Ն. Փաշինյան. «Պետք է հրադադարի ռեժիմի պահպանման վստահելի մոնիթորինգի միջազգային համակարգ ստեղծվի»
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանություն նախարարություն, որտեղ հանդիպում է ունեցել ՊՆ և Զինված ուժերի ղեկավար կազմի հետ՝ նախարար Դավիթ Տոնոյանի և ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Ն. Փաշինյանն իր խոսքում անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերին արձանագրվող լարվածությանը: Մասնավորապես, վարչապետը նշել է.«Այսօրվա մեր հանդիպման նպատակը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին տիրող օպերատիվ իրավիճակի քննարկումն է: Մինչ այդ, սակայն, հստակ պետք է արձանագրել, որ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրավիճակը լարվել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ձեռնարկած ագրեսիայի հետևանքով:
Նախորդ կիրակի օրը՝ հուլիսի 12-ի երեկոյան, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարձակում են ձեռնարկել Հայաստանի զինված ուժերի «Անվախ» սահմանային դիրքը գրավելու նպատակով: Իրավիճակի ամբողջական ընկալման համար հարկ է արձանագրել, որ այս դիրքը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության սահմանից այս կողմ, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում և Ադրբեջանի գործողություններն այլ կերպ, քան ագրեսիա հնարավոր չէ որակել:
Ընդ որում, Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետանային կրակի միջոցներով, հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով թիրախավորել են Տավուշի մարզի Մովսես, Այգեպար, Չինարի, Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերը՝ էական վնաս հասցնելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին և բնակելի տներին:
Միևնույն ժամանակ, մենք ունենք ապացույցներ և փաստացի տվյալներ, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա են տեղակայել Չինարիի դիմաց գտնվող Աղդամ գյուղի բնակելի տների արանքներում, բակերում և հենց այդտեղից են թիրախավորել մեր գյուղերը՝ մեր Զինված ուժերի պատասխան գործողությունները քաղաքացիական բնակչության դեմ հարձակում ներկայացնելու համար:
շատ կարևոր է արձանագրել տեղի ունեցող իրադարձությունների իմաստը և կոնտեքստը, որովհետև Ադրբեջանի զինված ուժերի նախահարձակ գործողությունները պետք է ունենան բացատրություն և հետևաբար կարևոր է պատասխանել հետևյալ հարցին. ի՞նչ է ուզում անել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և ինչո՞ւ:
Վերջին ամիսներին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի բազմամյա ռազմական հռետորաբանությունը սրվել է և նա ավելի ագրեսիվ կերպով սպառնում է Ղարաբաղի հարցը լուծել ուժային մեթոդներով, բացահայտ կերպով ի ցույց դնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում տեղի ունեցող բանակցային գործընթացը վիժեցնելու իր մտադրությունը: Այս ֆոնին զարգացնում էր Ադրբեջանի բանակի հզորության ու անպարտելիության մասին թեզը՝ փորձ անելով արդարացնել վերջին մեկուկես տասնամյակում բանակի զարգացման պատրվակով ծախսված միլիարդավոր դոլարներն Ադրբեջանի ժողովրդի բարեկեցությանը չծառայեցնելու գործելակերպը:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակաբար հայտարարում էր, թե սպասում է Իլհամ Ալիևի հրամանին՝ Ղարաբաղի հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու համար: Շարունակական այս հռետորաբանությունն ինչ-որ արտահայտություն պետք է ստանար: Բնականաբար, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ագրեսիվ հայտարարությունների ֆոնին Արցախի պաշտպանության բանակի զգոնությունը և ուշադրությունը պիտի կրկնապատկված լիներ և հետևաբար Ադրբեջանը որոշեց հարվածել այն ուղղությամբ, որտեղ մենք ամենաքիչը պիտի սպասեինք:
Նպատակը մեկն էր՝ անսպասելի հարվածով նյութականացնել ադրբեջանական բանակի անպարտելիության մասին առասպելը, ռազմական հաջողությամբ ջախջախել հայկական կողմի բարոյահոգեբանական դիրքերը և այդ վիճակում հարձակում գործել Արցախի Հանրապետության ուղղությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, սակայն, ցույց տվեցին բացառիկ բարձր մակարդակի մարտունակություն՝ ոչ միայն ապահովելով Հայաստանի սահմանների անձեռնմխելիությունը, այլև ջախջախելով մեկուկես տասնամյակ Ադրբեջանի գործող նախագահի կողմից կառուցված միֆը՝ ադրբեջանական բանակի մարտունակության մասին:
