Մարիա Կարապետյան. «Այս քննիչ հանձնաժողովը դեռևս իրականացվող միջոցառումների նկատմամբ թերահավատություն սնելու և դրանք սաբոտաժի ենթարկելու փորձ է»
Խորհրդարանական ընդդիմությունը` «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները, ձևավորել են ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողով, որն ուսումնասիրելու է արտակարգ դրության ընթացքում պարետատան կատարած աշխատանքի արդյունավետությունը: Քննիչ հանձնաժողովն իր աշխատանքները սկսելու է սեպտեմբերին, նախագահելու է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը:
Թեմայի վերաբերյալ մեր գրավոր հարցերին պատասխանել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, Մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարիա Կարապետյանը:
Տկն Կարապետյան, խորհրդարանական ընդդիմությունը ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողով է ձևավորել` այս ընթացքում պարետատան կատարած աշխատանքը և համավարակի սահմանափակումների մեղման ուսումնասիրման համար, ինչպիսի՞ն է Ձեր գնահատականը նման հանձնաժողովի ստեղծմանը:
-Վարչապետից և առողջապահության նախարարից մինչև կամավոր հիմունքներով իրազեկման աշխատանքներ կատարող քաղաքացիներ զբաղված են հանրային առողջության պահպանման և բառացիորեն կյանքեր փրկելու գործով։ Այս ընթացքում խորհրդարանական ընդդիմությունը որոշել է քննել այդ աշխատանքների, ուշադրությո՛ւն՝ արդյունավետությունը։
Այս քննիչ հանձնաժողովը այսօր դեռևս իրականացվող միջոցառումների նկատմամբ թերահավատություն սնելու և դրանք սաբոտաժի ենթարկելու փորձ է։ Փոխանակ հանրային ուշադրությունը սևեռելու դիմակ կրելու անհրաժեշտության վրա` ընդդիմությունը պատրաստվում է քննել, թե, օրինակ, ինչո՞ւ դիմակ կրելը պարտադիր չէր բոլորի համար այն ժամանակ, երբ դիմակները չէին բավականացնում նույնիսկ բուժաշխատողներին, կամ երբ առհասարակ տնից դուրս գալը չէր խրախուսվում։ Միջոցառումների արդյունավետությամբ իրապես շահագրգռված ցանկացած պաշտոնյա այսօր պետք է այդ միջոցառման ջատագովը լիներ, այլ ոչ թե դրա դեկոնստրուկցիայով, դրա նկատմամբ թերահավատություն սնելով զբաղվեր՝ «բա ինչո՞ւ այն ժամանակ․․․» հարցադրումներով։
Իսկ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբավորումը առհասարակ վերջերս զբաղված էր ցույց կազմակերպելով՝ վտանգելով քաղաքացիների առողջությունը։ Եվ նրանք պատրաստվում են քննել միջոցառումների արդյունավետությո՞ւնը։
«Իմ քայլը» խմբակցությունում այս հարցն արդեն քննարկվե՞լ է, թե՞ ոչ, կա՞ որոշում` խորհրդարանական մեծամասնությունն անդամակցելու է քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին, թե ոչ:
-Այս հարցը խմբակցությունում դեռևս չենք քննարկել։
Խորհրդարանական մեծամասնությունն ունի՞ մտահոգություն, որ հանձնաժողովի կատարած աշխատանքի հետևանքով բացահայտվեն պարետատան այնպիսի թերացումներ, որոնք մարդկային կյանքեր են արժեցել:
-Ես համոզված եմ, որ պարետից մինչև թեժ գծի օպերատոր և առողջապահության նախարարից մինչև յուրաքանչյուր բուժաշխատող անում են ամենը, որ փրկեն կյանքեր։ Երբ Ազգային ժողովում քննարկվում էր կոնտակտավորների տեղորոշման մեխանիզմը, պարետատունն էր, որ խնդրում էր խորհրդարանից հավանություն տալ մարդու իրավունքների սահմանափակման իրավաչափ այդ մեխանիզմին՝ ընդգծելով, որ փրկված թեկուզ մեկ կյանք բավական է այդ մեխանիզմը արդյունավետ որակելու համար։
Համավարակի հաղթահարումից հետո բոլոր հնարավոր թերացումները հետհայաց գնահատելուց մենք մտավախություն չունենք։ Սակայն քանի դեռ համավարակը հաղթահարված չէ, թե՛ առողջապահական համակարգին, թե՛ հանրությանը թևաթափ անելու, և այս պայքարը ձախողված որակելու փորձերը պետք է ստանան իրենց գնահատականը։
Քննիչ հանձնաժողովն անդրադառնալու է նաև մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների սահմանափակմանը արտակարգ դրության ընթացքում, հասարակության շրջանում շատ քննարկվեց հեռախոսային խոսակցությունների տեղորոշման փաթեթը, կարո՞ղ եք ասել, որ այն արդյունավետ է եղել և նպաստել է վարակակիրների և կոնտակտավորների հայտնաբերմանը: Նաև արդեն առնվազն երկու անգամ վարակված (կոնտակտավոր) անձանց տվյալների արտահոսք է եղել, ո՞վ է սրա համար պատասխան տալու:
-Նախ՝ մեխանիզմը «խոսակցությունների տեղորոշման» մասին չէ։ «Խոսակցություն» բառը կրկին կարող է թյուրըմբռնում առաջացնել, թե մեխանիզմը պետք է հեռախոսային խոսակցության բովանդակության հետ որևէ առնչություն ունենա։ Մեխանիզմը ենթադրում է, որ եթե ինչ-որ մեկը վարակակիր է, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակի (ԷԿԵՆԳ), որը նույնպես պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը, խիստ սահմանափակ թվով աշխատակիցներ կարող են պարզել, թե ինչ այլ հեռախոսահամարների է զանգ կատարվել վարակակրի հեռախոսահամարից։ Դրանից հետո այս աշխատակիցները զանգահարում են բոլոր այդ համարներով, և առանց բացահայտելու վարակակրի ինքնությունը, տեղեկացնում, որ նրանք կարող են հանդիսանալ կոնտակտավոր անձ, հարցնում՝ արդյոք ունեն ախտանիշներ և առհասարակ հոգ տանում այդ մարդկանց առողջության մասին։
Այս ընթացքում «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները արդեն այցելել են այս աշխատանքների իրականացման վայր և ծանոթացել դրանց։ Կրկին՝ համավարակի ավարտից հետո մենք կգնահատենք այս մեխանիզմի արդյունավետությունը։ Կարծում եմ առնվազն այն, որ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցը ստիպված չէ ֆիզիկական շփման միջոցով վարակակրից և նրա կոնտակտավոր անձանցից տեղեկություններ հավաքել նրանց շփումների շրջանակի մասին արդեն իսկ մեծ օգուտ է համավարակի դեմ պայքարում։
Ազգային անվտանգության ծառայությունը դեռևս պետք է պատասխանի, թե արդյոք իսկապես տեղի է ունեցել տվյալների արտահոսք և եթե այո` ինչպիսի հանգամանքներում։ Շեշտեմ, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը զբաղվում է այս ենթադրյալ կիբերհանցագործության բացահայտմամբ, այլ ոչ թե կոնտակտավորների տեղորոշման մեխանիզմի գործարկմամբ։
Որպես մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ` ինչպե՞ս եք վերաբերվում առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի վերջին գրառմանը, որում վերջինս դին անհետացած վարակակիր քաղաքացու մասին խոսելիս պատասխանում է քաղաքական գործչին` զուգահեռ տանելով «մահացած» քաղաքական ուժ արտահայտության հետ:
-Նախ ցավակցում եմ իրենց հարազատներին կորցրած ընտանիքներին։ Նրանց ցավին հաղորդակից լինելու միջոցով բոլորս պետք է փորձենք ուժերը կենտրոնացնել այլոց չվարակելու վրա՝ կրենք դիմակ, ախտահանենք ձեռքերը, պահենք ֆիզիկական հեռավորություն։
Իսկ որպես մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ արձանագրում եմ, որ հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթներն ու գրառումները հակոտնյա են մարդու իրավունքներին։ Մի իրավունքի մասին թեկուզ լեգիտիմ հարց բարձրացնելիս տիկին Զոհրաբյանը հաջողացնում է ոտնահարել մի քանի այլ իրավունք, ինչպես նա դա արեց Ազգային ժողովի ամբիոնից բռնության զոհերի նկարները ցույց տալով, ինչպես նա դա անում է իր ամեն գրառման բառընտրության մեջ։

М.Карапетян:“Созданием расследовательской комиссии предпринимается попытка посеять недоверие к осуществляемым до сих пор мероприятиям и саботировать их"
Парламентские оппозиционные фракции “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армения” сформировали временную расследовательскую комиссию, которая изучит эффективность работы комендатуры в период чрезвычайного положения. Комиссия начнет работу в сентябре. Возглавит ее депутат от “Просвещенной Армении” Аркадий Хачатрян.
На наши письменные вопросы по этой теме ответила депутат парламентской фракции “Мой шаг”, член постоянной комиссии по правам человека и общественным вопросам Национального Собрания Мария Карапетян.
Парламентская оппозиция намерена сформировать временную расследовательскую комиссию, которая займется изучением эффективности работы комендатуры и решения о послаблении ограничений в период чрезвычайного положения. Как вы оцениваете эту инициативу?
