Հայաստանի ՏՏ ընկերությունները կորցնում են էժան աշխատուժի առավելությունը
Դոլարի արժեզրկման (կամ դրամի արժեւորման) պատճառով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) արդյունաբերության ոլորտում գործող ընկերությունների ծախսերն ավելացել են 20-25 տոկոսով:
ՏՏ ընկերությունների տնօրենները լրջորեն մտահոգված են: Նրանց արտադրանքի մեծ մասն արտահանվում է: Իսկ դրա դիմաց ստացած դոլարը չի արդարացնում կատարած ծախսերը:
«Շատ ենք տուժում դոլարի արժեզրկումից: Արտասահմանյան պատվիրատուների հետ պայմանագրեր կնքում ենք հիմնականում դոլարով: Եվ քանի որ պայմանագրերը սովորաբար երկարաժամկետ են լինում, ստացվում է, որ կատարած աշխատանքների դիմաց ինքնարժեքից ցածր վարձատրություն ենք ստանում»,- ասում է «Sourcio» ընկերության տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը:
Վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում դոլարն արժեզրկվել է մոտ 200 դրամով' 540 -ից հասել է մինչեւ 381 դրամի: Պրն Ավոյանի կարծիքով' սա ամենից շատ ազդում է հատկապես փոքր եւ միջին ընկերությունների վրա:
«Հիմա նոր պայմանագրեր կնքելիս ստիպված ենք ավելի շատ գումար պահանջել պատվիրատուներից: Սա կհանգեցնի նրան, որ մենք կտուժենք մրցակցության դաշտում: Բնականաբար, պատվիրատուները կսկսեն ուրիշ երկրներում փնտրել գործընկերներ, որոնք պատրաստ կլինեն նույն աշխատանքն ավելի էժան գնով կատարել: Եթե ավելացնենք Հայաստանում աշխատելու մյուս բարդությունները' Ինտերնետի եւ գործնական ճամփորդությունների թանկությունը, ապա շահույթով աշխատելը դառնում է ավելի ու ավելի դժվար»,- համոզված է պրն Ավոյանը:
«Sourcio»-ն (www.sourcio.com) ՏՏ ոլորտում խորհրդատվական ընկերություն է, որը մասնագիտացած է բաց կոդով ծրագրավորման տեխնոլոգիաներում եւ առաջարկում է ծառայություններ եւ տեխնոլոգիական լուծումներ փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների համար: Ընկերությունը գործընկերային կապեր է հաստատել Red Hat, Sun Microsystems եւ Novell ընկերությունների հետ:
«Տարվա սկզբին մեր պատվիրատուի հետ կնքեցինք մի պայմանագիր, բայց հիմա խնդրում ենք, որ վերանայեն մեր նախկին համաձայնությունը: Փաստորեն, իզուր պոտենցիալ կոնֆլիկտ ենք ստեղծում: Այն աշխատանքը, որը մեզ համար պետք է եկամտաբեր լիներ, դարձավ վնասաբեր: Կատարված պատվերի ինքնարժեքը 20-25 տոկոսով մեծացել է: Դա նշանակում է, որ որքան շատ ենք աշխատում, այնքան ավելի շատ վնաս ենք ստանում»,- ասում է «Sourcio» ընկերության տնօրենը:
Դոլարի արժեզրկումն անհանգստացնում է նաեւ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի համեմատաբար խոշոր ընկերություններին: Դոլարի արժեզրկման պատճառով Հայաստանում մասնաճյուղեր ունեցող մայր ընկերությունները ստիպված են ամեն ամիս ավելի շատ գումար ծախսել Հայաստանում իրենց ներկայացուցչությունը պահելու համար:
«Բոլոր խոշոր ընկերություններն իրենց ծախսերը պլանավորում են ամենաքիչը մեկ տարվա կտրվածքով: Եվ ցանկացած չնախատեսված փոփոխություն ազդում է տարվա բիզնես պլանների վրա: Ստեղծված անկայունությունը կարող է ազդել ցանկացած ընկերության ցուցանիշների վրա: Պարզ է, որ ՏՏ ոլորտում խոշոր ընկերությունների մեծամասնությունը բաց բաժնետիրական են, եւ նրանց բաժնետոմսերը վաճառվում են միջազգային շուկաներում: Եվ շատ հնարավոր է, որ ընկերության ցուցանիշները հետագայում ազդեն բաժնետոմսերի գնի վրա: Իսկ բաժնետերերը, որեւէ ներդրում անելուց առաջ, կանխատեսումները հիմնականում անում են ցուցանիշների հիման վրա»,- ասում է «Synopsys» ընկերության «HPLA» հայաստանյան դուստր ընկերության տնօրեն Անդրանիկ Հովհաննիսյանը:
