Հայ-ադրբեջանական բախումներ Տավուշում. հուլիսի 12-ի ժամանակագրությունը
Հուլիսի 12-ին կեսօրից հայ-ադրբեջանական սահմանագծին՝ Տավուշ-Թովուզ հատվածում իրադրությունը լարված է։ Հակառակորդը տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից գնդակոծում և արկակոծում է հայկական դիրքերը։
Հայկական զինված ուժերը տվել են համարժեք պատասխան։ Ադրբեջանական կողմն արդեն իսկ պաշտոնապես հայտարարել է զոհերի և վիրավորների մասին։ Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, երբ հուլիսի 12-ի ցերեկը ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրեց, որ հուլիսի 12-ին ժամը 12:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները, հայկական կողմի համար անհասկանալի պատճառով, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել:
Նա նշել է, որ հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո Ադրբեջանի զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք:
Ժամը 13:45-ին էլ Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել: Խոսնակը հավելել է, որ հայկական կողմից կորուստներ չկան։
ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղարի տարածած հաղորդագրությունից որոշ ժամանակ անց Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնական հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ նշված է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով, Թովուզի ուղղությամբ զոհվել է ադրբեջանական զինուժի 2 զինծառայող, ևս 5-ը վիրավորվել են։
Նույն հաղորդագրության մեջ ադրբեջանական կողմը պնդել է, թե «հայկական կողմը ևս կորուստներ ունի», սակայն ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղարն ավելի վաղ հերքել էր ադրբեջանական կողմի պնդումները։
Նույն օրը երեկոյան ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղարը գրել է, որ ցերեկը տարածված հաղորդագրությունից հետո իր ֆեյսբուքյան էջում գրոհ է սկսվել, և ադրբեջանցիները իր նախորդ հրապարակման մեկնաբանությունների դաշտում նյարդային մեկնաբանություններ են թողնում։
Նա մասնավորապես նշել է. «Դատելով ադրբեջանցիների մասսայական գաղթից իմ էջ, նաև նյարդային մեկնաբանություններից, մի բան կարելի է եզրակացնել՝ փաստորեն մեր զինծառայողները շատ հմտորեն են ցավացրել ադրբեջանցի զինծառայողներին, որոնք նախ օրը ցերեկով անհասկանալի պատճառով ուազիկով սահմանը խախտելու փորձ են ձեռնարկել և որոնց մեր զինծառայողները, որպես բարի կամքի դրսևորում, փախչելու հնարավորություն էին տվել»:
Մի քանի րոպե անց «Banak.info» մասնագիտացված կայքը հրապարակել է խոցված ՈւԱԶ տիպի ավտոմեքենայի լուսանկարը։ Մեքենան եղել է չեզոք գոտում։ Ուշ երեկոյան ՊՆ մամուլի քարտուղարը հայտարարել է, որ ադրբեջաբական կողմը վերսկսել է հրետակոծել հայկական նույն դիրքի ուղղությամբ՝ 82 մմ ականանետից և տանկից: Նա հավելել է, որ իրավիճակի լարման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Զուգահեռաբար, Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ արցախա-ադրբեջանական սահմանագծի ողջ երկայնքով հարաբերական անդորր է։
Նա մասնավորապես նշել է. «Քանի որ Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանի դիրքերից մեկն այս պահին հակառակորդը հրետակոծում է, ենթադրում եմ, որ հանրության մեծ մասը, հատկապես՝ բազմաթիվ զինծառայողների ծնողներ, հետաքրքրված են նաև արցախա-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակով: Այս պահին սահմանի ամբողջ երկայնքով հարաբերական հանգիստ է տիրում, և Պաշտպանության բանակը շարունակում է վստահորեն կատարել իր առջև դրված խնդիրը: Անփորձանք գիշեր և ծառայություն հայոց սահմանները հսկող մեր բոլոր զինծառայողներին»,- նշել է նա:
ՊՆ մամուլի նախկին խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն էլ հայտնել էր, որ բացի մարդկային կորուստներից, ադրբեջանական կողմը տվել է նաև տեխնիկայի կորուստներ։ Մասնավորապես, հայկական կողմը խոցել է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարք։
