Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել հեղինակավոր «Ալ Ջազիրա» հեռուստաալիքին՝ խոսելով վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած մարտական գործողությունների մասին․
Հարց. Քաղաքացիական բնակչությունը հայտնվեց այս մարտերի կենտրոնում: Ի՞նչ ջանքեր են գործադրվում այդ ամենին վերջ դնելու համար:
Զոհրաբ Մնացականյան. Հուլիսի 12-ից սկսած՝ վերջին օրերին եղավ շատ վտանգավոր զարգացում, երբ ադրբեջանական ուժերի կողմից մեծ տրամաչափի հրետանու կիրառմամբ փորձ արվեց ներթափանցելու հայկական տարածք Հայաստանի հյուսիսարևելյան հատվածում՝ դրանով իսկ ավելացնելով լարվածության վտանգը, որ մենք այժմ ունենք: Ներկայումս առաջնահերթություն են լարվածության նվազեցման փորձերը: Սա այն է, ինչի ուղղությամբ մենք աշխատում ենք, սա այն է, ինչի շուրջ մենք աշխատում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որի կազմում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն: Սա է ներկայիս առաջնահերթությունը:
Մենք ունենք լարվածության նվազեցման կարիք. Հայաստանն ունի պաշտպանվելու կարողություն, Հայաստանը հանդիասնում է Արցախի անվտանգության երաշխավորը, պատերազմը տարբերակ չէ: Խաղաղ կարգավորման գործընթացն այլընտրանք չունի: Մենք շարունակում ենք հանձնառու լինել վերջինիս և կաշխատենք իրադրության լիցքաթափման և այնպիսի միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ, որն օգնում է խաղաղությանը և նպաստում է բանակցային գործընթացին:
Հարց. Ի՞նչ մանրամասներ կարող եք հաղորդել այն ջանքերի վերաբերյալ, որոնք ուղղված են լարվածության թուլացմանը: Ի՞նչ գործընթաց է իրականացվում, և որքա՞ն արագ դա տեղի կունենա, հաշվի առնելով այն, որ մարտերի շարունակականությունից մարդիկ են զոհվում:
Զոհրաբ Մնացականյան. Պետք է ասեմ, որ բավականին հուսադրող է այն, որ վերջին, կարելի է ասել, 12-14 ժամերի ընթացքում, մենք ունենք հարաբերական անդորր: Մենք մշտական կապի մեջ ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, Ռուսաստանի և մյուս գործընկերներ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ: Մենք փորձում ենք գտնել այն ձևերը, որը հնարավորություն կընձեռի պահպանելու այս հարաբերական անդորրը և վերահաստատելու հրադադարի ռեժիմը, որը, ինչպես նշեցիք, հաստատվել է 1994թ.-ին և այդ ժամանակվանից ի վեր լիարժեք ուժի մեջ է. փաստաթուղթ, որը ստորագրվել է Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի կողմից: Եվ այժմ հրադադարի ռեժիմի լիարժեք վերականգնումը մեր առաջնահերթությունն է:
Հարց. Լուրեր կային, որ Հայաստանը խնդրել է ՀԱՊԿ-ին՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը, որը ղեկավարում է Ռուսաստանը, հադիպել այդ հարցի շուրջ և գործողություններ ձեռնարկել, բայց որի արձագանքը, կարծես թե, ինչ-որ տեղ աղոտ էր: Ո՞րն է Հայաստանի վերաբերմունքն այդ պատասխանին:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ես չեմ համաձայնի այդ գնահատականի հետ: Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է: Դա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն է, և մեր գործընկերների հետ մենք ակնհայտորեն բարձրացնում ենք հարցեր, որոնք վերաբերում են ՀԱՊԿ տարածքին, որի մաս է կազմում Հայաստանը: Մենք տեղեկացնում ենք մեր գործընկերներին զարգացումների վերաբերյալ և բարձրացնում ենք հարցեր, որոնք, ինչպես այս դեպքում, անհրաժեշտ ենք համարում հավաքական գործողության ներկայացման համար: Ակնհայտորեն, որպես Կազմակերպություն՝ իր կանոնադրությամբ, մենք մեր ձեռքում ունենք ողջ գործիքակազմը, սակայն մենք գնահատում ենք իրավիճակը, գնահատում ենք իրավիճակով պայմանավորված գործողությունները: Մենք կապի մեջ ենք և հետևողական երկխոսության մեջ ենք գտնվում մեր ՀԱՊԿ գործընկերների հետ:
Հարց. 2019թ.-ին եղել են բանակցություններ՝ այս հարցին որոշակի լուծում տալու նպատակով: Հայտնի է, Հայաստանի վարչապետն այդ ժամանակ ասել է «Արցախը Հայաստան է», և ցանկանում էր փոխել բանակցությունների ձևաչափը, ինչը, ենթադրաբար, էականորեն խարխլել է բանակցային գործընթացը: Պատասխանատվության ի՞նչ մասնաբաժին է կրում Հայաստանն այս բանակցությունների շարունակականության ապահովման ձախողման համար:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ես կրկին չեմ համաձայնի նման գնահատականի հետ, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը շատ հստակ խոսել է այն մասին, որ Հայաստանն Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, Հայաստանը պատասխանատվություն է կրում Արցախի մեր հայրենակցիների անվտանգության, ֆիզիկական գոյաբանական անվտանգության համար:
Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ խաղաղ գործընթացին, և ակնհայտ է, որ Հայաստանն ունի իր զարգացման օրակարգը, Հայաստանն ունի իր ժողովրդի բարեկեցությունը պաշտպանելու օրակարգ: Արցախը, նրա բնակչությունը գտնվում են անբարենպաստ պայմաններում. ամեն կերպ փորձ է արվում նրանց մեկուսացնել արտաքին աշխարհից, ինչն անընդունելի է, և Հայաստանն ակնհայտորեն ամեն կերպ աջակցում է, որպեսզի Արցախի ժողովուրդը կարողանա ապրել անվտանգության, խաղաղության և զարգացման պայմաններում: Դա հենց այդ համատեքստում է:
Այնուամենայնիվ, ընդգծեմ, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ հետևողական է եղել իր հայտարարություններում առ այն, որ խաղաղությունը հնարավոր կլինի, երբ մենք հասնենք այնպիսի փոխզիջումային լուծման, որն ընդունելի կլինի բոլոր ժողովուրդների` Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Եվ մենք Ադրբեջանի ղեկավարությունից դեռ ակնկալում ենք փոխադարձելիություն այնպիսի մոտեցման, որը հիմնված կլինի փոխզիջման վրա, քանի որ ներկայումս մենք ականատեսն ենք լինում առավելապաշտական մոտեցման, որը հաշվի չի առնում Հայաստանի և Արցախի հիմնարար առաջնահերթությունները:
Այսպիսով, մեր դիրքորոշումը լուծում գտնելն է, որն ընդունելի կլինի բոլորի համար, և մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ:

Armenian Foreign Minister to Al Jazeera: "We need to de-escalate"
Question: Civilians are being caught up in this fighting. What efforts have been made to put a stop to it?
Zohrab Mnatsakanyan: This was a very dangerous development of the past days since July 12, when there was an attempt of infiltration by the Azerbaijani forces to the Armenian territory, to the north-east of Armenia and the use of large calibre artillery has amplified the dangers of escalation which we have now. The attempts to de-escalate are a priority now. This is what we are working for, this is what we are working with the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which comprises France, Russia and the US. This is the priority now.
We need to de-escalate, because while Armenia has full capacity to defend, Armenia remains the security guarantor to Nagorno-Karabakh, but war is not the alternative. There is no alternative to the peaceful settlement. We remain committed to this and we will work towards the de-escalation and the establishment of the environment, the atmosphere, which helps peace and which favors the negotiating process.
Question: What kind of detail can you give us about the efforts to try to de-escalate this? What is the process that is happening and how fast is it going to happen given the fact that people are dying for this fighting is carrying on?
Zohrab Mnatsakanyan: I should say that it is encouraging that we have a relative calm over the past, I think, now it’s about 12-14 hours. We are in constant touch with the OSCE Minsk Group Co-Chairs, with Russia and other partners, United States and France. We are trying to work out the modalities that will sustain this relative calm and will re-establish the ceasefire regime - as you mentioned, a regime, which has been established in 1994, fully in force since then, the document signed by Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. And our priority now is to re-establish fully the ceasefire regime.
Question: It was being reported that Armenia had asked the CSTO, the Collective Security Treaty Organization, which is led by Russia, to meet on this and take action on it, but the response to that seems to have been somewhat lackluster. What was Armenia's reaction to that response?
Zohrab Mnatsakanyan: Well, I would not agree with that assessment. Armenia is a member of the CSTO, it’s a Collective Security Treaty Organization, and with our partners we are obviously raising the questions which concern the territory of the CSTO, of which Armenia is a part. We are briefing our partners about the developments and we will raise the question as we did necessary to raise the question of collective action now. Obviously as an organization, with its Charter, we have all the instruments in our hands but we assess the situation, assess the acts as per the situation. We are in contact, we are in touch and we are consistently in dialogue with our partners in the CSTO.
Question: There were talks in 2019 to try to find some sort of solution to this situation. It’s reported that Armenia’s Prime Minister at the time has said that “Nagorno Karabakh is Armenia”, and he wanted to change the negotiation format of the talks, which essentially allegedly undermines the process of the talks. How much responsibility does Armenia carry for the failure of the stalling of these talks?
Zohrab Mnatsaknayan: Again I would rather disagree with such assessment, because the Prime Minister of Armenia has been very clear in the context of Armenia being the security guarantor for Nagorno-Karabakh, Armenia bearing responsibility for the security, very physical existential security of our compatriots in Nagorno- Karabakh.
We remain fully committed to the peace process and obviously Armenia has its development agenda, Armenia has its agenda to secure the prosperity of its nation. Nagorno-Karabakh, its population is under conditions, which are not favourable. Every attempt is made to cut them off from the world, and this is not acceptable and Armenia obviously provides every support that Nagorno-Karabakh people can live in security, and in peace, and in development. It is in that context.
However, I would underline that the Prime Minister of Armenia has been very consistent in his statements that the peace is possible when we achieve such a compromise, such a solution, which is acceptable to all people - to the people of Armenia, to the people of Nagorno-Karabakh and the people of Azerbaijan. And we are still awaiting for a reciprocation of such an approach, a compromise-based approach from the leadership in Azerbaijan, because now what we are facing is the maximalist approach, which ignores the basic fundamental priorities of Armenia and Nagorno-Karabakh.
So our position is a position of seeking and establishing a solution which is acceptable to all and we are working in that direction.