Առողջապահության ոլորտում կոռուպցիոն երևույթների դեմ պայքարը կգտնվի ԱԱԾ ուշադրության կենտրոնում. նախագահ Հարությունյանը ներկայացրել է նոր նախարարին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 20-ին ԱՀ առողջապահության նախարարության աշխատակիցներին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Արարատ Օհանջանյանին:
Նախագահի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել Արայիկ Բաղրյանին ոլորտը տևական ժամանակ արդյունավետորեն ղեկավարելու համար և հաջողություններ մաղթել Արարատ Օհանջանյանին՝ հատկապես այս ծանր՝ համավարակային պայմաններում այդ պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
Արայիկ Հարությունյանը մեկ անգամ ևս շեշտել է, որ հանրապետությունում անվճար և որակյալ առողջապահական համակարգ ունենալը նախագահի ծրագրի առաջնային սկզբունքներից է: Սակայն, նախագահի խոսքով, բարեփոխումների ճանապարհին ոլորտում պետք է բացառել բոլոր տեսակի կոռուպցիոն երևույթները, ինչպիսիք են՝
• դեղերի ու սարքավորումների ձեռքբերման, դեղատոմսերի դուրս գրման գործընթացում կաշառքի գործոնը,
• լաբորատոր ախտորոշիչ հետազոտությունների ուղղորդված ուղեգրումը:
Նախագահ Հարությունյանը հավաստել է, որ գործընթացն իրականացվելու է ԱԱԾ վերահսկողության ներքո, և ովքեր չհետևեն վերոնշյալ ցուցումներին, ենթարկվելու են խիստ պատասխանատվության: Այս ամենին զուգահեռ, նախագահի խոսքով, աշխատանքի նախապայմաններ կհանդիսանան հետևյալ ուղենշային կետերը՝
• հիվանդների նկատմամբ բոլոր հանգամանքներում բարյացակամ վերաբերմունքի ցուցաբերումը,
• հետազոտման և բուժման միզազգային գործելակարգերի (պրոտոկոլների) պարտադիր ներդնումը,
• ոլորտում որոշումներ կայացնելիս կոլեգիալ սկզբունքի ապահովումը,
• այն հետազոտությունների ցանկի հստակեցումը, որոնք Արցախում չեն իրականացվում:
Հանրապետության նախագահը նշել է նաև, որ բուժաշխատողների սոցիալական երաշխիքների ապահովումը երկրի ղեկավարության կողմից վարվող քաղաքականության գլխավոր խնդիրներից է: Այդ համատեքստում հատկանշական է ոլորտի աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացման հանգամանքը, որի առաջին փուլը նախատեսվում է սեպտեմբերին, երկրորդը՝ գալիք տարվա հունվարին:

Борьба с коррупционными явлениями в сфере здравоохранения будет находиться в центре внимания СНБ. Президент Арутюнян представил нового министра
20 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян представил сотрудникам министерства здравоохранения нового министра Арарата Оганджаняна.
Глава государства выразил признательность Араику Багиряну за эффективное руководство сферой длительное время и пожелал успехов Арарату Оганджаняну в связи с назначением на ответственную должность в тяжелых пандемических условиях.
Араик Арутюнян вновь подчеркнул, что наличие бесплатной и качественной системы здравоохранения в республике является одним из первоочередных принципов программы президента. Однако, по словам президента, в рамках реформ в сфере необходимо исключить любые коррупционные явления, в том числе:
• фактор взятки в процессе приобретения лекарств и оборудования, выписывания рецептов,
• адресное направление на диагностическое лабораторное исследование.
Президент Арутюнян заверил, что процесс будет находиться под контролем СНБ, и кто не будет придерживаться вышеперечисленных указаний, подвергнутся строгой ответственности. Наряду с этим, по словам президента, необходимо будет руководствоваться следующими подходами:
• проявлять доброжелательное отношение к пациентам при любых обстоятельствах,
• обязательно применять международные протоколы при обследованиях и лечении,
• обеспечить коллегиальный принцип при принятии решений,
• утвердить список тех обследований, которые не проводятся в Арцахе.
Президент республики отметил также, что обеспечение социальных гарантий медработников является одной из важных задач политики, проводимой руководством страны. В этом контексте особенно важен факт двухэтапного повышения зарплат сотрудников системы в сентябре и в начале января.