Ընդ որում, Ադրբեջանն իր այս գործողություններով էական վնաս հացրեց նաև իր հետ ռազմատեխնիկական լայն համագործակցություն ունեցող երկրներին, որովհետև այս վերջին շաբաթվա ընթացքում մեր Զինված ուժերի կողմից խոցվեցին զինատեսակներ, որոնք ամբողջ աշխարհում համարվում են անխոցելի: Այս պատմության մեջ, սակայն, ամենամեծ զարմանքն առաջացնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության քամահրական վերաբերմունքը սեփական զինվորների կյանքի նկատմամբ, որոնց ուղարկում են կանխատեսելի մահվան նույնիսկ այն պարագայում, երբ նրանց ասռաջ դրված խնդիրն ակնհայտորեն անիրագործելի է:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ձեռնարկած սադրանքն ունի նաև շատ ավելի լայն աշխարհաքաղաքական կոնտեքստ: Ադրբեջանական քարոզչությունը, փորձելով քողարկել սեփական ձախողումը, սկսել է զարգացնել մի թեզ, թե Հայաստանի զինված ուժերը դիրքավորվել են Ադրբեջանից սկիզբ առնող միջազգային էներգետիկ ենթակառուցվածքները խոցելու և շարքից հանելու նպատակով: Սա արվում է՝ Հայաստանին որպես գլոբալ սպառնալիք ներկայացնելու համար:
Բայց այս մտքի անհեթեթության կարևորագույն ապացույցն է այն, որ զուտ տեսականորեն նման գործողություն ձեռնարկելու հնարավորություն Հայաստանն ունեցել է նաև վերջին շաբաթվա իրադարձություններից առաջ էլ: Բայց նման նպատակ չի ունեցել երբեք և չունի, որովհետև մեր քաղաքական օրակարգում չի եղել և չկա տարածաշրջանում ու աշխարհում տնտեսական, քաղաքական, ռազմաքաղաքական, անվտանգային անկայունություն և սպառնալիքներ ստեղծելը ու չի լինելու:
Մեր խնդիրը մեր ինքնիշխանությունը, մեր սահմանները, մեր երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելն է, նաև գլոբալ անվտանգության ապահովմանը նպաստելը: Իսկ որ Ադրբեջանը սպառնալիքներ է ստեղծում ոչ միայն Հայաստանի, այլև գլոբալ անվտանգության համար, վերջին օրերին ակնհայտ դարձավ:
Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչը մի քանի օր առաջ ուղղակի հայտարարեց, որ իրենց երկիրը կարող է հրթիռային հարված հասցնել Մեծամորի ատոմակայանին: Ճիշտ է, Հայաստանն ի վիճակի է ապահովել սեփական, այդ թվում՝ Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությունը, բայց սա մի հայտարարություն է, որ աներկբայորեն պետք է դիտարկվի որպես մարդկության դեմ հանցագործություն, որովհետև նմանատիպ գործողությունը մարդկության դեմ ուղղված ահաբեկչություն ձեռնարկելու սպառնալիք է և պետք է արժանանա համապատասխան միջազգային արձագանքի և հետաքննության:
Ինչ վերաբերվում է հետագա անելիքներին՝ մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը: Մենք բոլորս պետք է ի վերջո դուրս գանք հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին շարունակական հայտարարությունների շրջապտույտից և պետք է հրադադարի ռեժիմի պահպանման վստահելի մոնիթորինգի միջազգային համակարգ ստեղծվի:
Եվ հաջորդը. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի և Ադրբեջանն ի վերջո պետք է կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի:
Եվ վերջում, թույլ տվեք գոհունակություն արտահայտել Հայաստանի զինված ուժերի բարձր մարտունակության առիթով և արձանագրել, որ Զինված ուժերի զարգացման այն քաղաքական ուղեգիծը, որը որդեգրել է մեր կառավարությունը, այդ թվում՝ ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման մասով, լիովին արդարացնում է իրեն և որևէ կասկած չկա, որ մենք այդ ուղեգիծը կշարունակենք:
Ինչպես արդեն բազմիցս ասել եմ, Զինված ուժերի զարգացումը մեզ համար ոչ թե ուղղակի առաջնահերթություն է, այլ առաջնահերթությունների առաջնահերթություն: Եվ ուզում եմ հիշեցնել, որ այս համատեքստում մեր առաջադրած մի շատ կարևոր խնդիր, այն է՝ կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերված գումարների վերադարձ և այդ գումարների ներդրում Հայաստանի զինված ուժերի զարգացման համար, դեռևս լիարժեքորեն լուծված չէ: Բայց մենք հետևողականորեն գնալու ենք այդ ճանապարհով և այս նպատակի համար արդեն իսկ ստեղծված են որոշակի իրավական մեխանիզմներ, որոնք առաջիկայում կսկսեն գործել»:

In a speech delivered today at the Ministry of Defense headquarters in Yerevan, Armenian PM Nikol Pashinyan told top-ranking military officials that Azerbaijan poses a threat not only to Armenia but to global security given Baku’s warning that it is capable of striking at Armenia’s Metzamor nuclear power plant.
At the meeting, attended by Defense Minister David Tonoyan, Chief of the General Staff of the Armed Forces, Lieutenant General Onik Gasparyan, and Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan, Pashinyan referred to the recent escalation on the Armenian-Azerbaijani border.
