатление изменения не только их облика, но и внутреннего содержания, что вытекает из прагматичных расчетов.
Наличие социальных сетей, многообразие альтернативных источников информации, обязательства перед международными структурами, необходимость исключить повторение кошмара 1 марта, а также установленные новым Избирательным кодексом существенные ограничения почти исключают возможность осуществления путем мобилизации грубой силы избирательных фальсификаций и примитивного рисования результатов выборов. Об этом свидетельствовал ход состоявшихся в прошлом месяце выборов мэра города Раздана. Поэтому власти вынуждены надеяться больше на цивилизованные и более теневые нарушения и гораздо больше – на политтехнологии.
Именно этой цели будет служить изменение облика партий с помощью новых, более воспринимаемых обществом личностей.
Эти люди фактически станут инструментом в предвыборных манипуляциях. А то, что речь идет именно об их "использовании" в качестве инструмента, подтверждается хотя бы тем обстоятельством, что их так или иначе заставят работать вместе со старыми и новыми олигархами и местными криминальными авторитетами, в их тени и вместо них. То есть на самом деле это изменение не носит радикальный и принципиальный характер, хотя в долгосрочном разрезе может и привести к качественным изменениям. Потому что это тот случай, когда качество, которое составляет сознательное меньшинство, может подавить брак, составляющий большинство. Но во всяком случае в обозримом будущем существенных изменений ожидать не следует.
На предыдущих выборах в Госдуму РФ правящая партия "Единая Россия" тоже применила эту технологию в надежде добиться более широкой общественной поддержки, что сегодня делается и в Армении. Однако на состоявшихся через 4 года выборах эта партия получила на 15% меньше голосов. То есть предметно этот контингент не привел к какому-либо существенному внутреннему изменению. Произошло всего лишь приспособление к правилам игры, к сформировавшейся культуре. Перед такой перспективой стоят и наши власти, которые почти во всех вопросах копируют российские модели.