ՎԶԵԲ Գործարարության աջակցման հայաստանյան գրասենյակը ֆինանսավորում կստանա`օժանդակելու ՓՄՁ-ների համար COVID-19-ի տնտեսական հետևանքների մեղմմանը
Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամը (Good Governance Fund - GGF)» աջակցելու է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի օժանդակությամբ գործող՝ Գործարարության աջակցման գրասենյակի (ԳԱԳ) գործառնություններին։ Ինչպես հայտնում է ՎԶԵԲ-ը, լավ կառավարման հիմնադրամը նաև կօգնի Գործարարության աջակցման գրասենյակին առաջ տանել մի շարք նպատակային գործողություններ, որոնք ուղղված են հայաստանյան ՓՄՁ-ների համար COVID-19-ի տնտեսական հետևանքների մեղմմանը:
Գործարարության աջակցման գրասենյակը հարթակ է ստեղծում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և մասնավոր հատվածի միջև քաղաքական երկխոսություն վարելու համար, ինչպես նաև տրամադրում է տնտեսական և իրավաբանական փորձագիտություն՝ խթանելու ավելի բարենպաստ ներդրումային միջավայր, որտեղ մասնավոր հատվածը կարող է բարգավաճել։ ԳԱԳ-ը առանցքային դեր է խաղում՝ օգնելով Հայաստանի Կառավարությանը ձևավորել գործարարությանն աջակցող տնտեսական քաղաքականության արձագանք COVID-19 համաճարակի պայմաններում՝ սերտորեն համագործակցելով բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Գործարարության աջակցման գրասենյակի գործողությունները, որոնց նպատակն է օգնել Հայաստանի մասնավոր հատվածին հաղթահարել COVID-19-ի ֆինանսական և գործառնական հետևանքները, ներառում են. տարածաշրջանային գյուղատնտեսական կենտրոնի փորձնականացում (պիլոտային ծրագիր)` արտադրողների և գնորդների միջև կապերի ամրապնդման նպատակով, աջակցություն ՓՄՁ-ներին իրենց բիզնես մոդելների ադապտացման գործում և Ներդրումների աջակցման գործակալության հետ համատեղ հայկական ստարտափների համար զարգացման վաղ փուլի ֆինանսավորման հիմնադրամի (seed fund) ստեղծում։
Մինչ օրս Գործարարության աջակցման գրասենյակը ֆինանսավորում է ստացել ՎԶԵԲ-ի՝ Բաժնետերերի հատուկ հիմնադրամից (SSF)։
ԳԱԳ-ը համագործակցում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Ներդրումների աջակցման կենտրոնի հետ` պարզելու բիզնեսի և ներդրողների առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերները՝ միաժամանակ ձևավորելով անհրաժեշտ բարեփոխումներ՝ այդ մարտահրավերները հաղթահարելու նպատակով:
«Մենք երախտապարտ ենք մեր գործընկեր Գործարարության աջակցման գրասենյակին, ինչպես նաև Երևանում Բրիտանական դեսպանատան մեր գործընկերներին այս կարևոր նախաձեռնությանը սատարելու համար: ՎԶԵԲ-ը հավատարիմ է իր հանձնառությանը՝ աջակցելու Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին և սատարելու կառավարության և մասնավոր հատվածի միջև արդյունավետ երկխոսությանը: Տնտեսության իրական հատվածը արդյունավետորեն գործող պետության հիմնասյուն է, և ներդրումային լավ մթնոլորտը շարունակում է էական նշանակություն ունենալ մասնավոր հատվածի հետագա զարգացման և տնտեսական աճի համար», - ասել է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի ղեկավար Դիմիտրի Գվինդաձեն:
Հայաստանում Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար՝ դեսպան Դեյվիդ Մորանն ասել է․ «Միացյալ Թագավորությունն ուրախ է իր «Լավ կառավարման հիմնադրամի» միջոցով աջակցել Գործարարության աջակցման գրասենյակին : Դա կօգնի ՀՀ կառավարությանն իր աշխատանքներում՝ ուղղված Հայաստանի ներդրումային ներուժի զարգացմանը, ներդրողների վստահության ամրապնդմանը և COVID-19-ի տնտեսական հետևանքների հաղթահարմանը»: Էկոնոմիկայի փոխնախարար Նաիրա Մարգարյանն ասել է․ «Գործարարության աջակցման գրասենյակը հաջողությամբ կատարում է իր դերը պետական-մասնավոր երկխոսության ձևավորման և իրականացման գործում, հայ գործարար համայնքին աջակցություն և փորձագիտություն է տրամադրում բարեփոխումների ծրագրերի մշակման գործում, և այս գործընթացում ԳԱԳ-ը նախարարության հիմնական գործընկերն է: Մենք համագործակցությունն արդյունավետ է և մենք նախատեսում ենք ավելի շատ համատեղ ծրագրեր: Մենք ուրախ ենք լսել, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը իր՝ «Լավ կառավարման հիմնադրամի» միջոցով աջակցելու է գրասենյակին՝ ապահովելով ֆինանսավորման շարունակականությունը, և դա կհանգեցնի նոր հնարավորությունների, որտեղ մենք կհամագործակցենք և թվով ավելի շատ համատեղ նախաձեռնություններ կիրականացնենք»։

UK to Finance EBRD’s Business Support Office in Armenia to Address Economic Impact of Covid-19 on SMEs
The UK Government’s Good Governance Fund (GGF) will be supporting the operation of the EBRD backed Business Support Office (BSO) in Armenia. The GGF will also help the BSO to take forward a series of targeted activities to address the economic impact of Covid-19 on SMEs in Armenia.
The BSO facilitates a platform for policy dialogue between the Government of Armenia and the private sector, as well as providing economic and legal expertise to encourage a more favourable investment climate in which the private sector can flourish. The BSO is playing a central role in supporting the Government of Armenia formulate business-supportive economic policy responses to the Covid-19 pandemic, in close coordination with business community representatives.
The BSO’s activities to help Armenia’s private sector deal with the financial and operational impacts of Covid-19 include: the piloting of a regional agricultural centre to strengthen linkages between producers and buyers; supporting SMEs in adapting their business models; and establishing a seed fund for Armenian start-ups in collaboration with the Investment Support Agency.
To date, the BSO has been supported through the EBRD’s Shareholder Special Fund (SSF).
The BSO works in cooperation with the Ministry of Economy of Armenia and the Investment Support Centre to identify the key challenges businesses and investors face, while shaping the necessary reforms to address those challenges.
“We are grateful to our partner GGF and colleagues at the British Embassy in Armenia for supporting this important initiative. The EBRD is strongly committed to supporting Armenia’s reform agenda and to supporting an effective dialogue between the government and private sector. The real economy is the backbone of a well-functioning state and a good investment climate remains essential for the further development of the private sector and economic growth”, said EBRD head of Armenia, Dimitri Gvindadze.
Ambassador David Moran, British Chargé d'Affaires to Armenia said: ‘The UK is pleased to support the Business Support Office through our Good Governance Fund. It will help the Armenian Government in its work to enhance Armenia’s investment potential, strengthen investor confidence and support the country’s recovery from the economic impact of COVID-19.’
The Deputy Minister of Economy Naira Margaryan said: “The Business Support Office is successfully implementing its role in structuring and implementing Public-Private Dialogue, providing support and expertise in developing reform projects for Armenian business community, and here the BSO is the Ministry’s main partner. We are having a fruitful cooperation and planning more projects in cooperation. We are excited to hear that the UK Government through its Good Governance Fund shall support the office by ensuring the continuity of funding and that will lead to new opportunities for us to cooperate and exercise more joint initiatives.”