The following unedited transcript of the meeting was released by Pashinyan’s office.
“The purpose of today’s meeting is to discuss the operative situation on the Armenia-Azerbaijan border. However, first of all it should be stated that the military-political situation in the region has become tense due to Azerbaijan’s aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia.
Late on July 12, Azerbaijan’s armed forces launched an attack and attempted to get hold of the Anvakh (Fearless) border post of Armenia’s armed forces. To give a comprehensive idea of the situation, it should be stated that the aforementioned position is located in the sovereign territory of the Republic of Armenia.
At the same time, Azerbaijan’s armed forces targeted the villages of Movses, Aygepar, Chinari, Nerkin Karmiraghbyur in Tavush region with artillery fire and drones, causing significant damage to civilian infrastructure and residential houses. We have evidence - factual data - that Azerbaijan’s armed forces have deployed artillery and armored vehicles in the courtyards between residential houses in the village of Aghdam, which faces Armenian Chinari village. They targeted our villages with the assumption that the Armenian side could not help hitting civilian targets in case of retaliation.
It is important to record the meaning and context of the events that are taking place in the region, because Azerbaijan’s offensive must have an explanation; therefore, the following question may arise: What does the military-political leadership of Azerbaijan want to do? Why?
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev’s long-standing warlike rhetoric has intensified in recent months. He threatens to resolve the Karabakh conflict by force and openly demonstrates his intention to abort the OSCE Minsk Group’s mediation efforts. Against this background, he developed the thesis of the strength and invincibility of the Azerbaijani army in a bid to justify those billions of dollars spent over the past decade and a half under the pretext of army development.
The military-political leadership of Azerbaijan has repeatedly stated that it is waiting for an order from Ilham Aliyev to resolve the Karabakh conflict by military means. This continuous rhetoric had to get some expression. Naturally, against the background of aggressive statements made by the military-political leadership of Azerbaijan, we were supposed to be more vigilant for the security of Artsakh, attention should have been doubled on Artsakh’s Defense Army. Therefore, Azerbaijan decided to strike in the direction we should have expected the least with a single goal to materialize the myth of Azerbaijani army’s invincibility by means of an unexpected blow, to break down the moral and psychological positions of the Armenian side with a swift military success and ultimately attack the Republic of Artsakh in that situation.
The Armed Forces of the Republic of Armenia, however, showed an exceptionally high level of combat readiness. They not only secured the inviolability of Armenia’s borders, but also shattered the myth built up by the incumbent President of Azerbaijan for a decade and a half about the combat effectiveness of the Azerbaijani army.
At the same time, with the recent onslaught, Azerbaijan caused significant damage to those countries with which it is cooperating in the military-technical sphere, since our Armed Forces destroyed weaponry that was deemed to be invulnerable all over the world.
However, the biggest surprise is the condescending attitude of the military-political leadership of Azerbaijan towards its own soldiers’ lives who were doomed to death since the task set before them was obviously unachievable.
The provocation undertaken by the military-political leadership of Azerbaijan also has a much broader geopolitical context. In an attempt to cover up its own failure, the Azeri propaganda has started to develop a thesis that the Armenian armed forces are positioned to disrupt and dismantle the international energy infrastructure originating in Azerbaijan. This is done to present Armenia as a global threat.
But this absurd assertion can simply be thwarted by the fact that Armenia theoretically had the opportunity to take such an action far before last week’s events. But it has never had such a goal; it has never been on our political agenda, we never sought to create economic, political, military-political or security instabilities in the region and in the world.
Our task is to ensure our sovereignty, our borders, the security of our country and people, and to promote global security. It has become clear in recent days that Azerbaijan poses a threat not only to Armenia but also to global security. An Azerbaijani official stated a few days ago that their country could launch a missile attack on Metzamor nuclear power plant.
Armenia is capable of ensuring its own security, including the Metzamor nuclear power plant, but this is a statement that should be unequivocally considered a crime against humanity, because such an action is a threat to commit terrorism against humanity, it should be given an appropriate international response and probe.
As for what to do next, our position remains the same. We must all get out of the vicious cycle of mere statements about ceasefire violations: an international system of reliable ceasefire monitoring needs to be established.
And next, the negotiations held in the OSCE Minsk Group co-chairing format should be continued, and Azerbaijan should finally adopt a constructive position.
And finally, let me express my satisfaction with the high efficiency of the Armenian Armed Forces and state that the Government’s army development policy, including the development of the military-industrial complex, has fully justified itself. There is no doubt that we will continue along this line. As I have said on many occasions, the development of our armed forces is not a priority for us, but the priority of priorities.
And I would like to address a crucial issue that we have raised in this context, that is, the return to the state of ill-earned money obtained through corruption, and the investment of that money for the development of Armenia’s Armed Forces. This objective has not been met in full as of yet. But we will be consistent on this way: specific legal mechanisms have already been established to that effect, which will come into force in the near future.՞