ՊՀԾ-ն կաջակցի երբևէ եղած ամենամեծ թվով սովյալներին, քանի որ կորոնավիրուսը խոցում է հիմնականում աղքատ ժողովուրդներին
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրն (ՊՀԾ) այսօր հայտարարեց սովյալների թվի զանգվածային աճ աշխարհում, որոնց պլանավորում է օժանդակել, քանի որ ՔՈՎԻԴ-19-ի համավարակի սոցիալ-տնտեսական ավերիչ ազդեցությունը ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում միլիոնավոր մարդկանց մղում է դեպի պարենային անապահովություն: Այս մասին ՊՀԾ-ն մամուլի հաղորդագրություն է տարածել։
ՊՀԾ գործադիր տնօրեն Դեյվիդ Բիզլին նշել է. «Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առաջնագիծը հարուստ աշխարհից տեղափոխվում է դեպի աղքատ աշխարհ: Մինչև բժշկական պատվաստանյութ ունենալը սնունդը քաոսի դեմ լավագույն պատվաստանյութն է: Առանց դրա մենք հնարավոր է տեսնենք սոցիալական անկարգությունների և բողոքի ցույցերի աճ, միգրացիայի աճ, հակամարտությունների խորացում, ինչպես նաև համատարած թերսնուցում այն բնակչության շրջանում, որոնք նախկինում պաշտպանված էին սովից»:
Սովի աճող ալիքին զուգահեռ խնդիրները լուծելու նպատակով ՊՀԾ-ն իրականացնում է իր պատմության մեջ ամենամեծ մարդասիրական օգնությունը՝ աջակցություն ստացող մարդկանց թիվը հասցնելով մինչև 138 միլիոնի՝ 2019 թ.-ի ռեկորդային 97 միլիոնի փոխարեն: Սակայն անհրաժեշտ է կայուն ֆինանսավորում, որպեսզի հնարավոր լինի շտապ աջակցել համաճարակի հետևանքով տուժած ամենախոցելի խմբերին, ինչպես նաև աջակցել կառավարություններին և գործընկերներին, քանի որ նրանք զսպում են հիվանդության տարածումը և զբաղվում համաճարակի հետևանքների հաղթահարումով:
ՊՀԾ-ի ավելի վաղ արված կանխատեսումներն այն մարդկանց թվաքանակի վերաբերյալ, ովքեր ՔՈՎԻԴ-19-ի հետևանքով կհայտնվեն պարենային անապահովության մեջ, այժմ զտվել են և արտացոլում են իրական ժամանակում մոնիթորինգի և գնահատման արդյունքները: Այդ արդյունքները ցույց են տալիս, որ սովյալների թիվն այն երկրներում, որտեղ գործում է ՊՀԾ-ն, մինչև տարեվերջ կարող է հասնել մինչև 270 միլիոնի, ինչը 82 տոկոսով գերազանցում է մինչհամաճարակային ցուցանիշը:
Այս ճգնաժամն ընթանում է այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ աշխարհում սննդային անապահովության մեջ գտնվող մարդկանց թիվը վերջին չորս տարիների ընթացքում արդեն իսկ աճել էր գրեթե 70 տոկոսով՝ բարդացնելով կլիմայի փոփոխության, կոնֆլիկտների և սոցիալ-տնտեսական ցնցումների հետևանքներն աշխարհի այն շրջաններում, որոնք նախկինում կարողացել են խուսափել պարենային անապահովության խիստ բարձր մակարդակից:
«Այս աննախադեպ ճգնաժամն աննախադեպ պատասխան է պահանջում: Եթե մենք արագորեն և արդյունավետ չարձագանքենք այս վիրուսային սպառնալիքին, ապա արդյունքը չափվելու է մարդկային կորուստներով, և քաղցը զսպելու համար ջանքերն այլևս ապարդյուն կլինեն», - նշել է Բիզլին:
Սովի նոր դեմքը պահանջում է մասնագիտական արձագանքներ՝ մեծացնելով կանխիկ փոխանցումների օգտագործումը, ինչպես նաև մեծ ուշադրություն դարձնելով քաղաքային միջավայրերի վրա: Ըստ ՊՀԾ-ի նոր մոտեցման՝ աջակցությունը կտրամադրվի կանխիկ և վաուչերներով, որոնք քաղաքային համայնքներին հնարավորություն կտան բավարարել իրենց պարենի պահանջները տեղական շուկաներում` միաժամանակ խթանելով տնտեսությունը։
Կյանքեր փրկելու նպատակով օգնություն տրամադրելու շրջանակներում ՊՀԾ-ն իր յուրօրինակ աջակցությունը կտրամադրի նաև կառավարություններին՝ սոցիալական պաշտպանության և սննդի համակարգերին աջակցելու միջոցով, այսպիսով օգնելով և հզորացնելով խոցելի համայնքները։

WFP To Assist Largest Number Of Hungry People Ever, As Coronavirus Devastates Poor Nations
The United Nations World Food Programme (WFP) today announced a massive rise in the number of hungry people it plans to assist around the world, as the devastating socio-economic impacts of the COVID-19 pandemic push millions more people into food insecurity in low- and middle-income countries.
“The frontline in the battle against the coronavirus is shifting from the rich world to the poor world,” said David Beasley, WFP’s Executive Director.
“Until the day we have a medical vaccine, food is the best vaccine against chaos. Without it, we could see increased social unrest and protests, a rise in migration, deepening conflict and widespread under-nutrition among populations that were previously immune from hunger.”
To tackle the rising tide of hunger, WFP is undertaking the biggest humanitarian response in its history, ramping up the number of people it assists to up to 138 million from a record 97 million in 2019. But sustained funding is urgently required to respond to the immediate consequences of the pandemic on the most vulnerable, and support governments and partners as they curb the spread of the disease and deal with the fallout from the pandemic. WFP is appealing for a US$ 4.9 billion over the next six months for its life-saving work in 83 countries.
Earlier WFP projections on the number of people who would be pushed into food insecurity by COVID-19 have now been refined with real-time monitoring and assessments. WFP’s new estimates show that the number of hungry in the countries where it operates could increase to 270 million before the year’s end - an 82 percent increase from before the pandemic took hold.
The crisis unfolds at a time when the number of severely food insecure people in the world had already risen nearly 70 percent over the past four years, compounding the effects of climate change, conflict and socio-economic shocks in regions of the world that had previously escaped severe levels of food insecurity.
“This unprecedented crisis requires an unprecedented response. If we do not respond rapidly and effectively to this viral threat, the outcome will be measured in an unconscionable loss of life, and efforts to roll back the tide of hunger will be undone,” noted Beasley.
The new face of hunger requires specialised responses, with a big increase in the use of cash-based transfers, and a heavy focus on urban settings. Over half of WFP’s new response plan will be delivered in cash and vouchers - allowing urban communities to meet their food needs in local markets – while providing a stimulus to economies.
As well as delivering life-saving assistance on the front-lines of hunger, WFP is uniquely positioned to help governments assist and empower vulnerable communities through support to social protection systems, access to basic school-based and nutrition services, and support to food systems.