Արարատ Միրզոյանն արդարացված է համարում պատգամավորների ստացած պարգևավճարները
Ազգային ժողովի խոսնակ Արարատ Միրզոյանը արդարացված քայլ է համարում պատգամավորների ստացած պարգևավճարները:
«580 միլիոն դրամ պարգևավճարի տեսքով տրվել է 132 պատգամավորի 14 ամսվա համար: Շատ կոպիտ մաթեմատիկական հաշվարկով ամիսը մոտ 240 հազար դրամ գումար է»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Միրզոյանը:
«Պարգևավճարները կարող ենք համարել հարկի, կարող ենք համարել անհարկի, բայց մենք չենք թաքցրել մեր համոզմունքը և չենք վախեցել խոստովանել` մենք համարում ենք, որ այն արդարացված քայլ է»,- ասաց նա:
Արարատ Միրզոյանի խոսքով` հաշվարկը ներկայացրեց միայն նրա համար, որպեսզի ցրի այն թյուր մտորումները, որ պատգամավորները միլիոնավոր պարգևավճարներ են ստացել:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչ ճակատագիր է սպասվում դիմակները չդնելու համար տուգանքների չափը բարձրացնող նախագծին, որն այժմ շրջանառությունից հանված է, Միրզոյանն ասաց, որ հարցը քննարկվում է, դեռ չկա վերջնական որոշում: ԱԺ նախագահը չբացառեց, որ որոշ շտկումներից հետո այն կրկին շրջանառվի:
«Սա ոչ թե քմահաճույք է, տուգանելու ցանկություն կամ բյուջեի եկամուտներն ավելացնելու նպատակ, այլ զուտ այն, որ այն քաղաքացիները, որոնք գիտակցության բարձր աստիճան չունեն, որ դիմակով փրկում են իրենց սիրելիների կյանքը, պատժամիջոցների մեծությունից դրդված, դիմակ կրեն»,-եզրափակեց խորհրդարանի նախագահը:

Арарат Мирзоян считает оправданной выплату премиальных депутатам
“За 14 месяцев 132 депутатам в качестве премиальных было выплачено 580 млн драмов. По грубым подсчетам, получается около 240 тыс.драмов в месяц”,- сказал на сегодняшнем брифинге в парламенте А.Мирзоян.
“Выплату денежных премий можно считать уместной, можно считать неуместной, но мы не боялись признаваться в том, что считаем этот шаг оправданным”,- добавил спикер.
По его словам, цифры он привел для того, чтобы опровергнуть ошибочное мнение о том, что депутаты получают по несколько миллионов драмов.
Касаясь вопроса о том, какая судьба ждет законопроект о повышении размера штрафа за неношение масок, Арарат Мирзоян сказал, что вопрос обсуждается, окончательного решения пока нет. Глава парламента не исключил, что после внесения некоторых изменений законопроект вновь будет введен в обращение.
“Это не каприз, не желание штрафовать граждан или пополнить бюджет. Этот законопроект направлен на то, чтобы граждане, которые не осознают, что маски помогают спасать жизни близких людей, носили их из опасения быть подвергнутым огромному штрафу”,- отметил председатель НС.