Տիգրան Ավինյան. «Այս փուլում մասնավոր ավիափոխադրողների քանակի ավելացման հարցն ենք քննարկում»
Պարետատունն անում է հնարավորինը, որպեսզի սեպտեմբերից սկսած հանրակթական դպրոցներն իրենց աշխատանքը հեռավար չիրականացնեն: Այս մասին խորհրդարանի հատուկ նիստում ասաց պարետ Տիգրան Ավինյանը:
Փոխվարչապետի խոսքով` ինչպես հանրակրթության, այնպես էլ մի քանի այլ ոլորտներում սահմանվում են կանոններ, որոնք հնարավորություն կտան աշխատանքները կազմակերպելու համար:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը հետաքրքրվեց չվերթների կազմակերպման գործընթացից, թե արդյոք հնարավոր է չվերթների թիվն ավելացնել:
«Էս պահի դրությամբ քննարկվում է մասնավոր չվերթների քանակի ավելացման հարցը: Ինչ վերաբերում է ընդհանուր ավիափոխադրումների վերականգնմանը, կարծում եմ այն պայմանավորված կլինի արտակարգ դրության ռեժիմից դուրս գալու և համավարակի տարածման ինտենսիվության հետ: Այս փուլում մասնավոր ավիափոխադրողների քանակի ավելացման հարցն ենք քննարկում»,-ասաց Ավինյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանն ասաց, որ լուրեր են շրջանառվում ՌԴ-ում այսօրվանից հանվող սահմանափակումների մասին: Պատգամավորը հետաքրքրվեց, թե հնարավոր է այդ պարագայում չվերթները վերականգնվեն:
Ավինյանն արձագանքեց, որ նման տեղեկատվության չի տիրապետում, հետևաբար նման հարցի կարելի է անդրադառնալ միայն որոշման կայացման դեպքում:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն էլ հետաքրքրվեց ինքնամեկուսացած և վարակված անձանց ընդունելության քննություններին չմասնակցելու հարցով: Ավինյանն արձագանքեց, որ կկազմակերպեն նման քննություններ, այժմ ճշտում են նման անձանց քանակը:

Тигран Авинян: “На данном этапе обсуждается вопрос увеличения числа частных авиаперевозчиков”
Комендатура делает максимум возможного, чтобы с сентября общеобразовательные школы не работали дистанционно. Об этом на специальном заседании парламента заявил вице-премьер, комендант Тигран Авинян.
По словам вице-премьера, как в общеобразовательной сфере, так и в некоторых других сферах устанавливаются правила, которые позволят организовать работу.
Депутат фракции “Мой шаг” Виктор Енгибарян поинтересовался организацией рейсов и возможностью увеличения их числа.
“На данный момент обсуждается вопрос увеличения числа частных рейсов. Что касается восстановления общего объема авиаперевозок, то, я думаю, это обусловлено отменой режима чрезвычайного положения и интенсивностью распространения пандемии. На данном этапе мы обсуждаем вопрос увеличения числа частных авиаперевозчиков”,- сказал Авинян.
Депутат парламентской фракции “Мой шаг” Аркадий Хачатрян отметил, что появились сведения о снятии с сегодняшнего дня ограничений в Российской Федерации. Возможно ли возобновление авиарейсов в этой ситуации? – спросил депутат.
Авинян сказал, что не располагает такой информацией и что обсуждать этот вопрос можно только после принятия соответствующего решения.
Депутат фракции “Мой шаг” Тагуи Товмасян поинтересовалась, что будет с самоизолированными и зараженными лицами, которые не смогли принять участие в приемных экзаменах в вузы. Авинян ответил, что список таких лиц уточняется с целью организации для них экзаменов.