Նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի պաշտոնական կայքը։
Ուղերձում ասվում է.
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ` մաղթելով Ձեր երկրին շարունակական առաջընթաց:
Ուրախությամբ եմ փաստում, որ մեր ժողովուրդների բազմադարյա կապերի ու բարեկամության հենքի վրա կառուցված հայ-ֆրանսիական առանձնահատուկ հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ բարեկամության և փոխըմբռնման ոգով:
Մեզ հաջողվել է հաստատել արդյունավետ համագործակցություն փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող գրեթե բոլոր ոլորտներում: Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է ընդլայնելու և խորացնելու Ֆրանսիայի հետ փոխշահավետ գործակցությունը նոր նախաձեռնություններով և ծրագրերով՝ ի շահ մեր երկրների ու ժողովուրդների:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով երկկողմ օրակարգը կհամալրենք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող և ապագային միտված ծրագրերով: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կենսագործումը նոր ազդակ կհաղորդի տարբեր ոլորտներում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Հայաստանը բարձր է գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված՝ Ֆրանսիայի հետևողական ջանքերը:
Առանձնահատուկ գնահատականի են արժանի մարդկային կյանքերի փրկությանը և համավարակի հետևանքները մեղմելուն ուղղված՝ Ֆրանսիայի ջանքերը: Հատկապես այսօր՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված այս բարդ ժամանակաշրջանում, առավել պարզորոշ է զգացվում մեր բարեկամ երկրի հետ սերտ փոխգործակցության կարևորությունը։
Իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում Ձեզ, Ֆրանսիայի կառավարությանն ու բարեկամ ժողովրդին՝ Եվրամիության ֆինանսական օժանդակության մեջ ունեցած ներդրման, ինչպես նաև հայ գործընկերներին օգնելու նպատակով ֆրանսիական բժշկական առաքելության խմբեր Հայաստան ուղարկելու համար:
Սա կրկին վերահաստատում է հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը: Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով կհաղթահարենք այս ճգնաժամը ևս:
Բոլորիս համար դժվարին այս ժամանակահատվածում մաղթում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին առողջություն և տոկունություն»:

Armenian President Armen Sarkissian sent the following congratulatory message to French President Emmanuel Macron on the country’s National Holiday.
I cordially congratulate you and the friendly people of the French Republic on the occasion of the National Holiday and wish your country an incessant advancement.
I note gladly that the privileged Armenian-French relations, based on the centuries-long ties and friendship of our peoples, continue to develop in the spirit of amicability and mutual understanding.
We have been able to establish efficient cooperation in almost every area of mutual interest. Armenia is greatly interested in new programs and initiatives aimed at the expansion and deepening of a mutually beneficial cooperation with France for the benefit of our countries and peoples.
I am confident that through the joint efforts, we will augment the bilateral agenda with projects of mutual interest aimed into the future. The implementation of the reached agreements will give a new impetus to a further development and strengthening of the Armenian-French relations in different areas.
Armenia highly values France’s consistent steps aimed at a peaceful resolution of the Nagorno Karabakh issue as well as establishment of a durable peace in the South Caucasus.
Efforts of France aimed at saving human lives and mitigation of the consequences of the pandemic deserve special commendation. Especially today, in this difficult period conditioned by the coronavirus pandemic, the importance of close cooperation with our friend France becomes even more observable.
I express to you, the government, and friendly people of France my deep gratitude for the contribution to the EU financial assistance as well as for sending French medical missions to help your Armenian colleagues.
This testifies once again to the centuries-long friendship of the Armenian and French peoples. I have no doubt that through the joint efforts, we will overcome this crisis, too.
At this difficult for us all times, I wish you and the friendly people of France good health and tenacity.