Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Բելառուսի դեսպանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Վարչապետը բարձր է գնահատել դեսպանի՝ պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բելառուսական կապերի զարգացման ուղղությամբ ներդրած ջանքերը և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի և Բելառուսի ղեկավարների միջև առկա է երկխոսության բարձր մակարդակ, երկու երկրներն ու ժողովուրդներն ունեն ավանդական բարեկամական հարաբերություններ, որոնք ամուր հենասյուն են դրանց շարունակական զարգացման և առկա ներուժի լիարժեք իրացման համար:
Վարչապետը կարևորել է ինտեգրացիոն միավորումների՝ ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ շրջանակում բաց երկխոսությունն ու վստահելի գործընկերությունը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ս.թ. հուլիսի 12-ից սկսած և մինչ օրս հայ-ադրբեջանական սահմանային դիրքերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրիչ գործողություններին և ընդգծել այս առնչությամբ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ գծով գործընկերների կառուցողական դիրքորոշման կարևորությունը:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցությանը, այս ուղղությամբ, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, առկա է տնտեսական կապերի զարգացման մեծ ներուժ, հագեցած օրակարգ, և հետևողական աշխատանքը թույլ կտա իրապես ավելացնել փոխադարձ ապրանքաշրջանառության, ներդրումների ծավալները:
Բելառուսի դեսպանը երախտագիտություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին բարձր գնահատանքի համար և նշել, որ ներդրել է առավելագույն ջանքերը՝ երկու երկրների կապերը սերտացնելու ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալն աճել է ավելի քան 2 անգամ, ինչը խոսում է փոխգործակցության դրական դինամիկայի և այն խորացնելու երկկողմ պատրաստակամության մասին: Դեսպանն անդրադարձել է ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերին՝ գոհունակությամբ խոսելով Սևանա լճի ափամերձ շրջակայքում հայ-բելառուսական անտառի հիմնման մասին, որի շուրջ աշխատանքը շարունակվում է: Նա նաև կարևորել է առաջիկայում հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքի վերսկսումը:
Ի.Նազարուկը նշել է, որ Հայաստանն ու Բելառուսն ունեն արդյունավետ քաղաքական երկխոսություն և զարգացող գործընկերություն ինտեգրված միավորումների շրջանակում: Նա անդրադարձել է ԵԱՏՄ շրջանակում երկու երկրների փոխգործակցությանը և այս առումով կարևորել առաջիկայում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի անցկացումը:
ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպանը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարման կապակցությամբ և դատապարտելի համարել էսկալացիան:
Զրուցակիցները փոխանակվել են նաև կորոնավիրուսային վարակի տարածման դեմ պայքարի, կանխարգելիչ միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվությամբ ու փորձով՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հաղթահարել համավարակային ճգնաժամը:
Բելառուսի դեսպանն իր հարգանքն ու սերն է հայտնել Հայաստանի, հայ ժողովրդի, մեր հարուստ մշակույթի նկատմամբ և նշել, որ ջերմությամբ կհիշի մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության տարիները:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Նազարուկին ջերմ խոսքերի համար՝ ընդգծելով, որ նա կմնա Հայաստանի ու հայ ժողովրդի լավ բարեկամը:

Премьер-министр принял посла Беларуси в Армении
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Беларусь в Республике Армения Игоря Назарука, который завершает свою дипломатическую миссию в Армении.
Премьер-министр высоко оценил усилия посла по развитию армяно-белорусских отношений во время его пребывания в должности и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности. По словам Никола Пашиняна, между главами Армении и Беларуси существует высокий уровень диалога, между двумя странами и народами сложились традиционно дружественные отношения, которые являются прочной опорой для их продолжительного развития и полной реализации существующего потенциала.
Премьер-министр подчеркнул важность открытого диалога и надежного партнерства в рамках интеграционных объединений - ОДКБ, ЕАЭС. Никол Пашинян коснулся начатых 12 июля и продолжающихся до сегодняшнего дня провокационных действий Азербайджана на армяно-азербайджанской границе и подчеркнул в этом контексте важность конструктивной позиции партнеров Армении по линии ОДКБ.
Что касается сотрудничества в рамках ЕАЭС, то, по словам Никола Пашиняна, в этом направлении есть большой потенциал для развития экономических связей и насыщенная повестка дня, и последовательная работа позволит реально увеличить взаимный товарооборот и объемы инвестиций.
Посол Беларуси поблагодарил премьер-министра Пашиняна за высокую оценку и отметил, что он приложил все усилия для укрепления связей между двумя странами. По его словам, за этот период объем двустороннего товарооборота вырос более чем в два раза, что свидетельствует о позитивной динамике сотрудничества и обоюдной готовности к его углублению. Посол коснулся текущих и перспективных программ, с удовлетворением отметив создание армяно-белорусского леса у берегов озера Севан, добавив, что работы в этом направлении продолжаются. Он также подчеркнул важность возобновления работы армяно-белорусской межправительственной комиссии.
Игорь Назарук отметил, что между Арменией и Беларусью сложились эффективный политический диалог и развивающееся партнерство в рамках интеграционных объединений. Он коснулся сотрудничества между двумя странами в рамках ЕАЭС и подчеркнул в этом контексте важность проведения заседания Евразийского межправительственного совета в ближайшее время.
Посол Беларуси в Республике Армения выразил обеспокоенность в связи с напряженной ситуацией на армяно-азербайджанской границе и осудил эскалацию.
Собеседники обменялись информацией и опытом по борьбе с распространением коронавирусной инфекции и профилактическим мерам, выразив уверенность, что совместными усилиями удастся преодолеть эпидемический кризис.
Посол Беларуси выразил свое уважение и любовь к Армении, армянскому народу, нашей богатой культуре, отметив, что с теплотой будет помнить годы своей дипломатической миссии в нашей стране.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил посла Назарука за теплые слова, подчеркнув, что он останется хорошим другом Армении и армянского народа.