Ու՞ր է կառավարության հատկացրած ցորենը
Լոռու մարզի Բազում համայնքի ղեկավարն իր գյուղին կառավարության կողմից հատկացված աշնանացան ցորենի օգնության մասին առաջին անգամ լսում էր մեզանից:
«Այ, դուք զանգել եք, ես իմացել եմ»,-ասաց Բազումի համայնքապետ Վանիկ Պլուզյանը: Այս տարվա երաշտի հետեւանքները մեղմելու համար Բազում գյուղին, ըստ Լոռու մարզպետարանի տրամադրած փաստաթղթերի, հատկացվել է 500 կիլոգրամ աշնանացան ցորեն: Իրականում ցորենը գյուղ չի հասել: Եթե հասներ էլ, ապա երաշտի հետեւանքները հնարավոր չէր լինի մեղմել հենց միայն այն պատճառով, որ գյուղում արդեն երեք տարի ցորեն չեն ցանում: Վանիկ Պլուզյանն ասում է, որ ցորեն վերջին անգամ ցանել են 2002-ին: 70 հա վարելահողում հիմա գյուղացիները ցորենի փոխարեն բազմամյա խոտաբույսեր են աճեցնում:
«Բա ինչպե՞ս եղավ, որ հայտնվեցիք մարզպետարանի ցանկում»,-հարցին համայնքապետը պատասխան չունի:
ՀՀ վարչապետն այս տարվա հուլիսի 14-ին միջգերատեսչական հանձնաժողով ստեղծելու մասին որոշմամբ մարզպետներին 10-օրյա ժամկետում հանձնարարել էր ստեղծվելիք հանձնաժողովին ներկայացնել մարզերի տարածքներում տեւական երաշտից ու սակավաջրությունից տուժած համայնքների ցանկը: Դրանում պետք է նշվեին նաեւ վնասված ցանքատարածությունները' ըստ մշակաբույսերի:
Փաստորեն, Լոռու մարզպետի՝ հանձնաժողովին ներկայացված ցանկում հայտնվել է մի գյուղ, որտեղ ո՛չ ցորեն են ցանում, ո՛չ էլ, բնականաբար, ցորենի ցանքատարածություններ են տուժել երաշտից: Իր գյուղին տրվելիք 500 կգ ցորենի մասին ոչ պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկանալուց հետո համայնքապետի զարմանքն ավելի մեծ է եղել, երբ, զանգելով հարեւան Ազնվաձոր գյուղ, պարզել է, որ իր գործընկերն իր նման անտեղյակ է: Ազնվաձորը, ըստ մարզպետարանի տեղեկատվության, եւս ընդգրկված է երաշտից տուժած համայնքներին հատկացված աշնանացան ցորենի բաշխման ցանկում: Ի տարբերություն Բազում գյուղի, Ազնվաձորին հատկացված աշնանացան ցորենի քանակը 1400 կգ է: Ազնվաձորի համայնքապետի հետ հեռախոսազրույցից պարզ դարձավ, որ նա ոչ թե տեղյակ չէ իր համայնքին տրվող օգնությունից, այլ պարզապես հրաժարվել է դրանից:
«Ցորենը մեր հողում բերք չի տալիս: 2001-ից այս կողմ մենք ցորեն չենք ցանում,-հայտնեց համայնքապետ Սաշիկ Շահնազարյանը,-700 կգ-ից ստանում ենք 1000 կգ»: Փոխարենը նա մարզպետարանի ներկայացուցչին խնդրել է իր գյուղին գարնանը գարու սերմացու տալ:
«Որքանո՞վ եք վստահ, որ կտան»,-հարցին Ազնվաձորի համայնքապետը պատասխանում է' կտան: Այն հարցին, թե ինչպես եք հրաժարվել կառավարության օգնությունից, պատասխանում է՝ ասել եմ մարզպետարանի գյուղատնտեսին, առանց ավագանու նիստի, առանց գյուղացիներին տեղյակ պահելու: Իսկ թե որտե՞ղ է Ազնվաձորին հասանելիք ցորենը, Սաշիկ Շահնազարյանը չգիտի:
Բովաձոր գյուղին, ըստ մարզպետարանի տեղեկատվության, հատկացվել է 4 տոննա 300 կգ ցորեն: Համայնքապետ Էդվարդ Մելիքսեթյանն այդ մասին ժամանակին տեղեկացված է եղել: Նա ասում է, որ իրենց հատկացրել են 2 տոննա ցորեն: Այսինքն՝ նախատեսվածից 2 տոննա 300 կգ պակաս: Բովաձորցին այս քանի օրն է ստացել աշնանացան ցորենը: Համայնքապետ Էդվարդ Մելիքսեթյանն ասում է, թե ուշ չէ: Հիմա էլ կարող են ցանել: Ամեն ինչ կախված է եղանակային պայմաններից:
Ընդհանուր առմամբ, Լոռու մարզին կառավարության կողմից հատկացվել է 254 տոննա աշնանացան ցորեն: Այն բաշխվել է 39 համայնքների միջեւ: Ամենաշատ ցորենը տրվել է Գյուլագարակ գյուղին՝ 18200 կգ, ամենաքիչը՝ Բազում գյուղին՝ 500 կգ, որն այդպես էլ գյուղ չի հասել:
Բազում գյուղում չեն էլ հիշում, թե ով երբ է վերջին անգամ ցորեն ցանել: Իրենց գյուղապետի նման գյուղացիները եւս անտեղյակ են կառավարության հատկացրած աշնանացան ցորենից: Նրանց խնդիրը կարտոֆիլն է, որն այս տարի սկզբից ցրտահարվեց, այնուհետեւ արեւահարվեց: Արամայիս Ծատուրյանի ցանած 400 կգ կարտոֆիլից դուրս է եկել 150 կգ, որը մանր է ու անորակ:
«Բնությունը մեր Լոռվա ժողովրդի հետ այս տարի հակառակ եղավ»,-կարծում է Արամայիս Ծատուրյանը: Նրա հարեւանները եւս դժգոհ են բերքից ու բնությունից: Վեներա Պապիկյանն այս տարվա կարտոֆիլը համեմատում է խոզի կերի հետ: «Սկզբից անձրեւները, ցուրտը, հետո՝ երաշտը: Որոշել եմ սրանից հետո էլ չցանել: Չարչարանքս է մնում»:
Այս տարվա բերքատվությունը Բազումի համայնքապետը գնահատում է 50 տոկոս: «Երաշտը խոտին վնասեց, կարտոֆիլին: Մի հատ ընկույզ չկա: Տանձ, խնձոր, սալոր, բոլորը վնասվել են»,-ասում է Վանիկ Պլուզյանը:
Բազումի համայնքապետը դեռ գարնանն է դիմել մարզպետարան՝ հայտնելով գյուղի կրած վնասների մասին:
«Բայց որեւէ հանձնաժողով այդպես էլ չեկավ: «Ասել են՝ դիմում ենք կառավարություն, հեսա՝ կառավարությունն էլ Լոռու մարզին հատկացրել է այսքան ցորեն»,-մատնացույց է անում Լոռու մարզպետարանի պաշտոնական գրությունը, որին առաջին անգամ էր ծանոթանում Բազումի գյուղապետը:

Где пшеница, выделенная правительством?
Глава общины села Базум Лорийского марза о выделении правительством помощи в виде озимой пшеницы услышал впервые от нас.
“Вот, вы позвонили, я и узнал об этом”, - сказал сельский глава Базума Ваник Плузян. Согласно представленным региональной администрацией (марзпетараном) Лори документам, селу Базум для смягчения последствий засухи этого года, выделено 500 кг. озимой пшеницы. Пшеница до села не дошла. А если и дошла бы, то смягчить последствия засухи, все равно, не удалось бы, поскольку в селе Базум пшеницу не сеют уже три года. Ваник Плузян говорит, что в последний раз посев пшеницы здесь был осуществлен в 2002 году. На 70 гектарах пахотной земли сельчане, вместо пшеницы, выращивают сейчас многолетние травы.
