Հայաստանի ՏՏ ընկերությունները կորցնում են էժան աշխատուժի առավելությունը
Դոլարի արժեզրկման (կամ դրամի արժեւորման) պատճառով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների (ՏՏ) արդյունաբերության ոլորտում գործող ընկերությունների ծախսերն ավելացել են 20-25 տոկոսով:
ՏՏ ընկերությունների տնօրենները լրջորեն մտահոգված են: Նրանց արտադրանքի մեծ մասն արտահանվում է: Իսկ դրա դիմաց ստացած դոլարը չի արդարացնում կատարած ծախսերը:
«Շատ ենք տուժում դոլարի արժեզրկումից: Արտասահմանյան պատվիրատուների հետ պայմանագրեր կնքում ենք հիմնականում դոլարով: Եվ քանի որ պայմանագրերը սովորաբար երկարաժամկետ են լինում, ստացվում է, որ կատարած աշխատանքների դիմաց ինքնարժեքից ցածր վարձատրություն ենք ստանում»,- ասում է «Sourcio» ընկերության տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը:
Վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում դոլարն արժեզրկվել է մոտ 200 դրամով' 540 -ից հասել է մինչեւ 381 դրամի: Պրն Ավոյանի կարծիքով' սա ամենից շատ ազդում է հատկապես փոքր եւ միջին ընկերությունների վրա:
«Հիմա նոր պայմանագրեր կնքելիս ստիպված ենք ավելի շատ գումար պահանջել պատվիրատուներից: Սա կհանգեցնի նրան, որ մենք կտուժենք մրցակցության դաշտում: Բնականաբար, պատվիրատուները կսկսեն ուրիշ երկրներում փնտրել գործընկերներ, որոնք պատրաստ կլինեն նույն աշխատանքն ավելի էժան գնով կատարել: Եթե ավելացնենք Հայաստանում աշխատելու մյուս բարդությունները' Ինտերնետի եւ գործնական ճամփորդությունների թանկությունը, ապա շահույթով աշխատելը դառնում է ավելի ու ավելի դժվար»,- համոզված է պրն Ավոյանը:
«Sourcio»-ն (www.sourcio.com) ՏՏ ոլորտում խորհրդատվական ընկերություն է, որը մասնագիտացած է բաց կոդով ծրագրավորման տեխնոլոգիաներում եւ առաջարկում է ծառայություններ եւ տեխնոլոգիական լուծումներ փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների համար: Ընկերությունը գործընկերային կապեր է հաստատել Red Hat, Sun Microsystems եւ Novell ընկերությունների հետ:
«Տարվա սկզբին մեր պատվիրատուի հետ կնքեցինք մի պայմանագիր, բայց հիմա խնդրում ենք, որ վերանայեն մեր նախկին համաձայնությունը: Փաստորեն, իզուր պոտենցիալ կոնֆլիկտ ենք ստեղծում: Այն աշխատանքը, որը մեզ համար պետք է եկամտաբեր լիներ, դարձավ վնասաբեր: Կատարված պատվերի ինքնարժեքը 20-25 տոկոսով մեծացել է: Դա նշանակում է, որ որքան շատ ենք աշխատում, այնքան ավելի շատ վնաս ենք ստանում»,- ասում է «Sourcio» ընկերության տնօրենը:
Դոլարի արժեզրկումն անհանգստացնում է նաեւ Հայաստանում ՏՏ ոլորտի համեմատաբար խոշոր ընկերություններին: Դոլարի արժեզրկման պատճառով Հայաստանում մասնաճյուղեր ունեցող մայր ընկերությունները ստիպված են ամեն ամիս ավելի շատ գումար ծախսել Հայաստանում իրենց ներկայացուցչությունը պահելու համար:
«Բոլոր խոշոր ընկերություններն իրենց ծախսերը պլանավորում են ամենաքիչը մեկ տարվա կտրվածքով: Եվ ցանկացած չնախատեսված փոփոխություն ազդում է տարվա բիզնես պլանների վրա: Ստեղծված անկայունությունը կարող է ազդել ցանկացած ընկերության ցուցանիշների վրա: Պարզ է, որ ՏՏ ոլորտում խոշոր ընկերությունների մեծամասնությունը բաց բաժնետիրական են, եւ նրանց բաժնետոմսերը վաճառվում են միջազգային շուկաներում: Եվ շատ հնարավոր է, որ ընկերության ցուցանիշները հետագայում ազդեն բաժնետոմսերի գնի վրա: Իսկ բաժնետերերը, որեւէ ներդրում անելուց առաջ, կանխատեսումները հիմնականում անում են ցուցանիշների հիման վրա»,- ասում է «Synopsys» ընկերության «HPLA» հայաստանյան դուստր ընկերության տնօրեն Անդրանիկ Հովհաննիսյանը:
