Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Մարտակերտի շրջափակման 28-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
1992 թ. հուլիսի 4-ին ադրբեջանական զինված կազմավորումները, ունենալով կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի բազմակի գերազանցություն, լայնածավալ հարձակում իրականացրին Արցախի Հանրապետության Մարտակերտ քաղաքի ուղղությամբ՝ կիրառելով ծանր հրետանի և ռազմական ավիացիա։ Մարտակերտն ամբողջովին ավերվեց, քաղաքի շուրջ 13 հազար հայ ազգաբնակչությունը ստիպված եղավ լքել բնակավայրը՝ դառնալով ներքին տեղահանված, և ժամանակավոր ապաստան գտնել մայրաքաղաք Ստեփանակերտում և Հայատանի Հանրապետության տարբեր բնակավայրերում։
Մարտակերտը գրավելուց հետո ադրբեջանական կազմավորումները շարունակեցին առաջխաղացումը՝ ավերելով Մարտակերտի շրջանի շուրջ 80 տոկոսը, կողոպտելով հայկական բնակավայրերը և բռնի տեղահանման ենթարկելով բնակչությանը։
Ընդհանուր առմամբ, Արցախի Հանրապետության տարածքի գրեթե կեսը հայտնվեց Ադրբեջանի օկուպացիայի ներքո։ Հանրապետությունն ինքնին հայտնվեց լիակատար ոչնչացման եզրին։ Առավել աղետալի իրադրություն էր մարդասիրական ոլորտում՝ 1992 թ. ամռան վերջին հանրապետության բնակչության կեսից ավելին փախստականներ և ներքին տեղահանված անձինք էին։ Իրավիճակն ավելի էր խորանում Արցախում մարդասիրական աղետի եզրին հայտնված հայ փախստականների և ներքին տեղահանված անձանց ճակատագրերի նկատմամբ միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների գրեթե լիակատար անտարբերությամբ։
Այնուամենայնիվ, անգամ այս անհույս թվացող պայմաններում Արցախի ժողովրդին հաջողվեց ի մի բերել իր ողջ կամքը, համախմբել իր ողջ ներուժը և ետ մղել Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան։
Մեկ տարի անց՝ 1993 թ. հունիսի 27-ին, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակին հաջողվեց ազատագրել Մարտակերտ քաղաքը։ Բնակչության մի մասը վերադարձավ հայրենիք՝ ձեռնամուխ լինելով պատերազմից ավերակների վերածված սահմանամերձ քաղաքի վերակառուցմանն ու շենացմանը, որը հատկապես ավելի մեծ թափ ստացավ 1994 թ. մայիսի 12-ին անժամկետ հրադադարի եռակողմ (Ադրբեջան, Արցախի Հանրապետություն, Հայաստանի Հանրապետություն) համաձայնագրի ստորագրումից հետո։
Առ այսօր Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի որոշ բնակավայրեր, Մարտունու շրջանի մի մասը և Շահումյանի շրջանը՝ ամբողջությամբ, ընդհանուր առմամբ՝ ավելի քան 1000 քառակուսի կիլոմետր տարածք, գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո, որտեղ Ադրբեջանի իշխանություններն իրականացնում են անօրինական բնակեցում և այդ տարածքներում բուն հայ բնակչության հետքերի ոչնչացման քաղաքականություն։
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները վերահաստատում են վճռականությունը՝ հետամուտ են լինելու Արցախի բռնազավթված տարածքների օկուպացիայի դադարեցմանը ու հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը։

Statement by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh on Martakert blockade.
On July 4, 1992, the Azerbaijani armed units, with multiple superiority in manpower and military equipment, employing heavy artillery and combat aircraft launched a large-scale offensive in the direction of Martakert town of the Republic of Artsakh.
Martakert was completely destroyed, and the Armenian population of the town of about 13 thousand people was forced to leave their homes and become internally displaced persons, finding temporary shelter in the capital city Stepanakert and in various settlements of the Republic of Armenia.
Following the capture of Martakert, the Azerbaijani army continued the offensive, destroying about 80 percent of the region, looting the Armenian settlements and subjecting their population to forcible deportation.
In general, almost half of the territory of the Republic of Artsakh fell under the occupation of Azerbaijan. The republic itself was on the verge of total annihilation. The humanitarian situation was even more catastrophic - by the end of the summer of 1992, more than half of the population of the Republic were refugees and internally displaced persons (IDPs). The situation was aggravated by the almost complete indifference of specialized international organizations to the fate of Armenian refugees and IDPs who were on the verge of a humanitarian disaster in Artsakh.
However, even in these seemingly hopeless conditions, the people of Artsakh managed to summon its collective will, mobilize its full potential and repel the armed aggression of Azerbaijan.
A year later, on June 27, 1993, the Defense Army of the Republic of Artsakh liberated the town of Martakert. Those who returned to their homeland began the process of restoration and improvement of the war-torn border town, which gained even greater scope after signing the termless trilateral (Azerbaijan, the Republic of Artsakh, and the Republic of Armenia) ceasefire agreement on May 12, 1994.
To this day, some settlements of the Martakert region, part of the Martuni region and the entire Shahumian region, a total of over 1000 square kilometers of the territory of the Republic of Artsakh, are under the Azerbaijani occupation, where the Azerbaijani authorities implement illegal settling and pursue a policy of destroying the traces of presence of the native Armenian population in these territories.
The authorities of the Republic of Artsakh confirm their determination to seek the de-occupation of the territories of Artsakh and the restoration of the territorial integrity of the Republic.