Ինչի՞ն կամ ու՞մ հավատալ
«Հավատանք, որ փոխենք»,- ասում է երկրի ղեկավարը, որը նաեւ իշխող Հանրապետական կուսակցության նախագահն է: Կոչը տեսականորեն ուղղված էր ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, բայց թե հասցեատերերի քանի տոկոսն է ընդունել այդ կոչը իբրեւ անկեղծ խոսք, դժվար է ասել:
ՀՀԿ համագումարում հնչեցրած այս արտահայտությունն ու մնացյալ բոլոր մտքերը առաջին հերթին պետք է դիտարկել նախընտրական տեսանկյունից: Ու միանգամայն հասկանալի է, որ մոտ օրերին սա դառնալու է նաեւ բոլոր ՀՀԿ-ականների շուրթերից ամենաշատը հնչող խոսքը: Դա ասողներից մեկն էլ լինելու է ՀՀԿ-ական կանանցից ամենակարկառունը՝ Հերմինե Նաղդալյանը: Նա, ի թիվս իր կուսակիցների, նույնպես կանգնելու է այս կարգախոսով պաստառների տակ ու նույնպես ասելու է. «Հավատանք, որ փոխենք»:
Տիկին Նաղդալյանին լսելու են նաեւ Չաուշի 14/3 շենքի ապագա բնակիչները՝ մարդիկ, ովքեր արդեն մի տարի շարունակ պատգամավորից պահանջում են իրենց բնակարանները, որոնք հայտնվել են Նաղդալյանի ու նրա ամուսնու՝ Արարատի հարկային տեսչության նախկին պետ Դավիթ Բեգլարյանի ձեռքում: Նրանցից 6-ը, ինչպես իրենք են նշում, ոչ առանց հավելյալ գումարներ ծախսելու, Նաղդալյանից հետ են ստացել իրենց բնակարանները: Եվս 8-ը առ այսօր պայքարում են իրենց հասանելիքի համար: Ու քանի դեռ նրանք շարունակելու են պահանջել վերադարձնել բնակարանները, Նաղդալյանը նաեւ նրանց քվեն ստանալու համար տարբեր ամբիոններից բացականչելու է. «Հավատանք, որ փոխենք»:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Չաուշի փողոցի այս շենքի բնակիչները բողոքի ակցիա անցկացրին նախագահական նստավայրի դիմաց, նրանք նամակներ հանձնեցին երկրի ղեկավարին, խորհրդարանի խոսնակին, գլխավոր դատախազին ու ՊԵԿ նախագահին: Նամակում ասվում էր. «Մեծարգո պարոն նախագահ, մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ ՀՀ-ն ի զորու չեղավ պաշտպանել իր քաղաքացիների օրինական շահերն ու բնակարան ունենալու սահմանադրական իրավունքը, և այն զոհաբերվեց երկրի օրենքները ոտնահարող պատգամավորի պաշտոնին: Ունենք մտավախություն, որ նույն գործելակերպը շարունակվելու է ապագա ընտրություններից հետո, ուստի, մեզ զգալով լրիվ անպաշտպան, ավելորդ ենք համարում օգտվել ընտրություններին մասնակցելու մեր սահմանադրական իրավունքից և ցանկանում ենք օր առաջ լքել ՀՀ-ն` հրաժարվելով ՀՀ քաղաքացիությունից: Մեծարգո պարոն նախագահ, ուստի, հայտնում ենք Ձեզ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու մեր որոշման մասին և առաջիկայում դիմելու ենք օտարերկրյա դեսպանատներին` իրենց պետություններում մեզ համապատասխան կարգավիճակով ապաստան տալու խնդրանքով»:
Այս քաղաքացիներն այլեւս չեն հավատում երկրի ղեկավարին, ու նրանց համար ժամանակավրեպ է «հավատանք, որ փոխենք» արտահայտությունը: Մեկ տարի շարունակ նրանք բողոքել են ՀՀԿ-ական պատգամավորից, դատախազության ու այլ ատյանների աշխատակիցներից: Բողոքել են, որովհետեւ հավատացել են, ինչ-որ հույս ունեցել են: Բայց ոչինչ էլ չի փոխվել, ու միակ ելքը մնացել է արտագաղթը:
Եվ հիմա՝ նախընտրական բազմաթիվ մեծ ու փոքր խոստումների ժամանակահատվածում, ի՞նչ պիտի անի իշխող կուսակցությունը՝ այս մարդկանց ու նրանց նման շատերի վստահությունը վերականգնելու համար: Ինչի՞ն կամ ու՞մ պիտի հավատան այս մարդիկ. Հերմինե Նաղդալյանի՞ն, թե՞ նրա ղեկավարին…

Чему или кому верить?
«Будем верить, чтобы изменить»,- призывает президент страны, являющийся также председателем Республиканской партии Армении. Теоретически этот призыв адресован всем гражданам РА, но какой процент адресатов воспринял эти слова как произнесенные искренно, сказать трудно.
Этот лозунг, да и все остальные высказывания, прозвучавшие на съезде РПА, прежде всего должны рассматриваться с предвыборной точки зрения. Сразу понятно, что в наши дни именно это выражение чаще всего будет звучать из уст республиканцев. Одной из тех, кто обязательно возьмет этот лозунг на вооружение, станет видная представительница РПА Эрмине Нагдалян. Вместе со своими однопартийцами она встанет под плакатами с этим лозунгом и начнет призывать: «Будем верить, чтобы изменить».
Госпожу Нагдалян услышат и будущие жильцы дома номер 14/3 по улице Чауша, которые уже несколько лет требуют от депутата свои квартиры, оказавшиеся в руках Эрмине Нагдалян и ее мужа, бывшего начальника налоговой службы Араратской области Давида Бегларяна. Шестеро из пострадавших граждан, потратив дополнительные суммы, вернули свои квартиры. Еще 8 граждан до сих пор ведут за них борьбу. И поскольку они продолжают требовать обратно свои квартиры, Эрмине Нагдалян с целью получения и их голосов с различных трибун будет восклицать: «Будем верить, чтобы изменить!».
В декабре прошлого года жильцы вышеупомянутого дома по улице Чауша провели акцию протеста перед резиденцией президента, в ходе которой вручили письма руководителю страны, спикеру парламента, генпрокурору и председателю Комитета госдоходов. В письме, в частности, говорилось: «Многоуважаемый господин президент, мы пришли к выводу, что Республика Армения не в состоянии защитить законные интересы своих граждан и их конституционное право иметь жилье, которое было принесено в жертву должности попирающего законы страны депутата. ...Поэтому сообщаем Вам, многоуважаемый господин президент, о нашем решении отказаться от гражданства РА. В ближайшее время мы обратимся в иностранные посольства с просьбой предоставить нам в их государствах убежище с соответствующим статусом».
Эти граждане уже не верят руководителю государства, и лозунг «Будем верить, чтобы изменить» утратил для них актуальность. Целый год они жаловались на депутата от Республиканской партии Армении, на сотрудников прокуратуры и других органов. Жаловались, потому что верили, на что-то надеялись... Но – ничего не изменилось, и единственным выходом для этих людей осталась эмиграция.
И что сейчас, когда дается множество больших и маленьких предвыборных обещаний, может сделать правящая партия для того, чтобы восстановить доверие не только этих, но и многих других людей? Чему или кому они должны верить – Эрмине Нагдалян или ее руководителю...?