«Synopsys» ընկերությունը զբաղվում է կիսահաղորդչային նախագծման ծրագրային ապահովման եւ մտավոր սեփականության նախագծման աշխատանքներով:
«Synopsys» ընկերությունն այժմ նոր գրասենյակի շինարարություն է իրականացնում, եւ դրա համար զգալի ներդրումներ են նախատեսված, որոնք ավելացել են 20 տոկոսով: Պրն Հովհաննիսյանի կարծիքով' նույնիսկ այսպիսի խոշոր ընկերության համար, ինչպիսին է «Synopsys»-ը, դա զգալի գումար է:
Ինչպե՞ս ապահովագրել բիզնեսն արժութային ռիսկերից
Նոյեմբերի 2-ին «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը կազմակերպեց սեմինար «Արժութային ռիսկերի նվազեցման գործիքներ» թեմայով: Հրավիրված մասնագետները ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ղեկավարներին առաջարկեցին առաջադրված խնդրի լուծման մի քանի տարբերակներ:
Արտարժույթի փոխարժեքի տատանումներից ապահովագրվելու եւ դրա ազդեցությունը կառավարելի դարձնելու համար մասնագետները խորհուրդ տվեցին կիրառել «ածանցյալ» գործիքներ:
Ածանցյալ գործիքը նույն արտարժույթի առքն ու վաճառքն է, որի գործարքը կատարվում է ապագայում: Օրինակ' ենթադրենք որեւէ ընկերություն ստանում է 6 ամիս տեւողությամբ պատվեր, եւ գործարքը կնքում է դոլարով: 6 ամիս հետո կատարված աշխատանքի դիմաց ստանում է պայմանագրով նախատեսված գումարը: Սակայն, քանի որ դոլարն արժեզրկվել է, այդ գումարը չի փակում 6 ամսվա ընթացքում կատարված ծախսերը: Արդյունքում պատվեր կատարողն ավելի շատ աշխատանք է անում, քան՝ ստանում դրա դիմաց: Ի՞նչ անել եւ ինչպե՞ս ապահովագրվել այս ռիսկից:
«Բանկը կարող է գործարարին առաջարկել կնքել «ֆորվարդ» պայմանագիր: Այսինքն՝ բանկը եւ հաճախորդը պայմանավորվում են, որ 6 ամիս կամ մեկ տարի հետո, անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ կարժենա դոլարը, հաճախորդը կկարողանա բանկին վաճառել իր դոլարը նախապես պայմանավորված գնով»,- բացատրում է Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչ Արման Փոթիկյանը:
Պայմանագրի մեջ որոշվում է գինը, գումարի ծավալը եւ ժամկետը: Բնականաբար, բանկն է որոշում, թե որ գնով կգնի դոլարն ապագայում: Իհարկե, չի բացառվում, որ որոշ ժամանակ հետո դոլարն ավելի շատ կարժենա, քան նախապես պայմանավորվել էին բանկն ու հաճախորդը: Սակայն բանկային համակարգի մասնագետները պնդում են, որ նրանց խնդիրը ՏՏ ոլորտի ընկերությունների զարգացումը չէ, այլ' ընդամենը նրանց բիզնեսի ապահովագրումը:
«Մենք միայն առաջարկում ենք ապահովագրել բիզնեսը փոխարժեքի տատանումներից: Սա գործարարին հնարավորություն կտա միայն խուսափել անկայունությունից, զերծ մնալ հանկարծակի գերկորուստներից եւ աշխատել որոշակի կայուն միջավայրում: Ֆիքսելով որոշակի գումար' գործարարը կարող է ըստ դրա պլանավորել իր ծախսերը եւ դա ընդունել որպես հենակետ»,- ասում է «ArmSwiss» բանկի դիլեր Կարեն Տուրյանը:
«ArmSwiss» բանկն այսօր պատրաստ է հաճախորդի հետ կնքել պայմանագիր այն մասին, որ ապագայում կգնի որոշակի քանակությամբ դոլար 376 դրամ 47 լումայով:

Фирмы ИТ теряют преимущество дешевой рабочей силы
Из-за постоянного понижения курса доллара расходы фирм, работающих в области промышленности информационных технологий (ИТ) возросли на 20-25 %. Руководители фирм обеспокоены всерьез. Большая часть их продукции идет на экспорт, а выручки от продаж, поступающие в долларах, не оправдывают расходы.
“Мы терпим большие убытки из-за постоянного понижения курса доллара. Поскольку мы заключаем с заказчиками долгосрочные договоры в долларах, то выручка за исполненную работу выходит ниже себестоимости”, - говорит руководитель фирмы “Sourcio“ Ованес Авоян.