Все граждане страны – от премьер-министра и министра здравоохранения до волонтеров – заняты сохранением общественного здоровья и в буквальном смысле спасением жизней. И именно в этот период парламентская оппозиция решила изучить – внимание! – эффективность выполняемых работ.
Формированием комиссии предпринимается попытка посеять недоверие к мероприятиям, которые осуществляются вплоть до сегодняшнего дня, и саботировать их. Вместо того, чтобы сосредоточить общественное внимание на необходимости ношения масок, оппозиция собирается расследовать, почему ношение масок не было обязательным в период, когда их не хватало даже для медработников или когда не поощрялось выходить из дома. Любое должностное лицо, которое действительно заинтересовано в эффективности проводимых мероприятий, сегодня должно поддерживать их, а не заниматься распространением недоверия, не задаваться вопросом “а почему тогда…?” Ну а фракция “Процветающая Армения” в последнее время вообще занята организацией митингов, тем самым ставя под угрозу здоровье граждан. И они собираются расследовать эффективность мероприятий?
Обсуждала ли фракция “Мой шаг” этот вопрос и принято ли уже решение о том, будет она участвовать в работе данной комиссии или нет?
Фракция пока не обсуждала этот вопрос.
Есть ли у парламентского большинства опасение, что вследствие изучения комиссии будут выявлены такие недостатки в работе комендатуры, которые стоили человеческих жизней?
Я убеждена, что все – от коменданта и оператора “горячей линии”, от министра здравоохранения до любого медработника – делают все, чтобы спасти жизни больных. Когда в Национальном Собрании обсуждался механизм определения местонахождения лиц, контактировавших с вирусоносителем, комендатура просила парламент одобрить этот механизм ограничения прав человека, подчеркивая, что даже одной спасенной жизни достаточно, чтобы считать его эффективным.
Нас не пугает, что после преодоления пандемии может быть постфактум дана оценка всем возможным недостаткам. Но пока пандемия не преодолена, все попытки вызвать в системе здравоохранения и среди общественности упадок духа, что позволит расценить эту борьбу как провал, должны быть удостоены соответствующей оценки.
Расследовательская комиссия собирается также изучить вопросы ограничения прав и основополагающих свобод в период чрезвычайного положения. Общественность долго обсуждала решение об отслеживании звонков граждан, имевших контакты с инфицированными лицами. Можно ли утверждать, что это дало результат и способствовало выявлению вирусоносителей и контактировавших с ними лиц? Также как минимум дважды происходила утечка личных данных инфицированных и контактировавших с ними лиц. Кто должен ответить за это?
Во-первых, этот механизм не имеет никакого отношения к содержанию телефонных разговоров. Механизмом предусмотрено, что при наличии вирусоносителя Министерство чрезвычайных ситуаций и Офис внедрения инфраструктур электронного управления (ОВИЭУ), который тоже принадлежит Республике Армения, крайне ограниченным число сотрудников могут выяснить, на какие телефонные номера поступали звонки с телефона вирусоносителя. После этого указанные сотрудники звонят по всем этим номерам и, не раскрывая личность вирусоносителя, ставят в известность о том, что они, возможно, контактировали с зараженным, интересуются, есть ли у них симптомы, и вообще проявляют заботу о состоянии здоровья этих людей. За истекший период депутаты фракции “Мой шаг” побывали на месте проведения этих работ, ознакомились с ними. Эффективность этого механизма мы оценим опять-таки после пандемии. Но одно то, что сотрудник МЧС не вынужден собирать сведения о контактировавших с вирусоносителем лицах путем непосредственного общения с ними, на мой взгляд, уже большая польза с точки зрения борьбы с пандемией.
Служба национальной безопасности еще должна ответить на вопрос, действительно ли имела утечка данных, и если да, то при каких обстоятельствах. Подчеркну, что СНБ занимается раскрытием предполагаемого киберпреступления, а не задействованием механизма определения местоположения контактировавших с вирусоносителем лиц.
Как вы, будучи членом парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам, относитесь к последней записи министра здравоохранения, в которой он в ответ на сообщение политика о пропаже тела умершей женщины с коронавирусной инфекцией использует выражение “мертвая политическая сила”?
Прежде всего я выражаю соболезнование семьям, потерявшим своих родных. И6 сопереживая их боли, мы должны делать все возможное, чтобы не заражать других – носить маски, дезинфицировать руки, соблюдать физическую дистанцию.
А как член комиссии по защите прав человека и общественным вопросам хочу отметить, что выступления и записи председателя комиссии Наиры Зограбян противоречат правам человека. Поднимая вопрос о защите одного из указанных прав, г-жа Зограбян нарушает несколько других. Так она поступила, показав с трибуны Национального Собрания фотоснимки жертв насилия. Так она поступает при выборе выражений в каждой своей записи.