Քննարկվել է Ֆինանսների նախարարության գործունեության հավշետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցության, որի ընթացքում քննարկվել է Ֆինանսների նախարարության 2019 թվականի գործունեության հավշետվությունը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը զեկուցել է հարկաբյուջետային քաղաքականության, ֆինանսների արդյունավետ կառավարման, պետական պարտքի կառավարման, հաշվետվողական համակարգի ներդրման, վերապատրաստման դասընթացների միջոցով պետական կառավարման մարմինների կարողությունների բարելավման, կառուցվածքային ստորաբաժանումների օպտիմալացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև նախարարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին, այդ թվում՝ հարկային և գնումների համակարգերում, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նախարարության կողմից վերը նշված ուղղություններով իրականացվող ծրագրերը և ընդգծել ֆինանսների արդյունավետ կառավարմանը միտված շարունակական և հետևողական միջոցառումների կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է պետական բյուջեի ծախսային ծրագրով նախատեսված միջոցառումների ժամանակին իրականացման նպատակով անհրաժեշտ լրացուցիչ մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը, ինչը թույլ կտա տարվա ընթացքում ավելի կանխատեսելի դարձնել միջոցների ծախսման ընթացքն ու կառավարումը:

Обсужден отчет о деятельности министерства финансов
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был обсужден отчет о деятельности министерства финансов за 2019 год.
Министр Атом Джанджугазян доложил о проделанной работе по фискальной политике, эффективному управлению финансами, управлению государственным долгом, внедрению системы отчетности, повышению потенциала органов государственного управления посредством курсов по повышению квалификации, оптимизации структурных подразделений.
Были также затронуты проводимые министерством реформы, в том числе в налоговой системе и системе закупок, сотрудничестве с международными финансовыми организациями.
Премьер-министр Пашинян отметил важность реализуемых министерством в вышеуказанных направлениях программ и подчеркнул необходимость осуществления последовательных мероприятий, направленных на эффективное управление финансами. В частности, Никол Пашинян подчеркнул важность внедрения дополнительных механизмов, необходимых для своевременного осуществления предусмотренных программой расходов государственного бюджета мер, что позволит сделать процесс расходования средств и управления средствами в течение гоÐ �а более предсказуемым.