За последние два-три года цена за доллар понизилась почти на 200 драм: с 540 до 381. По мнению г-на Авояна, наиболее сильно это сказывается на работе малых и средних предприятий.
“Сегодня, заключая договоры, мы вынуждены повышать стоимость суммы заказов, но это может привести к понижению нашей конкурентоспособности: заказчики будут искать партнеров в тех странах, где ту же работу сделают дешевле. Если к этому добавить и другие сложности, существующие в Армении: высокие цены на Интернет и бизнес-туры, то получение прибыли становится все более и более сложно”, - уверен г-н Авоян.
Фирма “Sourcio“ (www.sourcio.com) - консалтинговая организация в области ИТ и специализируется в технологии программирования открытым кодом, предлагая свои услуги и технологические решения малым и средним предприятиям. У нее партнерские связи с фирмами Red Hat, Sun Microsystems и Novell .
“ В начале года мы подписали с нашим заказчиком договор, который просим сегодня пересмотреть. Фактически, мы создаем лишний потенциальный конфликт. Работа, которая должна была приносить нам прибыль - сегодня приносит убытки. Себестоимость исполненного заказа возросла на 20-25%, что означает, что вкладывая большее количество труда, исполнитель терпит большее количество убытков”, - говорит руководитель фирмы “ Sourcio “.
Факт понижения курса доллара беспокоит также и сравнительно крупные фирмы в области ИТ в Армении. Материнские фирмы, имеющие в Армении свои филиалы, вынуждены, в силу этого, делать каждый месяц все большие денежные вложения для содержания своих представительств здесь.
“Все крупные фирмы планируют свои расходы с перспективой не менее, чем на год, и любое непредвиденное изменение действует на годовой бизнес-план. Существующая нестабильность может подействовать на показатели любой фирмы. Ясно, что в области ИТ большая часть крупных фирм – это открытые акционерные общества, продающие свои акции на международных рынках. И, вполне возможно, что показатели фирмы начнут в будущем влиять на цены акций, а ведь акционеры, прежде чем делать какие-либо вложения, прогнозируют ситуацию, опираясь на показатели”, - говорит директор дочерней фирмы ” HPLA ” в Армении, принадлежащей обществу “Synopsys“, Андраник Оганнисян.
Фирма “ Synopsys “ ныне делает существенные вложения в строительство нового офиса в Армении, стоимость которого возросла на 20%. По мнению г-на Оганнисяна, даже для такой крупной фирмы, как “ Synopsys “, - это существенная сумма.
Как перестраховать бизнес от валютных рисков
2 ноября фонд “Инкубатор предприятий” организовал семинар по теме “Инструменты снижения валютных рисков”. Приглашенные специалисты предложили руководителям фирм, работающим в области ИТ, несколько вариантов решения поставленной задачи.
Для страховки от колебаний цен на валюту и управляемости воздействия этих колебаний, специалисты посоветовали применить “производные” инструменты.
Производный инструмент - это та же купля и продажа иностранной валюты, сделка по которой осуществляется в будущем. Представим, например, что какая-либо фирма получает заказ со сроком исполнения в 6 месяцев и заключает сделку в долларах. Через 6 месяцев за проделанную работу фирма получает сумму, предусмотренную договором. Но в силу понижения курса доллара эта сумма не покрывает расходы указанного периода в 6 месяцев. В результате, исполнитель больше вкладывает труд и меньше за этот труд получает. Что делать и как застраховать себя от такого риска?
“ Банк может предложить бизнесмену заключить “форвард” договор. Это означает, что банк и клиент могут договориться, что через 6 месяцев или через год, независимо от курса доллара, клиент сможет продать банку свои доллары по той цене, которая указана в предварительно заключенном договоре”, - объясняет представитель Центробанка Арман Потикян.
В договоре должна быть отражена цена, общая сумма и срок. Естественно, что именно банк решает, по какой цене в будущем он купит доллар. Не исключается, что, по прошествию времени, стоимость доллара может повыситься по сравнению с той суммой, которая согласована в договоре между банком и клиентом. Но специалисты банковской структуры считают, что обеспечение условий развития фирм в области ИТ в их задачи не входит: они лишь пытаются объяснить фирмам методы перестраховки бизнеса.
“Мы только можем предложить методы страховки бизнеса от колебаний курса валюты. Это даст бизнесмену возможность избежать нестабильности, внезапных сверх потерь и работать в определенной стабильной среде. Зафиксировав определенную сумму и приняв ее за опорную, бизнесмен может заранее планировать свои расходы”, - говорит дилер банка “ ArmSwiss “ Карен Турян.
Сегодня банк “ ArmSwiss “ готов заключить с клиентом договор о том, что купит у него в будущем некоторое количество долларов по цене 376 драм 47 лума за доллар. Сегодня в Армении доллар стоит 381-383 драм.