«Synopsys» ընկերությունը զբաղվում է կիսահաղորդչային նախագծման ծրագրային ապահովման եւ մտավոր սեփականության նախագծման աշխատանքներով:
«Synopsys» ընկերությունն այժմ նոր գրասենյակի շինարարություն է իրականացնում, եւ դրա համար զգալի ներդրումներ են նախատեսված, որոնք ավելացել են 20 տոկոսով: Պրն Հովհաննիսյանի կարծիքով' նույնիսկ այսպիսի խոշոր ընկերության համար, ինչպիսին է «Synopsys»-ը, դա զգալի գումար է:
Ինչպե՞ս ապահովագրել բիզնեսն արժութային ռիսկերից
Նոյեմբերի 2-ին «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը կազմակերպեց սեմինար «Արժութային ռիսկերի նվազեցման գործիքներ» թեմայով: Հրավիրված մասնագետները ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ղեկավարներին առաջարկեցին առաջադրված խնդրի լուծման մի քանի տարբերակներ:
Արտարժույթի փոխարժեքի տատանումներից ապահովագրվելու եւ դրա ազդեցությունը կառավարելի դարձնելու համար մասնագետները խորհուրդ տվեցին կիրառել «ածանցյալ» գործիքներ:
Ածանցյալ գործիքը նույն արտարժույթի առքն ու վաճառքն է, որի գործարքը կատարվում է ապագայում: Օրինակ' ենթադրենք որեւէ ընկերություն ստանում է 6 ամիս տեւողությամբ պատվեր, եւ գործարքը կնքում է դոլարով: 6 ամիս հետո կատարված աշխատանքի դիմաց ստանում է պայմանագրով նախատեսված գումարը: Սակայն, քանի որ դոլարն արժեզրկվել է, այդ գումարը չի փակում 6 ամսվա ընթացքում կատարված ծախսերը: Արդյունքում պատվեր կատարողն ավելի շատ աշխատանք է անում, քան՝ ստանում դրա դիմաց: Ի՞նչ անել եւ ինչպե՞ս ապահովագրվել այս ռիսկից:
«Բանկը կարող է գործարարին առաջարկել կնքել «ֆորվարդ» պայմանագիր: Այսինքն՝ բանկը եւ հաճախորդը պայմանավորվում են, որ 6 ամիս կամ մեկ տարի հետո, անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ կարժենա դոլարը, հաճախորդը կկարողանա բանկին վաճառել իր դոլարը նախապես պայմանավորված գնով»,- բացատրում է Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչ Արման Փոթիկյանը:
Պայմանագրի մեջ որոշվում է գինը, գումարի ծավալը եւ ժամկետը: Բնականաբար, բանկն է որոշում, թե որ գնով կգնի դոլարն ապագայում: Իհարկե, չի բացառվում, որ որոշ ժամանակ հետո դոլարն ավելի շատ կարժենա, քան նախապես պայմանավորվել էին բանկն ու հաճախորդը: Սակայն բանկային համակարգի մասնագետները պնդում են, որ նրանց խնդիրը ՏՏ ոլորտի ընկերությունների զարգացումը չէ, այլ' ընդամենը նրանց բիզնեսի ապահովագրումը:
«Մենք միայն առաջարկում ենք ապահովագրել բիզնեսը փոխարժեքի տատանումներից: Սա գործարարին հնարավորություն կտա միայն խուսափել անկայունությունից, զերծ մնալ հանկարծակի գերկորուստներից եւ աշխատել որոշակի կայուն միջավայրում: Ֆիքսելով որոշակի գումար' գործարարը կարող է ըստ դրա պլանավորել իր ծախսերը եւ դա ընդունել որպես հենակետ»,- ասում է «ArmSwiss» բանկի դիլեր Կարեն Տուրյանը:
«ArmSwiss» բանկն այսօր պատրաստ է հաճախորդի հետ կնքել պայմանագիր այն մասին, որ ապագայում կգնի որոշակի քանակությամբ դոլար 376 դրամ 47 լումայով:

Armenian IT Companies Lose Their Cheap Labor Advantage
As a result of the devaluation of the dollar (or valuation of the dram) expenses for companies working in the IT sphere have increased by 20-25%.