Իսկ արդեն կեսգիշերին մոտ Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է նաև երրորդ զոհի փաստը։ Հուլիսի 12-ին զոհված ադրբեջանցի զինծառայողներն են պայմանագրային զինծառայող, սերժանտ Սադիգով Վյուգար Լատիֆ օղլուն, պայմանագրային զինծառայող, ավագ Մամմադով Էլշադ Դյոնմեզ օղլուն և Վիրավորված, հիվանդանոցում մահացած զինծառայող Դաշդեմիրով Խայյամ Մահամմադ օղլուն։
Զուգահեռաբար, ադրբեջանական հաքերները DDOS հարձակում են գործել .am դոմենով կայքերի վրա։ Հարձակման էր ենթարկվել նաև «Հետք»-ի կայքը, սակայն այն ամբողջությամբ վերականգնվել է։

The situation on the Armenian-Azerbaijani border, along the Tavush-Tovuz section, has been tense since the afternoon of July 12 and that firing from both sides has occurred.
On that day, in a Facebook post, Armenian Ministry of Defense Press Secretary Shushan Stepanyan wrote that at 12:30 local time Azerbaijani soldiers tried to cross the border into Armenia in a UAZ (УАЗ) utility vehicle.
Stepanyan noted that after a warning issued by the Armenian side, the Azerbaijani servicemen left the UAZ car and returned to their positions.
At 13:45, the Azerbaijani servicemen repeated their attempt to occupy the border post of the Armenian Armed Forces, using artillery fire, but were pressured by the Armenian side and, suffering losses, were repulsed. Stepanyan added that there are no losses on the Armenian side.
Following an Armenian Ministry of Defense press conference, the Azerbaijani Ministry of Defense issued an official statement stating that two Azerbaijani servicemen were killed and five others were wounded in an incident on the Armenian-Azerbaijani border on July 12.
In the same statement, Azerbaijan insisted that "the Armenian side has losses," but Stepanyan had earlier denied the Azerbaijani side's allegations.
In the evening of the same day, Stepanyan wrote that after the announcement spread in the afternoon, her Facebook page was inundated with incendiary comments from Azerbaijanis.
Stepanyan wrote: "Judging by the mass influx of Azerbaijanis to my page and the nervous comments, one thing can be concluded, that, in fact, our servicemen have skillfully hurt the Azeri servicemen, who first tried to cross the border for an unknown reason during the day, to which our servicemen, as a sign goodwill, offered a chance to escape.”
A few minutes later, the website Banak.info published a photo of the damaged UAZ car. The car was in the neutral zone. Late in the evening, Stepanyan stated that the Azerbaijani side had resumed shelling in the same Armenian position using an 82 mm mortar shells and tanks. She added that the military-political leadership of Azerbaijan will bear full responsibility for the escalation of the situation.
At the same time, Artsakh Presidential Spokesman Vahram Poghosyan wrote on his Facebook page that there is relative calm along the entire Artsakh-Azerbaijani border.
He noted. "As the enemy is shelling one of the positions of the Armenian state border in the direction of Tavush, I suppose that the majority of the society, especially the parents of many servicemen, are also interested in the situation on the Artsakh-Azerbaijani border. At the moment, there is relative calm along the entire border, and the Artsakh Defense Army continues to confidently fulfill its task.”
Former Armenian Defense Ministry Spokesman Artsrun Hovhannisyan reported that in addition to human losses, the Azerbaijani side also suffered equipment losses, adding that the Armenian side hit an Azeri drone.
Around midnight, Azerbaijan officially confirmed that a third soldier had died.
At the same time, Azerbaijani hackers launched DDOS (Distributed denial of service attack) hits against sites with .am domains. Hetq's website was also attacked, but it was completely restored.