Ստեփանակերտի նոր՝ 110/35/10 կՎ ենթակայանը 2021թ.-ին շահագործման կհանձնվի
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 11-ին այցելել է «Արցախէներգո» ՓԲԸ կողմից կառուցվող Ստեփանակերտի նոր՝ 110/35/10 կՎ ենթակայանի տարածք, որտեղ ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում:
Նախագաի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Արայիկ Հարությունյանը տեղում ներկայացվել են ներդրումային ծրագրի ընթացիկ աշխատանքների մանրամասները: Ընկերության պատասխանատուների հավաստմամբ՝ ենթակայանը շահագործման կհանձնվի գալիք տարվա երկրորդ կեսին, որը հնարավորություն կտա 110 կՎ և 35 կՎ օդային գծերն ամբողջությամբ դուրս բերել մայրաքաղաքի բնակելի տարածքներից: «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ն նախատեսում է 2019-2023թթ. ընկած ժամանակահատվածում Արցախում բարձրավոլտ էլեկտրացանցի արդիականացման ուղղությամբ ներդնել ընդհանուր առմամբ 17.5 մլրդ ՀՀ դրամ, որից ավելի քան 2 մլրդ ՀՀ դրամը կծախսվի միայն Ստեփանակերտի նոր ենթակայանի կառուցման և վերազինման համար: Ընկերության գործադիր տնօրենը նշել է, որ, չնայած համավարակի հետևանքով առաջացած օբյեկտիվ դժվարություններին, ներդրումային ծրագիրը իրականացվում է հիմնականում ըստ ժամանակացույցի:
Հանրապետության նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել ընթացող աշխատանքի ծավալից՝ ընդգծելով, որ ներդրումների արդյունքում Արցախի էներգետիկ համակարգը զարգացման նոր փուլ կթևակոխի՝ ունենալով ավելի որակյալ, հուսալի և անվտանգ էլեկտրամատակարարում:

В 2021 году будет сдана в эксплуатацию новая подстанция в Степанакерте мощностью 110,35,10 кВ. Президент республики ознакомился с текущими работами
11 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил территорию новой подстанции, строящейся в Степанакерте ЗАО «Арцахэнерго», где активно ведутся строительные работы.
Главе государства были детально представлены работы, предусмотренные инвестиционной программой. По заверению ответственных представителей компании, подстанция будет сдана в эксплуатацию во второй половине будущего года, что даст возможность полностью перенести за пределы жилых кварталов столицы воздушные линии электропередач напряжением 110 кВ и 35 кВ. С целью модернизации высоковольтной электросети ЗАО «Арцахэнерго» предусматривает инвестировать общей сложностью 17,5 млрд драмов за период с 2019г. по 2023г., из которых более 2 млрд драмов будет потрачено на строительство и оснащение новой подстанции Степанакерта. Исполнительный директор компании отметил, что, несмотря на объективные трудности, возникшие в результате пандемии, инвестиционный проект реализуется в намеченные сроки.
Президент республики выразил свое удовлетворение объемом осуществляемых работ, подчеркнув, что инвестиции придадут стимул развитию энергетической системы Арцаха и обеспечат более качественное, надежное безопасное электроснабжение.