Կորոնավիրուսային հիվանդության 4 նոր դեպք է գրանցվել Արցախում
Արցախի առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ կորոնավիրուսային վարակի ևս մեկ նոր օջախ է հայտաբերվել Ստեփանակերտ քաղաքում: Այդ շրջանակից 2 քաղաքացու մոտ հաստատվել է COVID-19-ը: 2 նոր դեպք էլ գրանցվել է նախօրեին Ստեփանակերտում հաստատված վարակի օջախի կոնտակտավորների շրջանում:
Ընդհանուր առմամբ, Ստեփանակերտի կորոնավիրուսային երկու օջախներից հիվանդությունը հաստատվել է 4 քաղաքացու մոտ: Կորոնավիրուսով վարակված անձանց շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ անհրաժեշտ աշխատանքներ են տարվում. կոնտակտավորներից թեստավորման նպատակով նմուշառում են վերցնում և մեկուսացնում:
Այսպիսով, հուլիսի 3-ի դրությամբ կորոնավիրուսով հիվանդացության 4 նոր դեպք է հաստատվել: Մեկուսացված է՝ 85, հիվանդությունը փաստացի հաղթահարում է 28 քաղաքացի:
Պացիենտներից մեկի առողջական վիճակը ծանր է, ունի քրոնիկ հիվանդություններ և երկկողմանի թոքաբորբ: Երեքի առողջական վիճակն էլ գնահատվում է միջին ծանրության:

В Арцахе зарегистрированы 4 новых случая коронавирусного заболевания
Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что в Степанакерте выявлен новый очаг коронавирусной инфекции. COVID-19 подтвержден у двух граждан из этого круга контактов. Еще два случая подтвердились среди лиц, контактировавших с обнаруженным накануне другим очагом заражения в Степанакерте.
В целом COVID-19 выявлен у четырех граждан из круга контактов с двумя очагами заражения в арцахской столице. В настоящее время ведутся работы по выявлению лиц, контактировавших с инфицированными гражданами. Проводятся тестирование и изоляция.
Таким образом, по состоянию на 3 июля подтвердились 4 новых случая коронавирусного заболевания. Изолированы 85 человек, 28 из них получают фактическое лечение.
Состояние одного пациента тяжелое. У него двустороннее воспаление легких, хронические заболевания. Состояние трех пациентов оценивается как средней тяжести.