На вопрос: «Каким образом село оказалось в списке марзпетарана?”- глава общины ответа не имеет.
Премьер министр РА в решении о создании межведомственной комиссии поручил марзпетам (главам региональных администраций) в течение 10 дней представить формирующейся комиссии список сельских общин, существующих на территориях марзов, пострадавших от засухи и маловодья. В списке должны были быть обозначены и поврежденные с точки зрения культивирующихся на них насаждениях посевные территории.
Фактически, в составленном комиссией Лорийского марзпетарана списке оказалось село, где не сеют пшеницы, и, там, естественно, не могло быть и пострадавших от засухи пшеничных посевных площадей. Удивление главы сельской общины Базума после получения из неофициальных источников информации о выделенной пшенице было еще более сильным после звонка, сделанного им в соседнее село Азнвадзор: оказалось, что его коллега находится в таком же неведении, поскольку Азнвадзор, согласно информации из марзпетарана, также включен в список пострадавших от засухи сельских общин, которым была выделена озимая пшеница. В отличие от села Базум, количество выделенной Азнвадзору озимой пшеницы составляет 1 400 кг. Из телефонного разговора с сельским главой Азнвадзора стало ясно, что он не только не был информирован о выделенной его общине помощи, но от такой помощи отказался.
“Пшеница на нашей земле не дает урожая. Начиная с 2001 года, мы ее не сеем”, - известил нас сельский глава Сашик Шахназарян, - “из 700 кг. посева мы получаем лишь 1000 кг.”. Взамен он попросил представителя из марзпетарана выделить весной его селу семена ячменя. На вопрос «Есть ли уверенность, что просьба будет удовлетворена?» глава Азнвадзора отвечает утвердительно. Но нас интересовало и другое: в какой форме глава сельской общины отказался от выделенной правительством помощи? Он ответил, что сказал об этом решении на слово агроному марзпетарана, не стал созывать правление сельской общины, и сельчан об этом в известность не поставил тоже. Куда же делась выделенная Азнвадзору пшеница - Сашик Шахназарян не знает.
Согласно информации, полученной из марзпетарана, селу Бовадзор было выделено 4 тонны 300 кг. пшеницы. Об этом сельский глава Эдвард Меликсетян был извещен вовремя, но, по его словам, село получило пшеницу в количестве 2 тонн, т.е. на 2 тонны 300 кг. меньше предусмотренного. Сельский глава , бовадзорец Эдуард Меликсетян озимую пшеницу получил лишь на днях и утверждает, что это не поздно: посев возможен и сейчас, все зависит от погодных условий.
Правительство выделило Лорийскому марзу общим количеством 254 тонны озимой пшеницы, которая была распределена между 39 сельскими общинами. Наибольшее количество было выделено селу Гюлагалак - 18 200 кг., самое малое количество, не дошедшее до места назначения, - селу Базум: 500 кг.
В Базуме уже не помнят кто и когда в последний раз здесь сеял пшеницу. Сельчане, как и их глава, не знали о выделенной правительством пшенице. Их проблема – это картофель, который в этом году побил холод, а затем испортила жара . Из 400 кг. картофеля, посеянного Арамаисом Цатуряном, было собрано 150 кг. некачественного и мелкого урожая.
”В этом году природа была против нас - лорийцев”, - считает Арамаис Цатурян. Природой и урожаем недовольны и его соседи. Венера Папикян сравнивает нынешний урожай картофеля с кормом для свиней: “Сначала дожди, холод, потом засуха.. Я решила не сеять больше: пожинаешь одно мучение.”
Глава правления сельской общины Базума оценивает урожайность этого года на 50%. “Засуха унесла траву, картофель. Ни одного грецкого ореха не собрали. Груши, яблоки, сливы, - все испортилось”, - говорит Ваник Плузян. Еще весной, он обратился в марзпетаран, сообщив о нанесенном селу ущербе.
“Ни одна комиссия так и не посетила нас”, - говорит он, -” и тычет пальцем в содержание официального письма, с которым ознакомился впервые, - “они сказали, что обратились в правительство и вот, говорят, оно и выделило Лорийскому марзу столько пшеницы”.