Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ
Արցախի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել հուլիսի 12-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտման եւ հուլիսի 13-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի Տավուշի մարզի մի շարք բնակավայրերի հրետակոծության առնչությամբ։ Ստորեւ՝ հայտարարության տեքստն առանց խմբագրման։
«Խստորեն դատապարտում ենք հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը՝ լարվածության հետագա նպատակաուղղված սրմամբ։ Ծանր զինտեխնիկայի կիրառմամբ ադրբեջանական բանակի հարձակումը հայկական դիրքերի ուղղությամբ և Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերի արկակոծումն անմիջական սպառնալիք են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը։ Վերստին նշում ենք, որ Ադրբեջանի բարձրագույն քաղաքական վերնախավի աղավաղված պատկերացումները՝ միջազգային իրավունքի նկատմամբ ռազմական ուժի գերակայության մասին, Հարավային Կովկասում մշտական սպառնալիքների սկզբնաղբյուրն են և տարածաշրջանում ապակայունացման լուրջ գործոն։
Վճռականորեն մերժում ենք ցանկացած փորձ՝ խրախուսելու Բաքվի քամահրական վերաբերմունքն իր միջազգային պարտավորությունների նկատմամբ։ Այս առումով անթույլատրելի ենք համարում Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի կողմից իրականացված սադրանքներին և հրադադարի ռեժիմի խախտումներին։ Վերստին ընդգծում ենք, որ Թուրքիայի այսօրինակ դիրքորոշումն իմաստազրկում է նրա անդամությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին համարժեք գնահատական տալ ինչպես Ադրբեջանի գործողություններին՝ ուղղված հայ-ադրբեջանական սահմանին իրադրության ապակայունացմանը, այնպես էլ Անկարայի կողմից այդ քայլերի խրախուսմանը»։

Заявление МИД Республики Арцах: "Призываем международное сообщество и сопредседателей Минской группы ОБСЕ дать должную оценку как действиям Азербайджана"
Строго осуждаем грубое нарушение режима прекращения огня, совершенное азербайджанской стороной 12 июля на армяно-азербайджанской границе в Тавушской области Республики Армения с последующей целенаправленной эскалацией напряженности. Нападение азербайджанской армии на армянские позиции с применением тяжелой техники, а также минометные обстрелы приграничных сел Армении представляют прямую угрозу региональной безопасности и стабильности. Вновь отмечаем, что существующее в высшем политическом истеблишменте Азербайджана извращенное представление о верховенстве военный силы над международным правом является источником постоянных угроз и серьезным дестабилизирующим фактором на Южном Кавказе.
Решительно отвергаем любые попытки поощрения пренебрежительного отношения Баку к своим международным обязательствам. В этой связи считаем недопустимым заявление МИД Турции в поддержку провокаций и нарушений Азербайджаном режима прекращения огня. Вновь подчеркиваем, что подобная позиция Турции лишает смысла ее членство в Минской группе ОБСЕ.
Призываем международное сообщество и сопредседателей Минской группы ОБСЕ дать должную оценку как действиям Азербайджана по дестабилизации ситуации на армяно-азербайджанской границе, так и поощрению этих шагов со стороны Анкары.