The chief executives of these companies are seriously concerned. The lion's share of their services are sold to foreign customers. The dollar sums received in exchange do not justify the expenses.
“We are suffering greatly from the devaluation of the dollar. We mainly sign dollar contracts with foreign customers. And since usually the contracts are long term, we receive less than the cost of the work provided, “ said Hovhannes Avoyan, CEO of Sourcio.
In the last two or three years the dollar has fallen by almost 200 drams – dropping from 540 it dropped to 381. According to Avoyan, this significantly affects small and medium businesses.
“Now when we sign new contracts we have to ask for more money from our customers. This will cause us to lose our competitiveness. The customers will start looking for partners in other countries, who would be willing to do the same work for less. And if we add other difficulties for doing business in Armenia, such as Internet and expensive travel, then it is becoming harder and harder to operate a business with profit, “ Avoyan said.
Sourcio (www.sourcio.com) is a IT consulting company, which specializes in open source technologies and offers services and solutions to small and medium enterprises. The company has established partner relations with Red Hat, Sun Microsystems, and Novell.
“In the beginning of the year we signed a contract with a customer, but now we have asked them to reevaluate our current agreement. This means we are creating a potential conflict for no reason. The work which could have been lucrative for us has now become unprofitable.The cost of implementing the contract has grown by 20-25%. This means that the more we work, the more losses we take, “ says CEO of Sourcio.
The dollar's fall worries big IT companies that are operating in Armenia as well. As a result of devaluation, parent companes are forced to spend more money to manitain their Armenian branches.
“All the big companies plan their expenses for at least a year ahead. And every unexpected event changes the business plan for that year. The instability can affect any company's performance indicators. Obviously, the majority of big IT companies are publicly held and their shares are sold on international markets. And the indicators affect the prices of the shares. Most shareholders, before making any investment, base their predictions on the performance numbers, “ said Andranik Hovhannisyan, head of Synopsys HLPA, the Armenian branch of Synopsys.
Synopsys provides software for designing semiconductors, as well intellectual property for designing chips. Thwe company has undertaken the construction of new headquarters, for which large sums of money were planned, which as a result of devaluation have now increased by 20%. According to Hovhannisyan, even for such a big company as Synopsys, this is a significant sum.
How to protect against currency risks
On November 2 the Enterprise Incubator Foundation organized a seminar on “Minimizing Currency Risks”. The invited guests suggested several solutions to the problem IT companies are facing.
In order to be protected against the fluctuations of foreign currency and manage adverse effects the experts suggested using hedge contracts.
Hedge contracts involve buying and selling foreign currency, but in the future. For example, suppose a company wins a six-month contract, which is priced in dollars. After six months it receives the previously agreed sum. But, because the dollar's value has fallen, this sum does not cover the expenses incurred during the six months. As a result, the contractor works more but earns less. What to do and how to minimize this risk?
“The bank can offer a hedge contract to the client. Which means that the client and the bank agree that in six months or in a year, no matter how much the dollar costs on the market, the customer will be able to sell dollars to the bank at the previously agreed price, “ explained Arman Potikyan, a representative of the Central Bank.
The price, the volume, and the date are stipulated in the contract. Obviously, the bank decides how much it will pay for the dollar in the future. Of course, there is no guarantee that in the future the dollar will not rise more than is mentioned in the contract. But bank experts insist that their job is not assisting the development of the IT companies, but only insuring their business.
“We only offer to insure the business from currency fluctuations. This will give the entrepreneur the opportunity to escape the instability, avoid unexpected losses, and work in a more or less stable environment. By hedging a certain sum, the entrepreneur can plan the expenses accordingly, “ says Karen Duryan, a dealer at Armswiss bank.
Today, Armswiss is ready to sign hedge contracts with clients to purchasing dollars in future for 376.47 drams. Currently the bid price for dollar in Armenia is 381-383 drams.