Ադրբեջանը հրետակոծել է Այգեպարի մանկապարտեզը. վնասվել է ջրագիծ Տավուշ-Ներքին Կարմիրաղբյուր հատվածում
Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների 100 զինծառայող հրետանու կրակի օգնությամբ, կեսգիշերն անց փորձել են հարձակվել Տավուշի սահմանագոտում գտնվող դիրքի ուղղությամբ: Դիվերսիոն ներթափանցման փորձը եղել է 24-ժամյա հրադադարից հետո:
Իջևանում` ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնի մամուլի ասուլիսին ասաց կենտրոնի մամուլի պատասխանատու, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի պետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Բայց մեր տղաների գրագետ գործողությունների արդյունքում հետ են շպրտվել` այդ ընթացքում կորցնելով որոշակի զրահատեխնիկա: Առավոտյան արդեն ընդունել են իրենց կորուստները, բայց մինչ այս պահը հստակեցված չէ` քանի հոգու մասին է խոսքը: Դրանից հետո փորձել են վրեժը լուծել խաղաղ բնակչության նկատմամբ, Տավուշի գյուղերի նկատմամբ շարունակել են հրետակոծությունը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
ՊՆ ներկայացուցիչն անդրադարձավ պահեստազորայինների, կամավորների ցանկությանը` մեկնել առաջնագիծ` հիշեցնելով, որ երեկ խոսել է այդ մասին եւ ասել, որ դրա կարիքը չկա: Հովհաննիսյանի խոսքով` պաշտպանության նախարարը սրա վերաբերյալ հայտարարությամբ հանդես կգա:
Հովհաննիսյանն ընդգծեց` գիշերվա գործողությունների ընթացքում հայկական կողմը որևէ վիրավոր կամ զոհ չի ունեցել ոչ զինծառայողների, ոչ քաղաքացիական հասարակության շրջանում:
Նախորդ օրերի վիրավորների մասին խոսելով՝ Արծրուն Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, որ կա մեկ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող զինծառայող, որի վիճակը նույնն է:
Ասուլիսին ներկա էր նաև Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը:
«Վաղ առավոտյան սկսվել են գյուղերի հրետակոծությունները, թիրախում են եղել Ներքին Կարմիրաղբյուր, Չինարի, Այգեպար, Մովսես, Տավուշ գյուղերը և Բերդ քաղաքը, այս պահի դրությամբ հարաբերական անդորր է»,-ասաց Հայկ Չոբանյանը:
Մարզպետի խոսքով` առավոտյան գործողությունների հետևանքով տասից ավելի առանձնատեր, ինչպես նաև որոշ եթակառուցվածքներ վնասվել են:
«Հատուկ ուզում եմ նշել Այգեպարի մանկապարտեզի հրետակոծությունը, վնասվել է ջրագիծ` Տավուշ (գյուղ)-Ներքին Կարմիրաղբյուր հատվածում, որի վերականգման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Քաղպաշտպանության բոլոր խմբերը մոբիլիզացվել են, ինտենսիվ աշխատանքներ են իրականացվում քաղաքացիական հասարակության անվտանգության համար, հայտարարել ենք ներքին մոբիլիցազիա պատսպարման առումով: Մեր քաղաքացիները հիմնականում ապաստարաններում և նկուղներում են եղել, բարեբախտաբար վիրավորներ, զոհեր չունենք»,-ասաց մարզպետը:
Մարզի ղեկավարի խոսքով` վաղ առավոտից Կառավարության հետ վնասված տների հարցը քննարկել են, որոշվել է, որ ամենօրյա ռեժիմով հրետակոծված բնակավայրերի գույքի գնահատում է իրականացվելու:
«Վաղվանից պետք է սկսենք զբաղվել վերականգնման աշխատանքներով, այն տները, որոնց վերանորոգումը նպատակահարմար չի լինի, կկառուցենք նորը, սեղմ ժամկետներում լուծելու ենք մեր բնակիչների խնդիրները»,-ասաց Չոբանյանը` հավելելով, որ համայնքներում որևէ խուճապ չկա:
Չոբանյանը նաև հայտնեց, որ տուժած բնակիչները միանվագ դրամական օգնություն կստանան վնասների փոխհատուցման համար:

Азербайджан обстрелял детсад в Айгепаре. Поврежден участок водовода Тавуш-Неркин Кармирахбюр
В полночь отряд азербайджанского спецназа в состав 100 военнослужащих под прикрытием артиллерийского огня предпринял попытку нападения на армянские позиции в приграничной зоне Тавуша. Попытка диверсионного проникновения была предпринята после 24-часового прекращения огня.
Об этом сообщил на пресс-конференции в Иджеване руководитель Кризисного информационного центра (КИЦ), начальник командно-штабного факультета Военного университета имени Вазгена Саргсяна Арцрун Ованнисян.
“В результате грамотных действий наших парней противник был отброшен назад, потеряв определенную часть военной техники. Утром они признали свои потери, но до сих неизвестно, о каком числе погибших идет речь. После этого они попытались отыграться на мирном населении и продолжили обстрел сел Тавуша”,- сказал Ованнисян.
Представитель Минобороны коснулся также желания резервистов и добровольцев отправиться на передовую, отметив, что по этому поводу министр обороны выступит с заявлением.
Арцрун Ованни сян подчеркнул, что вследствие ночных действий армянская сторона не имеет потерь ни среди военнослужащих, ни среди гражданского населения.
Говоря о получивших вчера ранения военнослужащих, руководитель КИЦ отметил, что состояние одного из них продолжает оставаться крайне тяжелым.
На пресс-конференции присутствовал также губернатор Тавуша Айк Чобанян.
“Рано утром начался обстрел. Были атакованы села Неркин Кармирахбюр, Чинари, Айгепар, Мовсес и город Берд. Сейчас ситуация относительно спокойная”,- сообщил глава области.
По словам Чобаняна, вследствие утренних действий пострадали более десяти домов и некоторые инфраструктуры.
“Особо хочу подчеркнуть обстрел детского сада в Айгепаре. Поврежден участок водовода в районе сел Тавуш и Неркин Кармирахбюр. В настоящее время ведутся восстановительные работы. Мобилизованы все группы гражданской обороны. Интенсивные работы ведутся по обеспечению безопасности гражданского общества. Наши граждане находились в основном в укрытиях и подвалах. К счастью, раненых и погибших нет”,- сказал губернатор.
Он сообщил, что утром обсудил с правительством вопрос поврежденных домов. Решено в каждодневном режиме производить оценку поврежденного имущества обстрелянных населенных пунктов.
“С завтрашнего дня начнем заниматься восстановительными работами. Что касается жителей домов, восстановление которых нецелесообразно, то мы в сжатые сроки решим их проблемы”,- сказал Чобанян, добавив, что никакой паники среди населения нет.
Губернатор также отметил, что пострадавшие жители получат единовременную помощь в качестве компенсации понесенного ущерба.